درخواست تشکیل کارگروه ملی نجات تالاب هامون - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در نشست هیئت اعزامی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور پیرامون ریزگردها و مسائل زیست محیطی حوزه سیستان که صبح امروز در استانداری برگزار شد؛ اظهار داشت: مردم منطقه سیستان سالهاست با فقر ، بیکاری و مشکلات تنفسی ناشی از گرد و غبار حاصل از خشکسالیهای پی در پی منطقه و خشک شدن بستر تالاب هامون دست و پنجه نرم می کنند لذا برای رفع این بحران ها تشکیل کارگروه ملی نجات تالاب هامون مشابه اقدامات دولت در دریاچه ارومیه را انتظار داریم.

باقر کرد خاطرنشان کرد: دشت سیستان با ۱۵ هزار و ۱۹۷ کیلومتر مربع مساحت سه کانون بحران ریزگرد فعال در حدفاصل شیله – تاسوکی، نیاتک و جزینک دارد که در حال حاضر دو کانون نیاتک و جزینک با توجه به تمرکز جمعیتی این دوکانون در اولویت توجه و برنامه ریزی قرار دارند.

معاون استاندار با اشاره به اینکه شرط اول و اساسی احیاء تالاب هامون و رفع مشکلات زیست محیطی منطقه سیستان ورود آب به تالاب است،افزود: مسأله تامین آب مورد نیاز تالاب هامون بایستی با نگاه کارشناسی و از طریق دیپلماسی پیگیری شود.

وی ادامه داد: اقدامات علمی و استفاده از تکنولوژی هم اهمیت ویژه ای دارد و در این راستا دانشگاه زابل با ثبت ذخیره گاه زیست کره تالاب هامون قدم های مثبت و جهانی برداشته است.

رئیس گروه محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه گفت: هدف از این سفر بررسی و بازدید میدانی کانون های بحرانی ریزگردها در منطقه سیستان و رسیدن به یک ایده مشترک بر مبنای علم و فناوری برای تبدیل این تهدیدها به فرصت می باشد.

لطیفی نقش فناوری و تکنولوژی را بسیار مهم دانست و افزود: طرح های مطالعاتی دانشگاهی برای مقابله با این بحران اهمیت دارد بنابراین ورود جدی دانشگاه زابل در این زمینه اثرگذار خواهد بود.

گفتنی است در این جلسه مدیران کل مدیریت بحران استانداری، محیط زیست و منابع طبیعی استان گزارش مشروحی از وضعیت زیست محیطی تالاب هامون و منطقه سیستان و اقدامات انجام شده پیرامون کنترل ریزگردها ارائه کردند.

همچنین چند تن از کارشناسان هیئت اعزامی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این جلسه به طرح موضوعات و راهکارهای مرتبط پرداختند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.