گفت و گوی اختصاصی نی زار با دکتر حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی پیرامون تصویب منطقه آزاد سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : منطقه آزاد سیستان به عنوان یکی از راه حل هایی نجات منطقه از بحران توسط دولت نخست تدبیر و امید پیگیری شد و در هیات دولت به تصویب رسید و در نهایت لایحه برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد که متاسفانه در مجلس قبل با ضعفی که وجود داشت این مهم محقق نشد و مجلس وقت با لایحه ایجاد منطقه آزاد سیستان مخالفت کرد، دولت تدبیر و امید با تغییر مجلس و روی کار آمدن مجلس جدید لایحه را مجدد برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی فرستاده است تا اینبار با رایزنی های مختلف لایحه مناطق آزاد جدید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

از همین روی رسانه نی زار تصمیم گرفته است مصاحبه هایی را با دو نماینده سیستان داشته باشد که تاکنون جناب آقای دکتر دهمرده به سوالات مطرح شده در اینباره پاسخ گفته است، در ادامه مصاحبه اختصاصی نی زار با دکتر حبیب الله دهمرده یکی از نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی را می خوانید :

 

جناب آقای دکتر دهمرده نظر شما در مورد منطقه آزاد سیستان چیست ؟ آیا موافقید یا مخالف ؟

من موافقم و به شدت دنبال می کنم که انجام شود

_حضرت عالى چه اقداماتى در جهت تصویب منطقه آزاد سیستان انجام داده اید؟

مرحله اول بنده با خیلی از افراد صحبت کرده ام تقریبا همه نمایندگان مستحضرند در این رابطه و گروه های مختلفی تشکیل داده ام، همه اینها را من دنبال کرده ام و اگر این پیگیری ها نبود مثل دوره قبل رای نمی آورد، من بیشترین توانم را برای این مساله گذاشته ام  به خصوص مطالب من در بحث مناطق آزاد کل کشور که پیشنهاد من بود نطق من هم بوده که جدا بشود از ریاست جمهورى و زیر نظر وزیر اقتصاد و دارایی قرار بگیرد در آنجا تمام استدلال هایم را از سیستان استفاده کرده ام هم در صحن مجلس نطق کردم که راى آورد. استدلالهای بسیار محکمی داشتم اگر کاری نمیکردم رای نمی آورد و همه مثالها را از سیستان انتخاب میکردم و نیمروز افغانستان، در شبکه های سراسری هم که مصاحبه کردم روی این مساله اصرار داشته ام.

_پیشنهاد شما براى تسریع در روند تصویب منطقه آزاد سیستان چیست؟

پیشنهاد ما که مشخص و معین است قبلا بارها به جناب آقای روحانى گفته ام مثل سنوات گذشته دولت جداگانه این مناطق آزاد را به عنوان لایحه تقدیم مجلس کند و سیستان را جدا  ارائه دهد، اگر مجلس راى نداد ما اصلا استعفا می دهیم. اینکه دولت همه مناطق آزاد را با هم ارائه بدهد شیوه ی مناسبی نیست و مشخص است که سیاسی کاری می شود و در نتیجه باز هم مثل دوره قبل رای نخواهد آورد.

 

_با توجه به تبصره ٣ ماده ٢٣ قانون ششم توسعه کشور آیا فکر نمی کنید باعث تاخیر در احداث زیر ساخت شود؟

اصل داستان این است که ابتدا منطقه آزاد سیستان را تصویب بکنیم بعد زیرساخت ها هم انجام خواهد شد مثل خیلی جاهای دیگر اگر تصویب بشود زیرساخت ها هم فراهم خواهد شد. اما اینکه اول زیرساخت های منطقه آزاد فراهم گردد بعد تصویب بشود، خیلی مسیر روشنی ندارد.

 

_پیش بینی شما در مورد زمان ارسال لایحه چیست؟ و جو فعلی مجلس را نسبت به این لایحه چگونه ارزیابی می کنید؟

 

دولت باید ارائه بدهد به مجلس، منتهی بودجه ٩٧ هم در پیش است اگر همزمان با بودجه ٩٧ شود که بزودى باید به مجلس ورود پیدا کند اندکی تاخیر می افتد حدس من و صحبت هایی هم که دارم اینست که به زودی در همین سال ٩۶ در مجلس مطرح کنیم.

و نکته ی پایانی :

ما درخواستمان اینست از اول هم همین بوده است خدمت آقای لاریجانى هم مطرح کرده ایم که با این شیوه اگر ما میخواهیم شانس منطقه آزاد را افزایش بدهیم حالا  اگر دولت منطقه آزاد سیستان را به عنوان لایحه جداگانه تقدیم نمی کند، لااقل موضوع را در در شوراى امنیت ملی مطرح کند چند نکته به ویژه در سیستانى که شرایط به گونه ای است که می توانند از اختیارات آقای رییس جمهور این کار را انجام دهد. من این آمادگى را در خود ریاست مجلس شورای اسلامی آقای لاریجانى میبینیم اگر این کار را انجام دهد حساسیت ها نسبت به سیستان به گونه ی ست که همه نظر مثبت خواهند داشت.

امیدواریم لااقل این کار را انجام دهد، من ناامید نیستم اما تا این لحظه خیلی جواب مثبتی از این کانال نشنیده ام.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.