از گلایه به جای شهروند سیستانی تا صبوری و پاسخگویی دکتر نهاوندیان/درخواست تشکیل کارگروه ملی احیای هامون - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نــــــی زار :  امروز ۲۲ بهمن ماه سیستان میزبان دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر ریاست جمهوری بود تا در نشستی با نخبگان و معتمدیان منطقه سیستان دیدار داشته باشد.

به گزارش نی زار، در این نشست که با حضور دانشگاهیان، معتمدین و مسئولین محلی و استانی برگزار شد دکتر نهاوندیان از افتتاح پروژه گاز زاهدان در اسفند ماه خبر داد و تاکید کرد ظرف دو سال آینده در زابل نیز مشعل گاز روشن می شود.

در ابتدای این دیدار هوشنگ ناظری، فرماندار زابل با اشاره به سوابق متعددش در مدیریت های منطقه گفت : نگاه هیچ کدام از دولت ها همچون نگاه دولت تدبیر و امید به سیستان نبوده است و طرح های بزرگی که دولت آغاز نموده باعث افزایش امید در مردم شده است.

در ادامه ی این نشست دکتر موسی بهلوی، رییس دانشگاه زابل بیان داشت : اهتمام دولت در حوزه وزارت علوم و فناوری بسیار ویژه است و ارتقا جایگاه علمی و دیپلماسی علمی در پسابرجام تسهیل شده است.

بهلولی اظهار داشت : قبل از شروع پروژه ها باید از سیستم دانشگاهی استفاده شود در حالی که در طرح ۴۶ هزار هکتار با لوله هیچ نقشی به دانشگاههای منطقه داده نشده است.

دکتر موسی بهلولی ایجاد کارگروه ملی احیای تالاب بین المللی هامون با محوریت دانشگاههای منطقه سیستان را به عنوان یک خواست مهم و همگانی مردم سیستان مطرح کرد.

حجت الاسلام کیخا،امام جمعه زابل ضمن بر شمردن مولفه های تاریخی سیستان گفت:سیستان بواسطه ی وجود اماکن باستانی و تاریخی پشتوانه ی فرهنگ و تمدن ایران است و نباید از آن غافل شد.

امام جمعه زابل با اشاره به موضوع گورخواب ها و فضای رسانه ای سنگینی که برای آن ایجاد شد گفت : در تهران ۵۰  گورخواب تمرکز دولت را به این موضوع کشاند اما در سیستان ۶ هزار گورخواب هنوز چشمی را بینا و گوشی را شنوا نکرده و این بسیار عجیب است.

در بخش انتهایی این نشست دکتر محمد نهاوندیان با ابراز خرسندی از حضور در منطقه سیستان بیان کرد: توفیق بسیار خوبی حاصل شد تا در این منطقه حضور پیدا کرده و نام خودم را در دارالولایه سیستان به ثبت برسانم.

وی با ابراز گلایه از اینکه تاکنون به استان سیستان وبلوچستان گاز رسانی نشده است، اظهار داشت: بیشتر نقاط کشور از نعمت گاز برخوردار شده اند اما این استان محروم مانده بود که با تلاش دولتمردان و عنایت ویژه رئیس جمهوری این خواسته مردم نیز در حال تحقق است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری از روشن شدن مشعل گاز تا ۲ سه هفته آینده در زاهدان خبرداد و گفت: براساس پیش بینی ها در صورت ادامه همین روند سرعت پیشرفت گازرسانی در سیستان و بلوچستان تا ۲ سال آینده مشعل گاز در منطقه سیستان نیز روشن می شود.

وی تصریح کرد: از ابتدای آغاز به کار دولت مساله توسعه و پیشرفت سیستان و بلوچستان روی میز رئیس جمهوری قرار گرفت و تصمیم گرفته شد به این استان توجه ویژه شود.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه تامین زیرساخت از جمله وظایف دولت است اظهار داشت: تامین برق از نهبندان به زابل در دستور کار قرار گرفته است و بر اساس برنامه زمان بندی شده انجام می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: منطقه سیستان باید از مزیت های تجاری مرز استفاده کند چرا که مرز در سیستان و بلوچستان یک نعمت است.

وی افزود: تصمیم دولت مبنی بر ایجاد منطقه آزاد سیستان با اتکا به کار کارشناسی انجام شده و دولت کماکان نظرش همان است و تا به نتیجه رسیدن لایحه در مجلس شورای اسلامی آن را دنبال می کند.

نهاوندیان اجرای طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری مزارع دشت سیستان از طریق لوله را نقطه تحول استان دانست و گفت: در این زمینه باید دانش آموختگان و دانشگاهیان ورود کرده و کشاورزی سنتی را به پیشرفته تبدیل کنند.

وی بیان کرد: آنچه که ما را نگران کرد گزارش مهاجرت های ناگزیر از این منطقه بود که چرا برای سیستانی که روزی به عنوان انبار غله کشور مشهور بود چنین اتفاقی افتاده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهارداشت: از ابتدای فعالیت دولت تعامل سازنده با جهان و آرامش و ثبات اقتصادی در دستور کار قرار گرفت به طوری که در ۲ سال متوالی تراز تجاری ایران مثبت شده و این خود نشان از باز بودن بازار صادراتی جهان به روی ایران است.

از تنها حواشی این نشست گلایه یکی از بازاریان سیستان از روند فعالیت ها در سیستان را می توان برشمرد که با ابراز گلایه از ضعف مدیران در سیستان گفت : امکان ندارد طی پیش بینی های دولت گاز به زابل برسد.

این شهروند سیستانی از دکتر  نهاندیان درخواست کرد تا از بافت شهری فرسوده ی زابل بازدید کند و در جریان مشکلات مردم قرار گیرد.

اما در واکنش به گلایه های این شهروند سیستانی دکتر نهاوندیان با آرامش و صبوری مثال زدنی گوش به سخنان ایشان سپرد و در پایان نشست نیز دقایقی را با این شهروند به گفت و گو نشست.

در محل خروجی سالن همایش نیز دکتر نهاوندیان دقایق طولانی را صرف پاسخ به سوالات دو نفر از دانشجویان دانشگاه زابل کرد تا صبر، تحمل و پاسخگویی وی برای حاضرین و شاهدین مثال زدنی شود.

طبق اخبار غیر رسمی گفته می شود در هفته های آینده دکتر روحانی به استان سیستان و بلوچستان سفر خواهد کرد.