اجرای طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب استان با همکاری شرکت آب منطقه ای و جهاد دانشگاهی استان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : دکتر منصور تاجری در نشست خبری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب که با حضور مدیر عامل آب منطقه ای ، مسئولین و اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار کرد: در سالهای اخیر فشار به منابع آب زیر زمینی جهت تامین اب مورد نیاز بخش کشاورزی، صنعتی، بهداشت و فضای سبز افزایش یافته است به طوری که اب استحصالی از چاه ها بسیار بیشتر از ظرفیت آب موجود بوده است.

وی افزود: روند بی رویه مصرف آب باعث خشکیدن قنات، بایر شدن و فرو نشست زمینهای کشاورزی و در نتیجه بی کیفیت شدن آب و شور شدن آن شده است.

دکتر تاجری ادامه داد: در سال ۹۳ از طرف وزارت نیرو طرحی تحت عنوان احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی مصوب شد که با همکاری سایر دستگاههای اجرایی , عملیاتی شود.

وی با اشاره به ماهیت ذاتی جهاد دانشگاهی که نهاد علمی و دانشگاهی است ،خاطر نشان کرد:جهاد دانشگاهی با توجه به  وظایف و ماموریت های ویژه ی که در حوزه ی فرهنگی، تحقیقاتی ،آموزش و پژوهش ،تبدیل فناوری ،فعالیت در عرصه های فرهنگ سازی و رسانه داشته است به عنوان متولی و مجری برگزاری طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی در استانها بوده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان ادامه داد: با ارزیابی های انجام گرفته از جهاد دانشگاهی درچند استان کشور ، این نهاد به خوبی توانسته است با بهره گیری از پتانسیل و ظرفیت های نیروی انسانی، دانشگاه وی دانشجویی که در اختیار دارد این طرح را اجرایی و عملیاتی کند.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی با برگزاری نشست ها آمادگی خود را در خصوص اجرایی و عملیاتی کردن طرح احیای و تعادل بخشی منابع آب در استان اعلام کرده است که در چند بخش اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی سیستان و بلوچستان یاد آور شد: یکی از کلیات مهم برای عملیاتی شدن این طرح، فرهنگ سازی مدیریت آب می باشد که امید است بتوان با نشستهایی که با اصحاب رسانه ،دانشگاهیان و نخبگان جامعه برگزار شود به اهداف کلی اجرا این طرح دست یافت./ایسنا