آغاز کشت نهال در بخشی از دریاچه خشکیده هامون! - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: طرح کاشت نهال با گونه های سازگار در بستر تالاب هامون از محل اعتبارات ملی به فاز اجرایی رسید.

به گزارش نی زار،  پورملائی افزود: با توجه به تأثیر مستقیم عواملی از قبیل تداوم خشکسالی های منطقه سیستان، عدم رهاسازی حق آبه فرامرزی تالاب بین المللی هامون از سوی کشور افغانستان و هچنین وزش بادهای ۱۲۰ روزه بر شدت پدیده گرد و غبار در منطقه؛ اهمیت و ضرورت اجرای طرح هایی در جهت کاهش و یا به حداقل رساندن تبعات منفی این موضوع بیش از گذشته آشکار گردیده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان کرد: قسمت شمال تالاب هامون که یکی از کانون های اصلی پدیده گرد و غبار می باشد، پس از انجام مطالعات و اخذ اعتبارات ملی وارد فاز اجرایی کاشت نهال به وسعت ۳۰۰ هکتار برای اولین بار توسط محیط زیست شد .

پورملائی ادامه داد: در حال حاضر به منظور تثبیت کانون های گرد و غبار در حوزه سیستان از روش های بیولوژیک و غیر بیولوژیک با گونه های سازگار همراه با آبیاری و مراقبت استفاده می شود که با توجه به وسعت تالاب هامون و همچنین کمبود منابع آب جهت آبیاری،  بهره گیری از روش های مدیریت تطبیقی نوین تثبیت کانون های گرد و غبار و سازگار با اکوسیستم تالاب در بخش هایی از تالاب که طی سالهای متوالی آبگیری نشده است پس از تست های مربوطه؛ نیز می تواند مؤثر باشد

منبع : ایسنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.