خسارت بی سابقه طوفان اخیر به زیرساخت های منطقه سیستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نـــــی زار : مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: توفان گرد و خاک چند روز گذشته سیستان بیشترین خسارت را به بخش های کشاورزی، زیربنایی، راه و برق منطقه وارد کرد.

غلامرضا اربابی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شکستگی تیرها و قطع شبکه برق در برخی مناطق سیستان از خسارات توفان است که با تلاش نیروهای اداره برق مشکل برطرف شد.
وی با بیان اینکه در این مدت به بخشهایی از زمین های کشاورزی منطقه خساراتی وارد شده است گفت: برآورد دقیق خسارات در حال بررسی است.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: توفان گرد و خاک چند روز اخیر در سیستان مشکلات فراوانی را برای مردم منطقه به وجود آورد به طوری که تعطیلی ۲ روز متوالی ادارات و سازمان های دولتی، مراجعه تعداد زیادی از مردم به مراکز بهداشتی درمانی ناشی از بروز بیماری های تنفسی و قلبی و ایجاد اختلال در تردد جاده ای تنها بخشی از این مشکلات بود.
اربابی تصریح کرد: همچنین جاده زابل- نیاتک در شمال استان از ساعت هشت و ۳۰ دقیقه صبح دیروز به دلیل بروز توفان گرد و خاک و کاهش شدید دید افقی به مدت حدود ۱۲ ساعت مسدود بود که با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد.
وی بیان کرد: تمامی دستگاههای ضروری و نیروهای امدادی هلال احمر، راه و شهرسازی، اورژانس دانشگاه علوم پزشکی، آب و فاضلاب و برق این مناطق در حال خدمات رسانی به مردم سیستان هستند.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را در شبانه روز گذشته به هشت برابر حد مجاز و ۲ و نیم برابر حد بحرانی رساند.
علی ملاشاهی حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت به هزار و ۱۳۹میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد.
وی ادامه داد: مردم سیستان روز پنجشنبه نیز با توجه به بروز توفان گرد و خاک در منطقه شرایط بسیار بحرانی را تجربه کردند به طوری که میزان ذرات معلق در هوای منطقه به ۱۶ هزار و ۵۶۶ میکروگرم بر متر مکعب برابر با ۱۰۸ برابر حد مجاز و بیش از ۳۹ برابر حد بحرانی رسید.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: هم اینک وزش باد شدید همراه با گرد و خاک با شدت کمتر با سرعت ۷۰ کیلومتر برساعت در سیستان در حال وزیدن است اما روزهای یکشنبه و دوشنبه بر شدت آن افزوده می شود.
وی تصریح کرد: هوای سیستان از روز چهارشنبه هفته جاری به شرایط عادی آب و هوایی بر می گردد.
بادهای موسمی ۱۲۰ روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است