جام انیمیشن شهر سوخته از گِل تا زَر - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : جام انیمیشن شهر سوخته آوازه ای بلند دارد اما کمتر اطلاعات و شناختی از آن وجود دارد، هرگاه از این جام حرف می زنیم فقط گفته می شود که نقش یک بز است که بر جامی سفالی به حرکت در می آید و بر شاخه ای بالا می رود تا اولین تصور حرکت در تاریخ شکل گیرد، همین هم کافیست تا این جام تندیس زرین جشنواره ی مستقل انیمیشن ایران شود، چه انتخاب خوب و به جایی و چه افتخاری برای ما سیستان و بلوچستانی ها که در همسایگی چنین تمدن و چنین تفکری زندگی می کنیم.

بله بالاخره پس از تلاش های فراوان رسانه ای و گپ و قلم زدن های گاه و بیگاه هنرمندان استان این جام و این نقش در جایگاهی مناسب و به شکلی تایید شده همزمان با روز سینما در جشن مستقل انیمیشن ایران رونمایی شد.

در این جشن که از مهین جواهریان به صورت ویژه تقدیر می شد، جام زرین انیمیشن به دلیل یک عمر تلاش در حوزه انیمیشن تقدیم وی شد و همچنین از فعالین و هنرمندان انیمیشن هم تجلیل به عمل آمد.

بد نیست از این فرصت استفاده کنم و یادآوری کنم که آنچه از انسان می ماند دستاوردها و تولیدات هنری است و این هم نشانه اش، طی همین سال های اخیر چه فریادها که از سیاسیون شنیدیم و فراموش شد، چه هیاهوها که در کوران انتخابات شنیدیم و در افکار عمومی فراموش شد، چه آمارها که از مدیران مخابره شد و آنها نیز فراموش شد، اما… بی تردید این نشان پرافتخار تا همیشه نام سیستان و شهر سوخته را به نیکی به یادها می آورد، همان گونه که اصل سفالینش از پس هزاره ها چنین کرد… و همواره در طاقچه ی اندیشه ها و پنجره ی دیده گان هنرمندان، فرهیختگان و مردم ایران دیده می شود و فرهنگ می آفریند.

این است که هرچه برای گسترش فرهنگ و هنر این سرزمین هزینه شود و کار شود باز هم کم است، این است که همواره اهل فرهنگ می گویند به جای ساختن دیوارهای بلند از هنر بگویید تا همه بشنوند و ما را آنگونه که هستیم بشناسند.

بله، همانطور که گفته شد این جشن که چکیده ی یک سال انیمیشن ایران را در خود داشت برای هنرمندان و فرهنگ دوستان سیستانی از منظری خاص مورد بررسی قرار گرفت، زیرا یکی از شاخص ترین نشانه های تمدنی بزرگ، به نام شهر سوخته که متعلق به تمام جهان است، یعنی سفال انیمیشن شهرسوخته به صورت تندیس در این جشن ارائه شد، چه بسیار تلاش ها شده بود تا این نماد زیبا و فخر آفرین در جهان و در ایران بهتر و بیشتر شناسانده شود و این حرکت گامی مناسب و درست در جهت نمایش هرچه بهتر فرهنگ ایران و سیستان است. چه زیبا که همه در کنار هم نظاره گر شکوه و جلال گوشه گوشه ی سرزمین پرافتخارمان ایران باشیم.
مهدی رخشانی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.