آموزش مهارت های فنی و حرفه ای بیش از هزار نفر در سکونتگاه های غیر رسمی سیستان و بلوچستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار؛مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سیستان و بلوچستان از توانمند سازی مهارتی۱هزار و ۵۰۱  نفر در سکونت گاههای غیر رسمی استان در ۷ ماهه اول سال جاری خبر داد.
به گزارش نی زار به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان وبلوچستان محمد جهانتیغی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با اعلام این خبر اظهار داست: آموزش۱۲هزار و ۲۲۰ نفر در سکونتگاه های غیر رسمی با هدف توانمندسازی و افزایش مهارت نیروی انسانی ساکن در بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی استان اجرا شده است .
وی افزود : از مجموع آموزشهای ارائه شده در سکونتگاه های غیر رسمی ۳۰ هزار و ۶۴۴ نفر-ساعت در قالب ۱۹۴ نفر- دوره آموزشی در بخش برادران و ۱۸۹هزار و ۳۶۸ نفر- ساعت در قالب ۱ هزار و ۳۰۷ نفر- دوره آموزشی در بخش خواهران به متقاضیان ارائه شده است .
جهانتیغی تصریح کرد : در حال حاضر در استان تعداد ۳۸ کارگاه آموزشی در بخش سکونتگاه های غیر رسمی مشغول فعالیت است .
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان با اشاره به ضرورت توجه به ساکنان سکونتگاه های غیر رسمی بیان کرد : آموزشهای مهارتی فنی و حرفه ای در مناطق فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی موجب ارتقاء اقتصاد این مناطق می شود و آسیب های ناشی از کمبود ها با توانمند شدن و فراگیری مهارتهای ساکنان مرتفع می شود.
وی اذعان داشت : حاشیه نشینی یکی از چالش های عمده کشورهای در حال توسعه است، چرا که طیف گسترده ای از جمعیت از روستاها بدون هیچ مهارت و توانایی برای یافتن شغل و زندگی بهتر به شهر ها مهاجرت کرده و در شهر مسائلی چون افزایش شتابان جمعیت، رشد فقرو بیکاری را بوجود می آورند از این رو آموزشهای مهارتی و بازار محورفنی و حرفه ای به دلیل کوتاه و زود بازده بودن به آنها برای داشتن شغل و درآمد کمک میکند و از معضلات اجتماعی نیز خواهد کاست .
جهانتیغی ضمن مثبت دانستن حمایت دولت و دستگاه های اجرایی از ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای در سکونتگاه های غیر رسمی خاطر نشان کرد : قوانین الزام آور برای بکارگیری نیروی کار آموزش دیده نشان دهنده تاثیر مهارت آموزی در تربیت نیروی کار ماهر است و آموزش مهارت و توانمندسازی این خانواده‌ها سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی و رشد این مناطق می‌شود.

%d8%ac