آقای شهردار ، شرایط فعلی زابل جایی برای ساخت بنای یادبود کوه خواجه نمی گذارد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

رسانه خبری تحلیلی نی زار : داود صیاد یکی از فعالین فرهنگی و رسانه ای و از  هنرمندان جوان سیستان یاداشت قابل تاملی برای نی زار نوشته است .

متن این یاداشت به شرح زیر می باشد :….

چندی پیش فرصتی دست داد تا پس از وقفه ای کوتاه مدت،سفری به سرزمین تبلور اندیشه های ناب ، سیستان داشته باشم.

آن که در این سفر چه گذشت و حسرت های متواتری که بعنوان ره توشه با خود آورده ام بماند برای مجال دیگری که قطعا درباره ی آن سخن خواهم گفت . اما آنچه مرا بر آن داشت تا یاداشت کوتاهی برای شهردار زابل بنویسم ، پروژه ای است که قرار است در این شهر به سامان برسد و نام «بنای یادبودی برای هامون تشنه و کوه مقدس خواجه » را در بیلبورد های تبلیغاتی سطح شهر یدک می کشد .

جناب آقای شهردار ، شهر مانم زده زابل ، اولویت های مهم تری هم در بطن خود به آشکارا دارد که وجود این آشفتگی ها، مجالی برای احداث این بنای یاد بود نمی گذارد !

کمبود های متواتری که خودتان بهتر از هر کس دیگری می دانید!  و آنچنان زندگی مردم را در جنبه های مختلف تحت تاثیر خود قرار داده که نیازی به بازگو کردن و تکرار مکررات نیست . ومن نیز و در این جا قصد ندارم به آنان اشاره کنم .

ساخت بنای یاد بود، برای اثر ارزشمندی که تنها در بیست کیلومتری شهر قرار دارد چه دردی از شهروندان زابلی دوا خواهد کرد ؟ برای کدام دلسوز سیستانی رغبت والاتری برای تلاش در عرصه ی فرهنگ و محیط زیست و … ایجاد می کند ؟

بنده از این که قرار است چه مبلغی در این شهر هزینه شود اطلاعی در دست ندارم اما همین قدر می دانم که این بنا باتوجه به تبلیغاتی که از آن دیده ام نباید مقدار اندکی باشد !

اگر اندکی از همین هزینه را برای ساخت امکانات رفاهی در خود کوه خواجه و تلاش برای ماندگاری حداقل آبی که پیرامون این بنای مقدس و عظیم وجود دارد ، هزینه می نمودید و همه روزه سرویس ایاب و ذهاب رایگانی برای بازدید شهروندان و مسافرین قرار می دادید ، ضمن آنکه به صنعت گردشگری شهرتان رونق می دادید و همه را با جاذبه های طبیعی این اثر ارزشمند آشناتر می نمودید ،زمینه بازدید از آثار تاریخی فراموش شده کوه خواجه نیز فراهم می شد .

مکان ارزشمندی که با شهر مان تنها و تنها بیست کیلومتر فاصله دارد !

اگر قرار بود یادبوی بِنا به هر دلیلی بَنا شود چرا این هزینه به مقبره بزرگ مرد تاریخ سیستان که بیش از هر چیزی در بین خود سیستانیان غریب است اختصاص نیافت !

حال آنکه خود شما بهتر می دانید جناب شهردار که گنبد مضرس مقبره امیر یعقوب لیث سیستانی در روستای شاه آباد در ده کیلومتری دزفول قرار دارد! مکانی دور افتاده از موطن اصلی امیر یعقوب لیث که با زادگاهش فاصله ای نزدیک به دوهزار کیلومتر دارد !

قیاس ساده بیست کیلومتر و دوهزار کیلومتر(!) و اهمیتی که این بزرگ مرد در نام و آوازه ی سیستانیان دارد هر آدم عامی را مجاب به این می کند تا اگر قرار بود یادبودی هم ساخته شود این یابود به مقبره یعقوب لیث اختصاص می یافت یا با نگاهی کلان تر می توان با احداث پژوهشگاه یعقوب شناسی این وزنه ی سنگین را لعابی دوچندان بخشید !

جناب آقای شهردار ، نمی دانم که تصمیم گیری برای احداث بنای یاد بود کوه خواجه از سوی چه کسانی بوده و برچه مبنایی تایید شده است .یا با کدام نخبه ی فرهنگی زابل برای احداث این بنا هم فکری شده است .؟!

اما همین قدر بگویم که خیابانی در شهرمان نیافتم که آسفالتش بی هیچ نقصانی باشد، هزینه های مستقیمی که این جاده ها بر سبد هزینه های خوانواده های سیستانی می گذارد و بسیاری مشکلات مهم تری که همان گونه که پیش تر گفتم شما به دانستن آن از من آگاه تر هستید جای ساخت چنین بنایی آن هم در شرایط فعلی سیستان نمی گذارد .

تصمیمات یک سویه و به دور از هم اندیشی همواره یکی از مهم ترین معضلات سرزمینم در چند دهه اخیر بوده است . شاید اگر فراخوانی از سوی شما شکل می گرفت و این نظرات زودتر به دست تان می رسید یا شما مرا قانع می کردید یا از ساخت چنین بنایی صرف نظر نمی نمودید ! چرا که به قول پیامبر اسلام (ص) «ما یَستَغنى رَجُلٌ عَن مَشوَرَهٍ »

داود صیاد