مرمت منطقه تاریخی حوضدار سیستان توسط دانشگاه زابل - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : در راستای تفاهم نامه همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و دانشگاه زابل منطقه تاریخی حوض دار سیستان واقع در ۷۰ کیلومتری شهرستان زابل، توسط دانشکده هنر و معماری دانشگاه زابل در حال بازسازی می باشد.

 00000021۲

به گزارش نی زار، دکتر موسی بهلولی به همراه جمعی از اعضای شورای دانشگاه زابل از مراحل بازسازی و مرمت آثار تاریخی منطقه حوض دار سیستان واقع در ۷۰ کیلومتری شهرستان زابل که توسط دانشکده هنر و معماری دانشگاه زابل در حال مرمت و بازسازی می باشد، بازدید به عمل آوردند.

در این بازدید رئیس دانشگاه زابل گفت: این دانشگاه در راستای سیاست های تعبیه شده آن که مبنی بر حل مشکلات مردم و با مفهوم واقعی تاثیرگذاری در منطقه می باشد، در همه ابعاد وارد عمل شده است و به زودی شاهد تحولات زیادی در این زمینه خواهیم بود.

وی ادامه داد: مرمت آثار باستانی با هدف جلب مشارکت دانشگاهیان و متخصصان داخل و خارج کشور در بررسی علمی تاریخی منطقه یکی از این گام ها می باشد که پایه گذاری آن توسط دانشگاه زابل قبلا صورت گرفته و اکنون در حال گسترش همه جانبه آن هستیم.

دکتر موسی بهلولی خاطر نشان کرد: دانشگاه زابل از بدو تاسیس خود توجه ویژه ای به تاریخ و فرهنگ این منطقه از کشورمان داشته و تأسیس رشته های باستان شناسی و مرمت آثار تاریخی و پژوهشکده باستان شناسی در این راستا بوده است.

وی اظهار داشت: این دانشگاه در چند سال گذشته با حفاری تپه های طالب خان، یلدا و دیگر مناطق تاریخی سیستان توانسته بسیاری از ابهامات تاریخی و باستان شناسی را روشن سازد.

وی افزود: امروزه باستان شناسی نوین به عنوان یک علم میان رشته ای در جهان مطرح می باشد و دانشگاه زابل با دارا بودن رشته های مرتبط و متخصصین برجسته و جوان در این زمینه می تواند منشأ خدمات ارزنده ای باشد.

رئیس دانشگاه زابل بیان داشت: این دانشگاه قصد دارد با برگزاری همایش های بین المللی، رایزنی با سازمان های ذیربط در خصوص حفاظت و بازسازی از آثار تاریخی سیستان و چاپ کتب در این زمینه از پژوهشگران و محققین حمایت نماید.

دکتر موسی بهلولی با اشاره به رایزنیهای انجام شده در حوزه باستان شناسی به دیدارهای مسئولین وزارت علوم و دانشگاه تهران از منطقه و ابراز تمایل آنها برای همکاریهای مشترک در این زمینه اشاره کرد و افزود: برای دانشگاه زابل توسعه منطقه سیستان از اهمیت بالایی برخوردار است و در این راستا اهمیت دادن به حوزه میراث فرهنگی و آثار باقی مانده از گذشتگان، نه تنها حفظ هویت تاریخی منطقه به شمار می آید بلکه با تشویق سرمایه گذاران در این حوزه می توان گامهای بلندتری در خصوص توسعه منطقه برداشت.

رئیس دانشگاه زابل خاطر نشان کرد: در این راستا دانشگاه زابل با پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تفاهم نامه ای امضا نموده است که ارتقای سطح کمی و کیفی فعالیت های علمی، آموزشی و پژوهش های کاربردی و بنیادی در زمینه های باستان شناسی، مردم شناسی، زبان و گویش، هنرهای سنتی، حفاظت و مرمت و احیای آثار تاریخی و اشیاء فرهنگی و نیز احیای بافت های کهن تاریخی، ارتقاء جایگاه معماری و شهرسازی تمدن سیستان در سطح منطقه، ملی و بین المللی از جمله موارد آن می باشد.