جاری شدن دومین حقابه هامون از چاه نیمه ها - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار – رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل گفت: دومین حق آبه زیست محیطی تالاب بین المللی هامون از محل منابع ذخیره چاه نیمه از روز گذشته در این تالاب جاری شد.

الهام آبتین افزود: اختصاص ۶۰ میلیون متر مکعب آب از محل چاه نیمه ها از جمله مصوبات کارگروه احیا تالاب هامون است که از روز شنبه برای دومین بار متوالی در سال جاری ۲۰ میلیون متر مکعب حق آبه اختصاص پیدا کرد.

وی با بیان اینکه آبرسانی به تالاب که کمترین میزان هدر رفت را به دنبال دارد از جمله اهداف رهاسازی آب است تصریح کرد: حفظ اکوسیستم تالاب در نواحی حساس، ایجاد بستر مناسب برای تکمیل و موفقیت جوجه آوری پرندگان، ادامه روند حیات آبزیان از جمله ماهی و حفظ پوشش گیاهی از دیگر اهداف رهاسازی این حق آبه در تالاب است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست زابل اظهار داشت: با ورود سیلاب به منطقه سیستان از ابتدای سال جاری تعداد زیادی ماهی وارد منطقه و در مسیرهای مختلف پراکنده شد و شمار زیادی از صیادان منطقه مشغول صیادی شدند.

وی در خصوص تلف شدن ماهی ها در بستر تالاب هامون گفت: پس از پایان سیلاب و قطع جریان آب حجم زیادی از ماهی های در نقاط مختلف آبگیری وجود داشتند که با افزایش گرما و شروع بادهای موسمی ۱۲۰ روزه این آب خشک و ماهی ها تلف شدند.

آبتین افزود: هم اینک بخش های از تالاب هامون که آب جاری است صیادان مشغول به صیادی هستند و در دیگر بخش های خشک شده مردم ماهی ها تلف شده را با اهداف اقتصادی جمع آوری می کنند./ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.