پاسخ صریح استاندار به شایعات پیرامون مشعل گاز در زاهدان/قدرت کار سیاسی بالایی دارم اما این استان جای سیاسی کاری نیست - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار – استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک این استان در عصر فراهم شدن زیر ساخت ها برای جهش انفجاری بسر می برد تا بتوان در کمترین زمان ممکن از ظرفیت ها و توانمندی های آن بهترین بهره را برد.

 به گزارش نی زار، علی اوسط هاشمی جمعه شب در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: گاز رسانی، توسعه بندر شهید بهشتی، راه آهن چابهار – زاهدان، راه اندازی باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان، طرح های ۸۸۰ و ۵۱۰ مگاواتی برق و راه اندازی نیروگاه در برخی نقاط فاقد آن، بزرگراه و غیره از جمله زیر ساخت های اساسی استان برای بهره گیری هر چه بیشتر از توانمندی ها و ظرفیت هاست.
وی تاکید کرد: به اندازه تاریخ سیستان و بلوچستان در این دولت در زمینه زیر ساخت ها کار شده است.
سیستان و بلوچستان با در اختیار داشتن ۱۱.۵ درصد از پهنه خاکی ایران اسلامی، همجواری با ۲ کشور افغانستان و پاکستان، در اختیار داشتن تنها بندر اقیانوسی کشور، نزدیکی مناطق ساحلی استان با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان وشبه قاره هند و کشورهای آفریقایی با اهمیت ژئوپلیتیکی، ژئواستراتژیکی و ژئواکونومیکی و هزار مزیت دیگر با همه اقدامات صورت گرفته نتواسته بود به زیبایی ایفاگر نقش مهم و اقتصادی در کشور باشد به گونه ای که به عنوان سرزمین گنج های پنهان همچنان سکان دار استان کم برخودار کشور بود.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و توجه ویژه دولتمردان به مزیت ها و توانمندی های بالقوه سیستان و بلوچستان و اجرایی کردن طرح های مختلف ضمن افزایش امید به زندگی، سبب پویایی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی استان شده است.

** پروژه گاز رسانی از ایرانشهر به زاهدان و بندر شهید بهشتی چابهار مصداق اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار معادل ۶ هزار میلیارد تومان مصوب شورای اقتصاد برای گاز رسانی به شهرهای استان در مدت سه سال است گفت: پروژه انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان از ابتدای امسال به صورت جدی دنبال شد به طوری که ۷۰ درصد این پروژه در ۱۰ ماهه امسال انجام شده است.
وی با بیان اینکه کلنگ گازرسانی از ایرانشهر به چابهار در سفر سوم رئیس جمهوری به استان به زمین زده شد گفت: مطالعه طرح گاز رسانی به سیستان با در نظر گرفته شدن صادرات به افغانستان تا حدود سه ماه دیگر به اتمام می رسد.
هاشمی با اشاره به اهمیت چابهار در توسعه اقتصادی منطقه افزود: در شرایط سختی مالی هزار میلیارد تومان به توسعه پس کرانه و لایروبی بندر شهید بهشتی و ۶۵۰ میلیون دلار برای خرید تجهیزات این بندر مهم در نظر گرفته شد.
** با عنایت دولت تدبیر و امید سیستان و بلوچستان به کارگاه عمرانی برای توسعه تبدیل شده است
استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: دولت تدبیر و امید در سخت ترین شرایط اقتصادی طرح های بسیار بزرگی را در این استان به جریان انداخت و استان را به کارگاه عمرانی تبدیل کرد.
هاشمی تاکید کرد: فراهم شدن هزار فرصت شغلی در بخش های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی و غیره از دیگر دستاوردهای دولت در ایجاد اشتغال و رونق بازار کسب و کار در استان بوده است.
وی خاطر نشان کرد: شاید اختلاف سلایق و دیدگاه در بین مدیران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی وجود داشته باشد اما ساختن سیستان و بلوچستان و توسعه آن و تکریم به حق مردم وجه اشتراک همه مسئولان است.

** توجه ویژه به حاشیه نشینی و آبرسانی به روستاهای فاقد شبکه استان

هاشمی گفت: با توجه به اینکه برای گسترش عدالت در جامعه باید به مناطق حاشیه توجه کرد در این راستا ۳۰ درصد اعتبارات استانی امسال به این مناطق اختصاص یافته است.
وی مصوب شدن منابع برای توسعه آبرسانی در مناطق فاقد شبکه، خط دوم زاهدان- زابل و تامین شبکه ۳۰ درصد مناطق حاشیه فاقد شبکه زاهدان را از جمله برخی برنامه ها در حوزه آب استان ذکر کرد که مورد توجه مسئولان کشوری در نشست شورای آب قرار گرفته است.
** اوج نگاه رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان با سه سفر به این استان
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: رئیس جمهوری با عنایت ویژه به سیستان و بلوچستان در این دولت سه بار این استان را مقصد سفر خود قرار داد که هر یک از این سفرها دستاوردهای بزرگی را به همراه داشت.
وی افزود: این حضورها در استان ضمن نوید توسعه و رونق سبب سرازیر شدن سرمایه ها به استان می شود.
وی تصریح کرد: با عنایتی که رئیس جهموری به سیستان و بلوچستان دارند در آینده نزدیک چهارمین سفر نیز رقم خواهد خورد.
*** سیلاب بهمن ماه سیستان و بلوچستان بیشترین خسارت را به دولت وارد کرد
استاندار سیستان و بلوچستان در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص وضعیت سیل زدگان گفت: با بروز ۲ بار سیلاب در بهمن ماه در استان بیشترین خسارت ها به ابنیه ها، راهها و شبکه روستایی و شهری استان وارد شد به گونه ای که تنها در بخش راهها ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.
به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان پس از چند سال که در رده دوم کم بارش ترین استان های کشور قرار داشت به یکباره در بهمن امسال درهای رحمت الهی به روی مردم این دیار گشوده شد و نزولات آسمانی لب های خشکیده این دیار کویری را از ترک خوردن بیشتر نجات داد.
به لطف الهی شدت بارندگی ها به حدی بود که در ۲ دوره کوتاه، نخست از یکم تا پنجم بهمن و دوره دوم ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه منجر به جاری شدن سیلاب و روان آب در مناطق جنوبی و مرکزی این استان شد.
تداوم ۲ مرحله بارندگی زمستانه هر چند مدت زمان آن کوتاه بود اما موجی از شادی، امید و نشاط را برای مردم به ویژه روستاییان و کشاورزان به ارمغان آورد بگونه ای که وقتی منجر به سیلاب شد و مشکلات متعددی نظیر قطع راههای ارتباطی، تخریب منازل مسکونی، تعطیلی مدارس و وارد کردن خسارت های جدی به بخش کشاورزی، زیربنایی و غیره را به همراه داشت بازهم بسیاری از خسارت دیدگان نه تنها گلایه نکردند بلکه سجده شکر بجای آورده و نعمت خداوندی را که به نقمت نیز تبدیل شده بود، ارج نهادند.
هاشمی اظهار داشت: با توجه به آمادگی های قبلی و هشدارهای داده شده از سوی هواشناسی خدمات رسانی از لحظه نخست سیلاب آغاز شد و از آنجایی که برخی افراد با تبلیغات منفی سعی در تشویش اذهان عمومی کردند، خود به برخی مناطق سیل زده عزیمت و با مردم و مسئولان گفت وگو کردم و معلوم شد که حتی در ارائه گزارش های بروز خسارت اغراق شده است به همین سبب به کارشناسان تاکید شد با دقت و جدیت بیشتری خسارات را برآورد کنند که امروز نتیجه آن از سوی بنیاد مسکن اعلام شد.
وی افزود: در دلگان برخی افراد در فضای مجازی مدعی بروز خسارات زیاد شده بودند که وقتی از آن شهرستان بازدید کردم هیچ کس معترض نبود و مردم شکرگزار نعمت الهی بودند.
** راه اندازی بزگترین سینمای سیستان و بلوچستان تا یک ماه آینده در زاهدان
استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بزرگترین سینمای استان با اختصاص ۱۰ میلیارد ریال تا یک ماه آینده راه اندازی می شود گفت: عملیات ساخت مجتمع فرهنگی هنری هلال احمر استان با گستره سه هزار و ۴۴۰ متر مربع از سال ۷۹ آغاز شده و هم اینک از پیشرفت فیزیکی افزون بر ۹۰ درصدی برخوردار است.
وی با اشاره به اقدامات فرهنگی و همچنین تلاش های انجام شده در زمینه ایجاد وحدت و انسجام میان اقوام و طوایف و رعایت حقوق شهروندی بیان کرد: افزایش روابط بین طوایف و در نتیجه کاهش نزاع های طایفه ای و قبیله ای در استان، برگزاری همه ساله نمایشگاه کتاب با استقبال بسیار گسترده مردم و توجه به مسائل فرهنگی با دعوت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که ۱۹ اسفند میزبان ایشان در استان خواهیم بود از جمله اقدامات فرهنگی انجام شده و در دست اقدام استان است.
وی بیان کرد: امنیت ایجاد شده در این استان و کشور زمینه ساز حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی شده است بطوری که جمهوری اسلامی ایران تا چند سال پیش از انظر اسقبال سرمایه گذاران خارجی در میان ۱۴ کشور خاورمیانه رتبه دوازدهم را داشت اما اکنون به رتبه سوم رسیده است.
** بسیج شدن تمام امکانات برای مقصد شدن سیستان و بلوچستان در سال ۹۶ برای ایرانیان
استاندار سیستان و بلوچستان راه اندازی باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان، راه اندازی خط دریایی ایران – عمان، افزایش مجتمع های بین راهی استان به ۴۵ مجتمع، بازسازی هتل های چابهار و ظرفیت سازی در آنها و افتتاح شرکت هواپیمایی تفتان ایر به عنوان نخستین شرکت هواپیمایی سیستان و بلوچستان با ۲ فروند هواپیما را از جمله اقدامات انجام شده برای فراهم شدن زیر ساخت های گردشگری در استان برای سال آینده ذکر کرد.
وی همچنین تبلغ نقاط گردشگری سیستان و بلوچستان در تمام خطوط ریلی و برگزاری یک نشست از مسئولان سازمان میراث فرهنگی کشور در استان، آغاز ساخت عملیات هتل پنج ستاره در مرکز استان، هماهنگی با روسای فدراسیون های ورزشی کشور برای برپایی حداقل یک رویداد بزرگ ملی و بین المللی ورزشی در استان در سال آینده را از دیگر اقدامات مدنظر در استان در حوزه رونق گردشگری ذکر کرد.
** ورود بیش از ۷۰ هیات خارجی به سیستان و بلوچستان بعد از برجام
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: به برکت برجام افزون بر ۷۰ هیات خارجی از سراسر جهان به این استان سفر کردند که این امر ضمن رونق اقتصادی منطقه نشان از تغییر نگاه های منفی به این استان دارد.
وی تاکید کرد: ویژگی بارز مردم سیستان و بلوچستان مهمان نوازی آنان است که این مهم می تواند نقش مهمی در افزایش جلب نگاهها به استان داشته باشد.

انعکاس زیبایی ها و واقعیت های سیستان و بلوچستان توسط اصحاب قلم

هاشمی گفت: اصحاب قلم استان با برخورداری از معرفت رسانه ای همواره در تلاش برای معرفی چهره واقعی استان بوده اند که این جای بسی تقدیر و خرسندی دارد.وی ادامه داد: دنبال نشان دادن تصویر زیبا از سیستان و بلوچستان در سال ۹۶ هستیم که در این میان اصحاب قلم و اندیشه نقش مهمی را ایفا می کنند.وی تاکید کرد: اگر ظرفیت ها و توانمندی های سیستان و بلوچستان توسط رسانه ها بزرگنمایی شود این استان به سرعت به پیشرفت و اهداف مورد نظر در توسعه دست می یابد.وی افزود: امروز زمان فرصت هاست پس ضروری است ظرفیت های استان هر یک جداگانه برجسته و نمایان شود تا زمینه فرصت و توسعه بیش از پیش فراهم گردد.وی بزرگترین مانع در راه پیشرفت استان را عدم شناخت ظرفیت ها و توانمندی ها ذکر کرد و گفت: با وجود همه تلاش های صورت گرفته برای معرفی استان هنوز مردم ایران و جهان شناخت درست و صحیح از استان ندارد که در این زمینه می توان با انعکاس این ظرفیت ها توسط اصحاب قلم گام موثری در توسعه استان برداشت.وی در پاسخ به سووال یکی از خبرنگاران در خصوص برخی استخدام ها که گفته می شود خارج ازضوابط انجام شده است، تصریح کرد: در زمینه استخدام نیرو همواره بر اجرای عدالت تاکید کرده ام و با افرادی که از قانون و ضوابط در این زمینه تخطی کنند بشدت و قاطعانه بر خورد می کنم.
وی از تلاش های فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان قدردانی کرد و گفت: وجود سردار رحیمی در استان موجب افتخار است زیرا وی تمام سعی و تلاش اش بر این است که بتواند یک تغییری در جهات مختلف در استان شکل دهد.

نکات کلیدی نشست خبری استاندار سیستان و بلوچستان

علی اوسط هاشمی در این نشست خبری که علی اصغر جمشید نژاد معاون سیاسی اجتماعی استاندار، علی اصغر میرشکاری معاون امنیتی انتظامی استاندار و فریبا برنایی مدیر کل حوزه استاندار حضور داشتند، اظهار داشت:
– ارتباط دولت و ملت ارزشمندترین پشتوانه برای کشور است و می تواند امید به فردایی کاملا متفاوت را رقم بزند.
-خبر روشن شدن مشعل گاز زاهدان در اتوبان های پایتخت نقش بست و این هدف ماست که سیستان و بلوچستان را به سایرین بشناسانیم تا به هدفمان در سال آینده جهت مقصد قرار گرفتن استان برای گردشگران نزدیک شویم.
– دکتر روحانی در دو مکان در فضای باز با مردم سخن گفت یکی میدان آزادی تهران و دیگری میدان گاز زاهدان بود، این نمایش امنیت استان به عنوان دستاورد دولت تدبیر و امید است و این مهم را اثبات کردیم که می توان امنیت را بر پایه اعتماد برقرار کرد.
– برخی شایعه کردند که مشعل گاز توسط کپسول روشن شده ، نمی دانم کدام کپسول می تواند این مشعل را روشن کند ، این گازی است که از عسلویه می آید.

– این شایعه سازی تعمدا انجام گرفته تا این پروژه بزرگ را کوچک جلوه دهند.
– عده ای تلاش کردند بزرگی پروژه را به اندازه فکر کوچک شان کوچک بشمارند.
– ما برای احقاق حق مردم تلاش کردیم و هیچ منتی بر مردم در کار نداریم.
– تاکنون ۱۱۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در مدارس سراسر استان جذب شده اند.
– من از آقای نارویی استاندار سابق تشکر می کنم که در ۲ نوبت اذعان داشت: این استان را با ۷۰۰ الی ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی تحویل داده است.
-پروژه گاز رسانی و طرح توسعه بندر چابهار مصداق عینی اقدام و عمل هستند.
-اهالی رسانه دیده بان کشف واقعیت ها هستند، خبرنگاران باید اطلاعات خودشان را در مورد پروژه ها بروز کنند که اگر من خلاف واقع گفتم سوال کنید و آنچه که درست است را منعکس کنید.
– وجدان سرمایه ای مشترک بین انسان هاست، وجدانمان را قاضی کنیم و آنچه حق است را نمایان کنیم.
– کسی در گذشته به دنبال احیای کارخانه و معدن مس چهل کوره نبوده است.
– در آینده کلنگ چند طرح بزرگ به زمین زده می شود که مکمل زیر ساخت های استان خواهد بود.
– در شمال استان زیرساخت ها در حال ایجاد است و تا زمانی که این زیرساخت ها ایجاد نشود صنایع بزرگ پا نخواهد گرفت.
– در بحث حاشیه نشینی رویکرد ما جلب توجه برنامه ریزان به این حق و حقوق است.
– حضور دکتر روحانی در استان دیدار عمومی با مردم و استقبال رسمی نبود بلکه افتتاح طرح های مختلف و تجلیل از کارگران و تلاشگران این پروژه ها بود.
– رئیس جمهوری به جز مشهد به کدام استان ۳ بار سفر کرده است. آیا این تعداد سفر پیام اعتماد و سرازیر شدن سرمایه نیست.
– کاش به مرحله ای از رشد برسیم که منافع حزبی و گروهی ما را از حمایت از منافع مردم باز ندارد.
– سخن گفتن در مورد مشکلات مردم و در عین حال گریز از توجه به مشکلات آنان یک نوع بازی با شعور مردم است.
– قرار نیست بلایای طبیعی را اهرمی برای فشار به دولت قرار دهیم و یا برای گرفتن امتیاز از دولت از آن استفاده کنیم.
– خشتی و گلی بودن منازل در برخی روستاها باعث خسارت شد و وظیفه دولت جبران خسارت است.
۲۰۰ میلیارد تومان به ابنیه ها در سیل اخیر خسارت وارد شد.
– سالن سینما هلال احمر با تخصیص یک میلیارد تومان اعتبار بعنوان بزرگترین سالن سینمای استان تا یکماه آینده فعال می شود. همچنین سینماهای سیار در تعدادی از شهرهای استان راه اندازی خواهد شد.
– کسانی که در طول سه دهه از انتقال گاز به زاهدان عاجز بودند بهانه می گیرند که چه موقع گاز به منازل می آید. مگر می شود لوله گاز به زاهدان نرسد ولی گاز به منازل مردم برسد.
– قدرت کار سیاسی را دارم، در تهران کار سیاسی کردم، اما اینجا جای کار سیاسی نیست بلکه جای احقاق حق است نه بازی با افکار عمومی و با جریانی که مرا بزرگ کرده است