دانلود آهنگ خاطره انگیز یار آقا جان ( النگ النگ جان) - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : گستردگی حوزه فرهنگی سیستان تعیین و تشخیص شاخصه های موسیقی آن را دشوار کرده است . بطوری که نظریات مختلفی توسط اصحاب موسیقی سیستان درباره هویت موسیقی این منطقه وجود دارد. متاسفانه آنچه امروز در بطن موسیقی سیستان گنجانده شده را نمی توان گنجینه ارزشمندی برشمرد. چرا که لحن شخصی نوازندگان و خوانندگان محلی با تغییرات تکنیکی در ساختار آواهای سیستانی ، موجب فاصله گرفتن از بستر اصلی آنها می شود. در روزهای آینده بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

رقص همواره هویت قومی یک منطقه است. مبنای رقص های محلی، ریتم بوده لذا می توان اولین رکن در موسیقی هر قومی را ریتم های محلی آن قوم در نظر گرفت. به نوعی ریتم هویت قوم است. لحن یا ملودی دومین رکن موسیقی قومییست . سومین رکن هارمونی یا گروه اجرا کننده موسیقی و در پایان ساز یا رَنگ موسیقایی چهارمین رکن در هویت موسیقی یک قوم به شمار می رود. در موسیقی سیستان نیز ریتم هایی داریم که بعنوان معرف موسیقی ماست. با این تفاسیر اجرای موسیقی سیستانی محدود به سازهای خاصی نبوده و در شناخت آن لحن و ریتم مهم اند.

در این شماره به معرفی ترانه ” یار آقاجان ” یا همان ” اُلنگ اُلنگ جان” یکی از آواهای قدیمی سیستانی می پردازیم. این ملودی در اصل در آواز دشتی از متعلقات دستگاه شور می باشد ( مایه عشاق یا بوسلیک ) . اما همانطور که پیش از این گفته شد لحن شخصی برخی خوانندگان و نوازندگان این ملودی را دستخوش تغییراتی کرده که نمی توان این قبیل اجراها را هویت دقیقی برای موسیقی سیستان در نظر گرفت. در ادامه اجرای اصلی این ترانه را با صدای مرحوم غلامرضا کدخدایی و تنظیم کنندگی غلامعلی بندانی می شنویم .

پنج شنبه ها با آوای نی زار (هر پنج شنبه یک آهنگ خاطره انگیز سیستانی در رسانه نی زار)

دبیر ستون آوای نی زار : مجید قنبری

دانلود یار آقا جان ( النگ النگ جان)