تخصیص ۲میلیارد مترمکعب آب دریای عمان برای مصارف سیستان و بلوچستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار – مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: ۲ میلیارد متر مکعب آب از دریای عمان برای مصارف کشاورزی، آشامیدنی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این استان تخصیص یافته است.

اتابک جعفری اظهار داشت : پس از بحث و بررسی در خصوص گزارش ارائه شده توسط گروه برنامه ریزی و تخصیص آب مقرر شد در راستای حمایت از بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار برنامه ریزی های لازم برای استفاده ازمنبع عظیم دریای عمان انجام شود.

وی با اشاره به اهمیت تخصیص آب از دریای عمان گفت : با توجه به وضعیت منابع آب در سیستان و بلوچستان و محدودیت هایی که در این خصوص وجود دارد شیرین کردن و انتقال آب از دریای عمان یکی از طرح های وزارت نیرو در این استان است که می تواند وابستگی زاهدان و منطقه سیستان را از آب رودخانه هیرمند مرتفع کند.

وی ادامه داد : همچنین این طرح می تواند آب مطمئن و پایداری در بخش آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی در سیستان و بلوچستان باشد.

وی افزود : از حجم ۲ میلیارد متر مکعبی آب انتقالی دریای عمان به سیستان و بلوچستان بیش از ۱۳ میلیون مترمکعب برای مصارف آشامیدنی و بهداشت، ۳۱۷ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی شامل طرح های کشت گلخانه ای با بهره وری مناسب، بیش از هزار میلیون مترمکعب در بخش صنعت به عنوان نیروی محرکه رشد و توسعه شرق کشور و ۶۰۰میلیون مترمکعب در بخش شیلات شامل طرح های آبزی پروری مصرف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با اشاره به نیاز آب در بخش آشامیدنی، کشاورزی و صنعت این استان در افق بلند مدت و میان ‌مدت، اظهار داشت: به دلیل ‌کمبود منابع آبی طرح انتقال آب از دریای عمان بسیاری از مشکلات استان را برطرف می کند.

جعفری با اشاره به میزان تبخیر سالانه آب در سیستان و بلوچستان گفت: میزان تبخیر سالانه آب در این استان چهار هزار میلی متر است که در مقایسه با ۲ هزار و ۱۰۰ میلی متر میانگین کشوری رقمی حدود ۲ برابر را نشان می دهد.

وی ادامه داد: مهمترین دلیل تبخیر آب در سیستان و بلوچستان گرمای زیاد هواست به طوری که در پنج ماه از سال گرمای هوا از ۴۰ تا بیش از ۵۰ درجه در نوسان است و وزش بادهای موسمی ۱۶۰ روزه سیستان از دیگر عوامل تبخیر آب محسوب می شود.

وی گفت: متوسط بارندگی سالانه در سیستان و بلوچستان ۱۰۳ میلی متر است که با متوسط بارندگی ۲۵۰ میلی متر کشوری فاصله زیادی دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه ۸۰ درصد سیستان و بلوچستان تحت تاثیر خشکسالی است باید ایجاد مرکز پایش خشکسالی به صورت منطقه ای مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: ۴۸ درصد مساحت سیستان و بلوچستان تحت تاثیر خشکسالی متوسط، ۲۷.۳ درصد خشکسالی شدید و ۳.۹ درصد خشکسالی خیلی شدید است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.