در برنامه گپ شبکه هامون چه گذشت / کارگردان سینما : سینماگران استان بعد ۱۱۵ سال هنوز یک فیلم سینمایی نساخته اند! / بدون مداخله استاندار و نمایندگان این مهم اتفاق نمی افتد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : شب گذشته شبکه هامون برنامه ای از جنس دیگر داشت ، ” گپ “، نام برنامه ای است که اگرچه هدف اصلی آن معرفی اجمالی هنرمندان این خطه است اما در لابه لای صحبت های اهالی فرهنگ و هنر گاه گاهی پای درد دل هایی می نشینیم که در کمتر محفلی شنیده شده است .

 

این روزها با همه ی هجمه های غیر منصافنه و گاه منصافنه ای که بر شیوه عملکرد صدا و سیما در استان وارد است اما شاهد تغییرات مثبتی در تولیدات شبکه ی هامون هستیم و شاید یکی از این ها پایین آمدن دیوار ممیزی در برنامه های چالشی و مطالبه گر است ، خواسته ی به حق و مردمی که کردستانی، این روزها با تمام قوا، پای آن ایستاده تا دیگر کسی از نشینده شدن حرف دلی که برای مردم است ، دل گیر نباشد! ، اقدامی که در نوبه خود جای تحسین و سپاس گزاری دارد .

 

425709350_6436

 

برنامه گپ که دومین قسمت خود را پشت سر می گذاشت میزبان عبدالرحمان نورزهی از سینماگران استان بود.

 

در لابه لای گفت و گوهای مجری که حسب برقضا کارگردانی این برنامه را نیز برعهده دارد با مهمان برنامه مطالب متعددی را می شنویم که شاید مهم ترین آن موضوع بسیار مهم و فراموش شده ای است که در ذهن بسیاری از اهالی سینما جریان دارد و آن هم این که چرا تا به حال حتی یک فیلم سینمایی که ساخته ی سینماگران این استان است ساخته نشده است

آنچه در ادامه خواهید خواند گزینشی از این گفت و گو هاست :

رخشانی (مجری برنامه): چرا در استان فیلم سینمایی تولید نمیشود،منظور تله فیلم یا فیلم کوتاه نیست بلکه فیلمی که در سینما اکران شود.

 

نورزهی: حدود ۱۱۵ سال از عمر سینما در ایران میگذرد اما در استان ما فیلم سینمایی که تولید هنرمندان ما باشد تولید نشده است که این موضوع به نظر بنده دلایل متعدد دارد .علت اول اینکه مدیران سینمایی و قوانین بودجه ای خیلی زود تغییر می کند به عنوان مثال در گذشته فارابی و این روزها مرکز گسترش بودجه هایی برای حمایت فیلم در شهرستانها داشتند که دایما تغییر می کند، اما مورد دوم عدم حمایت مسوولین از هنرمندان است.

 

رخشانی (مجری برنامه): به نظر میرسد که مدیران فرهنگی، نمایندگان و استانداری باید به این درک برسند که هنری مثل سینما میتواند بسیار تاثیرگذار باشد و حتی خیلی از مشکلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را در جهت رفعشان می تواند به ما کمک کند.

 

نورزهی: علاوه بر اینکه در طول سالهای گذشته فیلمهایی که ساخته شده به دلیل بد نشان دادن استان نه تنها کمکی به ما نکرده بلکه تازیانه ای شده بر گرده ی ما،یعنی در حقیقت سینمای کشور به استان ما بدهکار است.

 

رخشانی (مجری برنامه): منظور از بدهکاری این است  که آن زمان سینما و سینماگران ما چهره ای خشن و درگیر از ما نشان دادند که هنوز ما تبعاتش را تحمل میکنیم، خوب امروز سینما و سینماگران به هنرمندان استان کمک کنند تا فیلمهایی ساخته شود که چهره ای زیباتر و واقعی تر از استان نمایش داده شود

 

گفت و گو های متعددی در این برنامه مطرح شد و یکی از آنها موضوع عدم استقبال مردمی از سینما در استان بود .

 

موضوعی که همواره یکی از پاسخ های مسئولان فرهنگی برای عملکرد نه چندان مطلوب در این حوزه است که نورزهی سینماگر استانی در این خصوص این گونه پاسخ داد :  باید سینمای خوب و استاندارد داشته باشیم و فیلمهای جدید اکران شود تا مردم نسبت به سینما تمایل پیدا کنند . از طرفی محیط جذاب و متنوع بستر حضور اجتماعی و تربیت اجتماعی فرزندان ما را نیز فراهم می کند .

 

از این ها گذشته برنامه گپ شب گذشته ، مهمانی دیگری نیز داشت ، عباس حداد ، پیشکسوت حوزه سینما از درد دلهایش با بغضی فراموش نشدنی سخن گفت ! بغضی که بینندگان را با خود همراه ساخت .

 

تدوین منحصر به فرد و جلوه های ویژه و بکر این برنامه برای آنانی که دل در گرو این کار دارند قابل توجه بود و از همین روی است که بایستی به جواد عدیلی و امید کریم به پاس خلق این اثر تبریک گفت .

 

برنامه گپ با کارگردانی مهدی رخشانی هرشب ساعت ۲۲ از شبکه استانی هامون با موضوع معرفی هنرمندان استان پخش می شود .

 

انتهای پیام /