همایش زبانشناسی رایانشی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می گردد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار: سومین همایش زبان‌شناسی رایانشی در روزهای ۲۸ و ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۳ در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌گردد. همایش زبان شناسی

هدف از برگزاری این همایش، ایجاد فرصتی است برای محققان، دانشمندان، مهندسان و دانشجویان محقق تا با تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن تجارب، ایده های جدید و نتایج تحقیقات خود در تمام جنبه های زبانشناسی رایانشی و حوزه های مرتبط،  یافته های نوین خود را ارائه کنند و به بحث در مورد چالش های علمی و کاربردی این حوزه بپردازند. در این همایش متخصصین حوزه زبان شناسی رایانشی به ارائه دستاوردهای پژوهشی خود با محوریت زبان فارسی خواهند پرداخت و گزارشی از آخرین یافته های خود را در تمامی حوزه های مرتبط با زبان شناسی رایانشی، پردازش زبان طبیعی و فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه خواهند کرد. کمیته علمی همایش تمامی پژوهشگران حوزه های مرتبط و نیز سازمان ها و نهادهایی که در این راستا فعالیت دارند را به مشارکت در این همایش دعوت می کند و ضمن استقبال از ارسال مقاله توسط پژوهشگران و متخصصین این حوزه، توجه نویسندگان محترم را به نکات زیر جلب می کند: برنامه همایش شامل ارائه سخنرانان مدعو و نویسندگان مقالات برگزیده بر پایه داوری کمیته علمی خواهد بود. مقالات ارسالی باید حاصل پژوهش نویسنده/نویسندگان مقاله باشد و قبلا در هیچ مجله ای به چاپ نرسیده و یا در هیچ رویداد علمی دیگری ارائه نشده باشد. مقالات همایش باید در مهلت مقرر به دبیرخانه همایش ارسال شوند. تمامی مقاله های ارسالی به دبیرخانه همایش داوری شده  و بر اساس اصالت علمی و محتوایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. تمامی مقالات پذیرفته شده پس از ثبت نام و ارائه در همایش، در مجموعه مقالات این همایش به چاپ خواهد رسید. زبان رسمی این همایش فارسی و انگلیسی است. سازمان همایش از ابراز علاقه شما به برگزاری سومین همایش زبان شناسی رایانشی سپاسگزار است و مشتاقانه منتظر حضور پژوهشگران، دانشجویان و نهادها و موسساتی است که در حوزه های مرتبط فعالیت دارند.

به گزارش نی زار، مقالاتی که در این همایش ارائه خواهد شد حاصل دستاوردهای علمی پژوهشگرانی است که در زمینه‌های نظری و کاربردی حوزه‌هایی چون زبان‌شناسی، علوم شناختی، هوش مصنوعی، ترجمه ماشینی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، طراحی موتورهای جستجوگر، استخراج اطلاعات از پیکره‌های زبانی، پردازش متن و گفتار، تبدیل متن به گفتار، تبدیل گفتار به متن و تهیه بانک‌های اطلاعاتی و … فعالیت دارند. از این رو مقالات ارائه شده در این همایش، طیف گسترده‌ای از پژوهش‌های مرتبط با حوزه پردازش زبان طبیعی و مطالعات کاربردی در زمینه زبان‌شناسی رایانشی را دربرمی‌گیرد.

همزمان با برگزاری همایش نمایشگاهی از دستاوردهای علمی و محصولات کاربردی مرتبط با حوزه پردازش زبان طبیعی تشکیل خواهد شد و پژوهشکده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با موضوع، توانمندیهای خود را در زمینه تولید محصول بومی به نمایش خواهند گذاشت.