آغاز عملیات اجرایی احداث نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در زابل با حضور معاون علمی رییس جمهور - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : با حضور سورنا ستاری حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های نو کشور نیروگاه خورشیدی شناور در آب در سدهای چاه نیمه شهرستان زهک کلنگ زنی شد.

به گزارش نی زار، این نیروگاه با توان ۷ مگاوات با سطح پوشش ۱۴ هکتار و هزینه سرمایه گذاری ۸.۵ میلیون یورو ساخته می شود و قدم بزرگی برای تامین انرژی و همچنین کاهش تبخیر در منطقه خواهد بود.

ستاری همچنین در جلسه با اعضای هیات علمی دانشگاه زابل که با حضور استاندار و دیگر مسئولین برگزار گردید تاکید کرد :  آمادگی داریم که در قالب کاری مشترک با پژوهشکده رویان در بحث اصلاح ژنتیکی گاو سیستانی یا بحث کلونینگ آن ورود کنیم.

در ابتدای این نشست دکتر بهلولی ریاست دانشگاه کشاورزی، دامداری، انرژی‌های تجدید پذیر، مرز و گردشگری را به‌عنوان بسترهای قابل جهت‌دهی در توسعه منطقه برشمرد و از ترویج کشت گیاهان دارویی و درخت زیتون به‌عنوان نمونه‌های بسیار موفقی از کشاورزی جهت‌دار یادکرد که با توجه به شرایط آب و هوایی و تنش‌های شوری و خشکی موجود در منطقه امکان رشد باکیفیت و با مواد مؤثره حتی بالاتر از خاستگاه طبیعی این گیاهان نیز مهیا می‌گردد.

در ادامه سید دانیال محبی استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان ظرفیت‌های کمی و کیفی بالایی برای پیشرفت دارد، دانشگاه را بستر علم و تلاش برای رسیدن به قطعیات علمی دانست و ابراز امیدواری کرد که ره‌آورد سفر معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برای دانشگاه زابل مفید و مؤثر باشد.

دکتر حبیب ا… دهمرده نماینده مردم سیستان نیز با تقدیر از رئیس و مجموعه دانشگاه زابل از سیستان به‌عنوان سرزمینی یادکرد که در طول تاریخ در ابعاد مختلف دارای ظرفیت و استعداد بوده و با اشاره به اینکه آب مایه حیات و تداوم زندگی در منطقه است، مواردی همچون دستیابی به آب‌های ژرف و جلوگیری از تبخیر و رسوب‌گذاری را سه مسئله تعیین‌کننده در مدیریت این منبع ارزشمند حیات دانست.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.