وزیر نفت : گاز اوایل سال آینده به زاهدان می رسد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نـــــی زار : بیژن زنگنه امشب (شنبه، ۳۰ مردادماه) در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر حضور یافت و در بخش عمده ای از صحبتهای خود، به بسیاری از نگرانیها و انتقادهای وارد بر مدل جدید قراردادی صنعت نفت پاسخ گفت؛ وی خبر خوشی نیز به مردم سیستان و بلوچستان داد و بیان داشت : گاز اواخر امسال و یا اوایل سال آینده به زاهدان می رسد که کار بزرگی است.

وزیر نفت با بیان این که برای گازرسانی روستایی قرار است هشت هزار میلیارد تومان هزینه شود که ریالی از آن از بودجه عمومی کشور تامین نخواهد شد، تصریح کرد: گازرسانی روستایی افزون بر ایجاد اشتغال سبب شد تقاضا برای کالای ایرانی افزایش یابد زیرا همه تجهیزات از داخل کشور تامین می شود.

وی در بخش نخست سخنانش به تشریح مدل جدید قراردادهای نفتی پرداخت و در ادامه درباره کارت سوخت و تک نرخی شدن قیمت بنزین با اشاره به این که معتقدم کارت سوخت به این شکل فایده ای ندارد، تصریح کرد: مجلس بزودی تکلیف این موضوع را روشن خواهد کرد.

وی با اشاره به این که کارت سوخت برای زمانی مناسب است که بخواهیم سوخت را به صورت محدود و مشخص و یا با ۲ قیمت در اختیار مردم قرار دهیم، افزود: امسال نسبت به پارسال با این که کارت سوخت را برداشتیم رشد مصرف عمده ای نداشتیم و بارها این موضوع راعنوان کردم.

زنگنه با اشاره به این که کارت سوخت در چهارمین ماه پارسال برداشته و قیمت به صورت تک نرخی عرضه شد، گفت: با این وجود جهشی در مصرف شاهد نبودیم.

وزیر نفت با بیان این که آنچه که درباره قاچاق سوخت می گفتند بیشتر مربوط به گازوئیل بود که به طور جدی جلو آن هم گرفته شد، یادآور شد: مصرف سوخت به اندازه خودروهایی که اضافه شدند افزایش یافت؛ در نتیجه چرا کاری که خاصیتی ندارد(استفاده از کارت سوخت) مردم را به استفاده از آن مجبور کنیم.

وی ادامه داد: می گویند این کارت اطلاعات تولید می کند و … ما میلیاردها اطلاعات در طول دوران استفاده از این کارت استخراج کردیم چه استفاده ای از آن کردیم؟!

وزیر نفت درباره این که آیا کارت سوخت تاثیری در مدیریت مصرف و قاچاق سوخت نداشته است، افزود: من فکر می کنم نداشته است چون امسال همه چیز آزاد بوده است و ۲ تا ۳ درصد رشد مصرف داشتیم؛ در ماههای نخست این رشد مصرف کم بود که در تابستان افزایش یافته است.

وی با بیان این که مصرف گازوئیل که سهمی بسزا در قاچاق داشت به دلیل اجرای طرح پیمایش و گازرسانی به صنایع و روستاها کاهش یافت، اظهار کرد: ایران امسال برای نخستین بار صادرکننده جدی گازوئیل شد به گونه ای که هم اکنون روزانه ۱۳ تا ۱۴ میلیون لیتر صادر می کند که به ۲۰ میلیون لیتر هم می تواند برسد که به دلیل مشکلات ظرفیت صادراتی، این میزان محقق نشده است.

پیش بینی شما از تصمیم مجلس درخصوص بنزین چیست؟ وزیر نفت با بیان این که نمی توان پیش بینی کرد، افزود: کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته بنزین به صورت تک نرخی عرضه شود.