نارضایتی سیستانی ها ازعملکرد نمایندگان انتخابات مجلس دهم - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : برای مردم سیستان حال و هوای متفاوت و سرنوشت سازی نسبت به انتخابات پیشین داشت ، کوتاهی و بی توجهی دولت گذشته که بعنوان پولدارترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی ایران از آن یاد می شود به مردم و مشکلات سیستان و در کنار آن عدم رضایتمندی مردم از دو نماینده اصولگرا و همسو با دولت نهم و دهم علیرغم تمام تلاش هایی که برای کمک به توسعه و رفع مشکلات مردم داشتند ، موجب شد تا مردم سیستان به نمایندگان وقت رای اعتماد ندهند و به دنبال گزینه های ارجح تری برای حل و رفع میراث گذشته گان که کارد را به استخوان رسانده بود ، باشند.

به گزارش نی زار و به نقل از سیستان پرس، انتخابات مجلس دهم برای مردم سیستان حال و هوای متفاوت و سرنوشت سازی نسبت به انتخابات پیشین داشت ، کوتاهی و بی توجهی دولت گذشته که بعنوان پولدارترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی ایران از آن یاد می شود به مردم و مشکلات سیستان و در کنار آن عدم رضایتمندی مردم از دو نماینده اصولگرا و همسو با دولت نهم و دهم علیرغم تمام تلاش هایی که برای کمک به توسعه منطقه و رفع مشکلات مردم داشتند ، موجب شد تا مردم سیستان به نمایندگان وقت رای اعتماد ندهند و به دنبال گزینه های ارجح تری برای حل و رفع میراث گذشته گان که کارد را به استخوان رسانده بود ، باشند.

اعلام کاندیداتوری حبیب الله دهمرده ، استاندار سه استان در دولت احمدی نژاد بارقه ای از امید را در بین مردم خصوصا جامعه سنتی سیستان پدیدار ساخت ، عموم مردم معتقد بودند دهمرده اسطوره ای است که می تواند مرهمی بر زخم های کهنه سیستان باشد و جانی دوباره به سیستان که قریب به دو دهه با خشکسالی ،جفا و تساهل گذشته گان سردرگریبان و دست و پنجه نرم می کند، بخشد، منطقه آزاد تجاری سیستان را که هدیه دولت تدبیر و امید به مردم سیستان بود ، در مجلس دهم به تصویب برسانند و …

در کنار دکتر حبیب الله دهمرده ، دکتر احمد علی کیخا نماینده مجلس هشتم سیستان نیز با توجه به تجربه گذشته و اقدامات وی در خصوص تالاب هامون بعنوان شاهرگ حیاتی سیستان در زمان تصدی معاونت سازمان حفاظت محیط زیست کشور ،موجب گردید تا مردم علاوه بر اسطوره خویش به احمد علی کیخا نیز رای اعتماد دهند و آن دو را به عنوان نمایندگان سیستان بر کرسی های سبز مجلس شورای اسلامی جای دهند.

مع ذلک آنچه مبرهن است ،حدود ۱۰ ماه از فعالیت نمایندگان مردم شریف سیستان در مجلس شورای اسلامی می گذرد ، در این مدت مردم معتقدند که هیچ گونه اقدام مثبت و ملموسی برای رفع مشکلات سیستان و بهبود معیشت مردم از سوی نمایندگان وقت صورت نپذیرفته و هیچ کدام از شعارهای خوش رنگ و لعاب آنان در ایام انتخابات به سر منزل مقصود نرسیده است .

نارضایتی مردم از نمایندگان که حتی در قبال وظایف ذاتی خویش قاصرند،خاصه تصویب طرح منطقه آزاد تجاری سیستان در مجلس شورای اسلامی موجب شده است تا قاطبه مردم از نمایندگان خود به ویژه اسطوره خویش دکتر حبیب الله دهمرده قطع امید کنند و در محافل مختلف عملکرد نمایندگان را وارسی و زیر ذره بین قرار دهند. به طوری که به صراحت از انتخاب آنان نادمند و می گویند در صورتی که تغییری در شرایط منطقه و بهبود معیشت مردم از سوی نمایندگان حاصل نشود ، در انتخابات مجلس یازدهم تحت هیچ شرایطی به نمایندگان فعلی رای نخواهند داد.

ناخرسندی سلسه وار مردم از عملکرد نمایندگان باعث گردیده تا برخی سایت ها و فعالان شبکه های اجتماعی با نظر سنجی از مردم ،عملکرد نمایندگان را مورد ارزیابی قرار دهند. در تازه ترین این نظر سنجی ها یکی از پایگاه های خبری منطقه سیستان درباره میزان رضایت مردم از عملکرد نمایندگان نوشت:

بیش از ۵۴ درصد مردم سیستان عملکرد نمایندگان سیستان در مجلس شورای اسلامی را بسیار ضعیف اعلام کردند

طبق نظرسنجی که روز گذشته در پایگاه خبری اوشیدا درج شد ۵۴/۸ درصد از شرکت کنندگان گزینه بسیار ضعیف را برای عملکرد نمایندگان مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی انتخاب کردند.

طبق نتایج این نظرسنجی ۵۴/۸ درصد از شرکت کنندگان گزینه بسیار ضعیف، ۶/۲ درصد ضعیف، ۱/۳ درصد متوسط، ۴/۴ درصد خوب و ۳۳/۱ بسیار خوب را انتخاب کردند.

مردم سیستان به امید تحول و بازگشت به روزهای خوش به نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی رای دادند تا از این طریق عمران و آبادانی به منطقه بازگردد.

تصویب منطقه آزاد، اختصاص بخشی از درآمد مرز میلک به عمران شهر، رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، بازگشایی مرز، تجارت چمدانی، پاس مرزی، تامین حق آبه تالاب هامون، مبارزه با ریزگردها، ساماندهی آثار باستانی تنها بخشی از مطالبات مردم سیستان بوده که با دادن رای به نمایندگان خود انتظار تحقق آن ها را داشته اند.

طبق عقیده مردم سیستان، نمایندگان به هیچ کدام از وعده های انتخاباتی شیرین و جذابی که به مردم داده اند عمل نکرده اند و در این راستا انتظار دارند آنان در مدت باقیمانده توجه بیشتری به عمران و آبادانی منطقه داشته باشند.