نوع انتخاب فدراسیون کبدی در افراد اعزامی تیم های ملی باعث رنجش ماست - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار: گفت و گو با سعید مقدم بقاء رئیس هیئت کبدی استان و قهرمان کبدی آسیا و جهان در ادوار گذشته.

 

کبدی استان در کشور چه جایگاهی دارد؟

فدراسیون کبدی ایران تیم دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان را ازلیگ برترحذف کرده، تیمی که سال گذشته نایب قهرمان و سال ۹۳ قهرمان لیگ برتر ایران شده است. آن هم کبدی استان ما که برای سایر استان ها الگو است.

سیستان و بلوچستان به اذعان بزرگان این ورزش درسطح دنیا مهدکبدی است و تنها نقطه ای که کلمه کبدی را تلفظ میکردند مردم این استان بودندحتی هندوستان ک این رشته به نامشان ثبت است کلمه هودودو چودودو را تلفظ می کردند.

 

دلیل حذف تیم استان از رقابت های لیگ برتر کبدی چیست؟

هیچ جلسه ای بابت قرعه کشی لیگ برتر نگذاشته اند و هیچ نماینده ای از باشگاه ما دعوت نشده است. طی نامه ای به اداره کل ورزش و جوانان اعلام کرده اند به دلیل این که اعلام آمادگی نکرده اید تیم سیستان و بلوچستان حذف و تیم دیگری جایگزین می شود.

 

دیدگاه فدراسیون کبدی جمهوری اسلامی ایران نسبت به کبدی استان چیست؟

فدراسیون کبدی و در راس آن رئیس فدراسیون به کبدی ما یک نگاه رقابتی دارد .و به نظر قدرت فنی تیم های ما همواره موی دماغ و مورد آزار این فدراسیون بوده و هست ، به همین جهت تمام تلاش فدراسیون حذف و یا تضعیف افراد قوی این استان در رشته کبدی بوده تا ساده ترین اهداف از پیش تعریف شده و به منافع شخصی خود برسند.

درسال گذشته ما نایب قهرمان لیگ برترشدیم ، مقام سوم جوانان پسر ، مقام سوم جوانان دختر و مقام سوم لیگ برتر ساحلی کشور را به دست آورده ایم کدام بازیکن ما به تیم ملی دعوت شد؟ بیش از ده ورزشکار شرایط حضور در اردوی تیم ملی داشتند اما فقط یک نفر را دعوت کردند.

 

چه چشم انداز تعریف شده ای برای کبدی استان در نظر دارید؟

رسیدن به جایگاه حقیقی ورزشکاران این استان درسطوح ملی.

 

نظرتان درباره افرادی که به مسابقات بین المللی اعزام می شوند چیست؟

همواره ما یک یا دو ورزشکار در تیمهای ملی داشتیم و استان گلستان که مورد حمایت آقای مقصودلو است بیش از هشت ورزشکار در اسکلت تیمهای اعزامی داشتند. حتی مقاطعی که ما قهرمان کشور هم بودیم باز هم سهمیه ما دو ورزشکار و استانگلستان ۶ تا ۸ ورزشکار بوده و این نوع انتخاب زجرآور و باعث رنجش ماست. میبایست درسالهای آتی اسکلت تیم های ملی از بازیکنان با تکنیک استان ما باشد

 

دیدگاه مسئولان نسبت به کبدی استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

هم اکنون معراج شیخ و هادی اشترک در لیگ ستارگان جهان نمادی از کیفیت برتر تکنیک و تاکتیک ورزش کبدی استان ما را به منصه ظهور گذاشتند.

پس چرا فضای بیشتری برای کبدی کاران این استان قرار نمیگیرد؟ و یا سرمایه گذاری لازم درجایی که امتحانش را با موفقیت تمام پس داده است انجام نمی شود؟

تنها رشته ای که در بازیهای آسیایی سال ۲۰۱۴ برای استان ما مدال آوردند شته کبدی بود ،سه مدال نقره ما را در رتبه بندی استانها در حد مطلوبی بالا آورد. در حال حاضر یکی از رشته های امید کسب مدال در بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ اندونزی همین کبدی است. اما آیا مدیران ورزش سطح استان تا حالا که زمان زیادی نیز نداریم یک نشست تخصصی یا اعتبار خاصی برای این مهم تعریف کرده اند؟

بنده قهرمان آسیا و جهان در این رشته هستم. و سرمربیگری تیم های ملی را درکارنامه دارم. در حال حاضر دانشجوی دکتری مدیریت ورزش هستم و به عنوان استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی درحال تدریس تربیت بدنی هستم ، پس میتوانم یک کارشناس خیلی خوب باشم ،با توجه به شناخت و تجربیات علمی و عملی

باید مسولان از ما برنامه بخواهند و ملزم به اجرای آن هستند. اگر نتیجه میخواهند؟

 

دیدگاهتان درباره فدراسیون چیست؟

رئیس فعلی فدراسیون یک بازشسته سازمان تربیت بدنی است ، بکارگیری بازنشسته ها تخلف است ، اما چون وی سابقه جانبازی دارد سه دوره رییس فدراسیون است.

اما مگر عمر مدیریت چقدر است؟ علی الخصوص که فدراسیون را خانواگی کرده است و پسر و دخترش مربیان تیم های ملی هستند و تمام سفرهای خارجی با تیم اعزام میشوند.

به هیچ عنوان کمیته های مختلف در فدراسیون کبدی وجود ندارد و فدراسیون به صورت کدخدامنشی و سنتی اداره میشود.

اعتراض بیست استان بابت همین قضایا بود و اعتراض خود را به صورت حضوری در وزارت ورزش به گوش وزیر محترم ورزش و جوانان رساندند.

 

تا حالا مصاحبه ای در خصوص اینکه تا آقای مقصود لو رئیس فدراسیون باشد تیم های استان در رقابت های کشوری شرکت نخواهند کرد ، انجام داده اید؟

همچین مصاحبه ای نکرده ام.

اما امضا کنندگان استیضاح ریاست فدراسیون کبدی از استانهای مختلف قرار گذاشته اند با وجود مقصودلو در مسابقات کشوری حاضر نشوند. هر تصمیمی جمع بگیرند ما هم تابعیت میکنیم.