دیدار مفصل استاندار با رییس جمهور/ درخواست کمک اعتباری به پروژه راه آهن از محل صندوق توسعه ملی/ اختصاص ردیف بودجه اختصاصی برای طرح مدیریت تالاب هامون - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار :  حوزه های مختلف استانداری سیستان و بلوچستان در چند روز گذشته ساعات پرمشغله ای را پشت سر گذاشتند . جمع بندی خدمات دولت تدبیر و امید و اعلام نیازهای استان در بخشهای مختلف برای ارائه در دیدار “استاندار سیستان و بلوچستان” با دکتر “حسن روحانی “رئیس جمهور”

ساختمان پاستور ، ساعت ۱۱ روز سه شنبه ۱۳ مهرماه میزبان نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان بود. در این دیدار ۸۰ دقیقه ای که دو مشاور رئیس دولت یازدهم ؛ “حسین فریدون” دستیار ویژه رئیس جمهور و “محمد نهاوندیان” رئیس دفتر رئیس جمهور نیز حضور داشتند، فصل پرشتاب سرعت بخشی به روند بهره برداری از طرحهای بزرگ سیستان وبلوچستان و مصوبات سفر هیئت دولت در ۲۶ فروردین ماه ۹۳ به استان مورد تاکید قرار گرفت. “علی اوسط هاشمی” دیدار با رئیس دولت یازدهم را بسیار مفید و موثر ارزیابی کرد  و گفت: رئیس جمهور با حوصله و دقت برای شنیدن آنچه که در استان می گذرد وقت گذاشتند. وی در این دیدار درباره وضعیت رفته بر استان پیرامون چهار محور در مدت خدمت دولت سخن گفت و رئیس جمهور نیز در خلال گزارش استاندار از پروژه های بزرگ استان سوال  می کردند.
اما پاسخ رئیس جمهور به گزارش استاندار سیستان و بلوچپستان ضمن ابراز رضایت از روند اجرای پروژه ها و مصوبات سفر این بود که مساعدت مالی مورد نیاز از محل صندوق توسعه ملی به برخی پروژه ها انجام شود و کمبودهای مالی سایر پروژه ها نیز مرتفع گردد. دکتر حسن روحانی قول داد: در آینده نزدیک برای بازدید از پروژه های بزرگ و افتتاح پروژه های آماده بهره برداری به سیستان و بلوچستان سفر خواهد کرد.
استاندار در این دیدار علاوه بر گزارش شفاهی از وضعیت استان در بخشهای مختلف و اعلام درخواستها و نیازها ، همه موارد را بصورت مکتوب و مستند به رئیس جمهور ارائه کرد تا از طریق حوزه ریاست جمهوری مبنای پیگیری قرار بگیرد.آنچه در ادامه می خوانید ، ماحصل این جلسه بسیار مهم است.

فضای همدلی بین مسئولان و مردم

استاندار در دیدار با رئیس جمهور از فضای توام با تعامل ، هم اندیشی و همگرایی گروههای مرجع استان با یکدیگر و ارتباط قابل قبولی که بین مسئولان و مردم سیستان و بلوچستان شکل گرفته یاد کرد و فضای استان را مساعد جهش در  مسیر تغییری که از دولت انتظار می رود، توصیف کرد.
هاشمی تاکید می کند آثار این نگاه دولت به استان پوشیده و پنهان از دید مردم نیست و با فرو ریختن دیوار بی اعتمادی تا حدود زیادی روابط به سمت دوستی و مهر سوق پیدا کرده است. وی ادامه می دهد: می توانیم با اطمینان بگوییم که امروز  دیگر فضای امنیتی در استان حاکم نیست بلکه فضای همدلی و همبستگی بین مردم و تعامل و ارتباط نزدیک بین بزرگان اقوام و مذاهب مختلف وجود دارد.
وی به جد معتقد است در اوج ناامنی حاکم بر کشورهای منطقه ، امنیت پایدار، آرامش و فضای توسعه در استان حکایت از این دارد که سرمایه انسانی در مسیر توسعه بخصوص در رفتارها منطبق بر ارزش انسانی به یکدیگر و استفاده از انباشت این نگاه های قشنگ توانسته رفاه و زیست مناسب مردمی را رقم بزند.
محور دوم گفته های استاندار اشاره به مباحثی داشت که عامل زحمت برای مردم شده و رفاه آنان را تحت الشعاع قرار داده است و بخش عمده آن به تغییر در اقلیم استان مربوط می شود. وی تصریح کرد: خشکسالی های چندین ساله سبب شده دسترسی مردم استان در برخی نقاط به منابع آب شرب آشامیدنی با دشوار ی مواجه باشد بطوریکه هم اکنون تامین آب آشامیدنی بیش از ۱۰۵۰ تا ۱۰۶۰ روستای استان به روش سقایی انجام می شود. هاشمی با اشاره به سوء مدیریت در عدم بهره وری از منابع آبی پایین دست سدها ، توجه وزارت نیرو به استان را مورد هدف قرار داد و در عین حال افزود: هر چند تلاش هایی انجام شده و از کمبود منابع اعتباری و عوارض شکننده تحریم ها مطلع هستیم اما انتظار می رود که در بدترین شرایط آبی استان توجه بیشتری صورت بگیرد.

وی پیرو همین موضوع اضافه کرد: بخش زیادی از روان آبها در نقاط مرزی مشترک با همسایگان بویژه به پاکستان منتقل می شود که در این خصوص باید طرح جامع مدیریت روان آب های مرزی تهیه شود.

کمک اعتباری به پروژه راه آهن از محل صندوق توسعه ملی
استاندار به تجهیز کارگاه های خط ریلی چابهار-زاهدان اشاره و تاکید داشت: نباید این کارگاه ها از حرکت باز ایستند که در این خصوص تصمیماتی اتخاذ شد و رئیس جمهور به رئیس نهاد ریاست جمهوری  دستور داد که با انتخاب فرمولی از محل منابع اعتباری صندوق توسعه ملی برای سرعت بخشی به پروژه راه آهن چابهار -زاهدان کمک شود.
وی با اعلام اینکه لایحه تقدیمی منطقه آزاد تجاری سیستان به مجلس شورای اسلامی متاسفانه با هجمه خارج از دولت و بعضا در درون دولت هم روبه رو شده، افزود: تحقق این خواسته مردم منطقه نیازمند یک مدیریت خاص است تا از این فرصت برای توسعه مناطق مستعد جهش و تغییر حداکثر استفاده را ببریم و نباید با سرنوشتی مانندآنچه که در مجلس نهم بر لایحه گذشت، مواجه شود.
استاندار در کنار توجه به شمال استان در بحث منطقه آزاد سیستان ، در جنوب استان هم در بخش تقسیمات کشوری خواستار پاره ای اصلاحات در شهرستانهای جدید التاسیس مانند بمپور، بم پشت ،راسک و غیره با هدف تامین خواستها و نیازهای مردم براساس معیارها و ضوابط شد .

درخواست اختصاص ردیف بودجه به طرح مدیریت تالاب هامون

هاشمی البته به موضوع «توفان شن» به عنوان فصل مشترک شمال و جنوب استان نیز پرداخت که با آسیب جدی به روند زندگی مردم، توان اقتصادی و زیست معمول را دچار مشکل کرده است که استمرار این وضعیت بسیاری از اهداف توسعه ای را تحت الشعاع خود قرار می دهد. وی برای بهبود این وضعیت توصیه ای هم داشت: اجرای طرح جامع مدیریت یکپارچه تالاب هامون و ریزگردها نیازمند عنایت ویژه دولت با اختصاص ردیف های خاص بودجه است. وی با اشاره به طرح توسعه بندر چابهار و ارتقای ظرفیت تخلیه و بارگیری از ۲/۵میلیون تن به ۸/۵میلیون تن ، اختصاص بودجه برای ساخت و تکمیل زیرساخت های راه و شبکه حمل و تقل را خواستار شد.

استاندار سیستان و بلوچستان در بخش سوم گزارش به رئیس جمهور درباره پیشرفت پروژه های بزرگ استان سخن گفت که در سفر هیئت دولت در سال ۹۲ به استان استارت خورد مانند پروژه بزرگ گازرسانی به استان که روند اجرایی آن شتاب گرفت، آبیاری تحت فشار ، پتروشیمی مکران و طرح های بهداشتی و درمانی. هاشمی بیان کرد: در بدبینانه ترین حالت مشعل گاز در مرکز استان تا خرداد یا اردیبهشت ماه سال آینده روشن خواهد شد و در خوشبینانه ترین شرایط به عنوان عیدانه نوروز به مردم هدیه می شود.

دکتر روحانی از طرح آبیاری ۱۴۶ هزار هکتاری تحت فشار کشاورزی در سیستان سوال کردند و استاندار گزارش مفصلی را از وضعیت و روند اجرای خوب طرح بیان داشت و افزود: البته این طرح به اعتبارات تکمیلی هم نیاز دارد.

وی گزارشی هم از برابری نگاه ها به مناطق استان (شمال و جنوب ) ارائه کرد و در این خصوص ایجاد دو پایانه رسمی در مرز «پیشین و ریمدان» را به عنوان یکی از دستاوردهای دولت در منطقه نام برد که نقش موثری در رونق اشتغال دارد .

نگاه بلند وزیر بهداشت به استان
استاندار از نگاه بلند و توسعه محور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در خصوص رشد شاخص های این بخش در استان گزارش داد و گفت: نیاز داریم که همه وزرا ی دولت چنین نگاهی را به سیستان و بلوچستان داشته باشند تا شاخص ها در بخشهای مختلف به سطح شاخص های ملی برسد.
رئیس جمهوری همچنین از وضعیت معادن استان سوال کردند و استاندار در پاسخ اظهار داشت: بهترین شرایط را به لحاظ اکتشاف ۱۳۴ پهنه معدنی در استان شناسایی شده که آماده واگذاری به بخش خصوصی است .
هاشمی ضمن ارائه گزارشی از روند اشتغالزایی در پروژه های خرد و کلان استان ، نقش برجسته بخش خصوصی و میل به مشارکت در قبول ایجاد صنایع بزرگ را به عنوان دستاورد بزرگ و مهم عصر آرامش ،امنیت مطلوب استان و آماده برای توسعه بیان کرد.
وی اشاره ای هم به پتروشیمی مکران ، فولاد ، مجتمع خدمات رفاهی و تفریحی لادیز که توسط بخش خصوصی در مرکز استان کلنگ آن زده شد و راه اندازی ایرلاین تفتان کرد و افزود: دومین فروند هواپیمای تفتان ایر تهیه شده که منتظر ورود آن به کشور هستیم.
هاشمی گزارش مفصلی هم از برقراری خط کشتیرانی مسافربری ایران- عمان تا یک الی دو ماه آینده و همچنین خط کشتیرانی ایران- پاکستان در آینده نزدیک ، قابلیت ها و ظرفیت های جهاد کشاورزی در بخش مرغداری ها، تولید تخم مرغ ، گوشت و میوه های گرمسیری بیان کرد.

ارائه چند پیشنهاد ملی
استاندار در دیدار با رئیس جمهور چند پیشنهاد ملی از جمله تشکیل کارگروه استانهای ساحلی و تدوین سند جامع و راهبردی در خصوص مراودات با همسایگان بویژه  کشورهای پاکستان و عمان و تشکیل میز ایران، چین و پاکستان در کنار مثلث ایران، هند و افغانستان مطرح کرد.
وی گریزی هم به حوزه جوانان زد و اظهار داشت: با توجه به جمعیت زیاد جوانان وجود  یک مشاور عالی در این بخش نیاز است تا حوزه جوانان  و ورزش جدی تر مورد توجه قرار بگیرد .
استاندار سیستان و بلوچستان به ضرورت تدوین سند توسعه روستایی با توجه به جمعیت روستاییان ، ظرفیت ها و قابلیت های آنان بطور مفصل پرداخت.
به گزارش نی زار به نقل از روابط عمومی استانداری؛اینها نکات مهمی بود که امیدواریم آثار این بخش را بتوانیم هر چه زودتر در استان شاهد باشیم. ولی آنچه که حائز اهمیت  است اینکه رئیس جمهور پس از شنیدن گزارش روند پیشرفت طرحها و پروژه های استان ابراز تمایل نشان دادند که به محض اعلام آمادگی استان در آینده نه چندان دور برای بازدید از پروژه های بزرگ و افتتاح پروژه های آماده بهره برداری به سیستان و بلوچستان سفر خواهد کرد .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.