در راستای دیپلماسی فعال؛ کمیته پیگیری دریافت حق آبه هامون از افغانستان تشکیل می شود/مطالعه کارشناسی آب های ژرف به عنوان منبع استراتژیک - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

استاندار سیستان و بلوچستان درباره موضوعات مورد بحث در جلسه شورای عالی آب کشور گفت: با توجه به اهمیت تالاب بین الملی هامون در حیات مردم منطقه سیستان ۲ تصمیم مهم در این باره گرفته شد.

علی اوسط هاشمی افزود : قرار شد ظرف حداکثر ٢هفته، کمیته ای از وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و استانداری ویژه مطالعات استانی تالاب هامون با مشارکت سازمان محیط زیست تشکیل و اعتبار طرح از محل منابع داخلی وزارت نیرو و کسری آن از اعتبار در اختیار سازمان برنامه و بودجه یا صندوق توسعه ملی تامین شود.

وی ادامه داد : پس از تصویب نتایج حاصل از مطالعات تالاب هامون در کمیته تخصصی زیر مجموعه شورا، مصوبه شورای عالی آب را برای احیای تالاب اخذ می کند.

استاندار بیان کرد: تصمیم دیگر در راستای دیپلماسی فعال، گروهی به عنوان پیگیر دریافت حق آبه ایران از افغانستان انتخاب خواهد شد تا حق آبه را پایدار و جاری کنند.

وی دیدگاه های معاون اول رئیس جمهور، وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و دکترکیخا نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی را پشتوانه این تصمیمات عنوان کرد.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در این جلسه بر ضرورت تامین اعتبار تکمیل پایین دست سدهای زیردان و پیشین تاکید شد، افزود: همچنین توجه خاص به تامین آب آشامیدنی روستاهای فاقد شبکه و مجتمع های آبرسانی روستایی، ضرورت جمع آوری روانابهای استان به روش آبخیزداری و در کنار آن ساخت سد به عنوان یک نیاز اساسی عنوان شد که در این شرایط می تواند به تامین آب مورد نیاز آشامیدنی و کشاورزی کمک کند.

وی با اشاره به نبود شبکه آب آشامیدنی در سکونتگاه های غیررسمی (محله های حاشیه نشین) اظهار کرد: تامین آب آشامیدنی ساکنان مناطق حاشیه نشین استان به ویژه حاشیه شهر زاهدان با تامین ۳۰ درصد کسری شبکه و تکمیل خط انتقال و منبع آب مورد تاکید قرار گرفت.

هاشمی از دیگر نیازهای استان برای رفع مشکل کم آبی به تسریع خط دوم انتقال آب زابل به زاهدان و تکمیل منبع آب ۵۰ هزار متر مکعبی اشاره کرد.

به گفته وی، در شورای عالی آب ضرورت لایه روبی کانال های آبیاری در شهرستان هیرمند و دیگر کانال های منشعب از آن در سطح منطقه سیستان تاکید شد که به دلیل وجود طوفان های ۱۶۰ روزه و انسداد در مسیر رودخانه ها تهدید جدی برای خسارت به شهرهای زابل و زهک است.

وی از دیگر مباحث مهم این جلسه به اتفاق نظر اعضا برای بهره برداری از آب های ژرف در استان اشاره و خاطرنشان کرد: قرار شد مطالعات کارشناسی آب های ژرف هر چه سریعتر تکمیل شود تا از این منابع استراتژیک در شرایط سخت آبی استان استفاده شود.

استاندار سیستان و بلوچستان با ارزیابی مثبت از نتایج این نشست تصریح کرد : مطمئن هستم با رویکرد و تاکید خاص دکتر جهانگیری به رفع دغدغه مردم استان پیرامون مشکل کمبود آب، با ایجاد سرفصلی مهم در این بخش، مشکل از جغرافیای استان حذف شود یا خسارت های آن با دسترسی به منابع آبی جدید به حداقل برسد./صبح زاهدان

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.