احتمال خطر ورود مجدد ملخ‌های آسیایی به منطقه سیستان وجود دارد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار- مدیر جهاد کشاورزی هیرمند گفت: به دلیل همجواری منطقه سیستان با کشور افغانستان ممکن است سال‌های آینده مجددا با خطر ورود ملخ‌های آسیایی مواجه شویم.

حبیب رستمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار کرد: به دنبال هجوم ملخ‌های آسیایی به مزارع حاشیه تالاب هامون طی تابستان امسال، با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور با ارسال سم و سمپاش و چهار اکیپ عملیاتی مقابله علیه این حشره وارداتی با موفقیت به پایان رسید.

مدیر جهاد کشاورزی هیرمند با بیان اینکه سرمای هوا نیز تأثیر بسزایی در مقابله علیه آنها داد، افزود: ممکن است که شرایطی برای تخم‌گذاری فراهم شده و خطر در سال‌های آینده وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: اقدامات مقابله‌ای و سمپاشی که در این منطقه انجام شد در نوع خود بی‌نظیر بود و یک رکورد خوب محسوب می‌شود، چراکه در کمتر از دو هفته با توجه به طوفان و گردوخاک حاکم در منطقه، ۶ هزار هکتار از اراضی سم‌پاشی شد.

رستمی گفت: کانون این ملخ در آن سوی مرز است و ما به دلیل هم‌جواری با افغانستان در سال‌های آینده ممکن است مجدد با خطر ورود ملخ‌های آسیایی به منطقه مواجه باشیم که تدابیر لازم اندیشیده شده است.