اتحاد و همگرایی، مهم‌ترین عامل در توسعه سیستان و بلوچستان است / لزوم پرهیز از حاشیه سازی در عزل و نصب ها - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: اتحاد و همدلی و همگرایی نه فقط در حد شعار بلکه به صورت عملی و قابل ملموس مهم‌ترین نیاز امروز در سیستان و بلوچستان است زیرا این استان در مسیر توسعه، داشته‌های بالقوه فراوانی دارد/

به گزارش سرویس رسانه های دیگر نی زار به نقل از خبرگزاری تسنیم ، استان سیستان و بلوچستان، استانی با قابلیت‌های نهفته بسیار است، مرزهای آبی و خاکی و دستیابی به آب‌های آزاد از یک سو و داشتن منابع خدادادی سرشار زمینی از سوی دیگر سیستان و بلوچستان را به استانی مبدل کرده که تغییرات فصلی در آن نمود چندانی پیدا نمی‌کند.sargazi

این قابلیت‌های ارزنده در کنار نیروی انسانی مستعد، توانمند و با سابقه علمی مطرح در کشور، سیستان و بلوچستان را در بسیاری جهات، از سایر استان‌های دیگر متمایز می‌کند.

اما آنچه امروز در سیستان و بلوچستان می‌بینیم با داشته‌های متعددی که در بطن آن به عینه مشاهده می‌شود فاصله بسیار زیادی دارد.

برچسب نامهربان محرومیت، همواره بر پیشانی این استان، چون درفشی کاویانی خودنمایی می‌کند و در بسیاری از شاخصه‌های توسعه، آموزش، فرهنگ و هنر با توجه به اینکه نمونه‌های متمایز بسیاری را می‌توان در این استان مشاهده کرد، نسبت به سایر استان‌های کشور بر اساس آمار و ارقام اصلی در سطح پایین‌تری قرار دارد.

حال سوال اصلی این است که با این همه توانمندی، استعداد و منابع خدادادی، گره کار در کجاست؟ عوامل مانع در توسعه استان چیست و برای برون رفت از این چالش چه سازو کاری باید اندیشیده شود؟

از همین روی سراغ یکی از فرهیختگان و دانشگاهیان مطرح استان که در کارنامه خود مسئولیت‌های اجرایی فراوان دارد و سرد و گرم چشیده اتفاقات بسیاری در استان است می‌رویم تا با گفت‌وگویی صمیمی چاره تعالی استان در شرایط فعلی را از دیدگاه وی ارزیابی کنیم.

لطفا خود تان را برای خوانندگان تسنیم معرفی و اندکی نیز از رزومه کاری خود بگویید؟

با سلام خدمت شما و خوانندگان اندیشمند تان ، بنده حسن سرگزی هستم ،متولد ۱۳۴۱در شهرستان زابل ، درباره تحصیلات نخستین بنده ، باید عرض کنم که تا دوره دبیرستان در شهر زابل سپری شد و پس از آن جزء اولین ورودی های مراکز آموزش عالی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در مرکز تربیت معلم شهید مطهری زاهدان پذیرفته شدم . در همین دوران با توجه به آنکه جزء فارغ التحصیلان ممتاز در این دوره بودم ، حق انتخاب محل خدمت برعهده فارغ التحصیلان ممتاز بود لذا وارد مجموعه آموزش و پرورش در شهرستان زابل شدم . شوق به خدمت و تحصیل مرا به آن داشت تا در کنار خدمت در آموزش و پرورش تحصیلات تکمیلی ام را نیز ادامه دهم که در سال ۷۴ در رشته مدیریت و برنامه ریزی آموزشی مقطع کارشناسی را در زاهدان و پس از آن در سال ۷۶ مدرک کارشناسی ارشد علوم تربیتی با گرایش روانشانسی  آموزش و پرورش کودکان استثنایی را در بیرجند کسب نمایم.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آن هم در آن دوره که اقبال چندانی برای تحصیلات تکمیلی نبود اتفاق فرخنده‌ای است، چه عاملی شما را به ادامه تحصیل سوق داد و از همه مهم‌تر قرار شد کمی از روزمه کاری‌تان بگویید؟

این یادتان باشد که برای جویندگان دانش هیچ بن بستی وجود ندارد، بر خلاف نظر شما باید عرض کنم که در همان دوران نیز، بسیاری از آنانی که شوق خدمت را داشتند برای آنکه بتوانند توانمندی‌های بیشتری کسب کنند پا در عرصه تحصیلات تکمیلی گذاشتند.

مهم‌ترین افتخاری که در زندگی نصیب بنده شده توفیق خدمت در تمامی سطوح تعلیم و تربیت بوده است، مدیریت مدرسه، معاونت آموزش و پرورش، سرپرستی مرکز تربیت معلم راه انبیا، مدیریت آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان، مشاور مالی معاونت توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی کشور، مدرس و عضو هیئت علمی گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه فرهنگیان، عضویت در انجمن روانشناسان ایران، عضو شورای ثبت آثار تاریخی استان، مسئول انجمن اسلامی معلمان استان، مدیرعامل و عضو هیئت موسس شرکت سرمایه‌گذاری مرزداران، مدیر و موسس مجتمع آموزش فنی و حرفه‌ای آزاد مهارت و… البته باید عرض کنم که آنچه توانسته‌ام در این چند صباح عمر در مسیر خدمت عرضه کنم همه از الطاف پروردگار بوده است.

شما به عنوان یک نخبه دانشگاهی که اگرچه در سوابق‌تان ذکر نکردید اما سوابق ممتاز شما در دوران تحصیلات دانشگاهی و پس از آن مدرسی دانشگاه فرهنگیان مشخص است، مهم‌ترین عامل موثر در توسعه دانش پژوهی کاربردی در استان را در چه می‌بینید؟

اعتقاد قلبی بنده به عنوان یک معلم کوچک و عضو معمولی در این کسوت بر این است که خود را ارزیابی کنم. خوشبختانه می‌توان با هوشمندی و جذب هوش بالای مردمان و به ویژه دانشجویان این دیار در عصر فعلی که به عصر دانایی و مدیریت دانش محور معروف است، مطالعات و تحقیقات کارشناسانه و عالمانه در ابعاد مختلف توسعه متوازن و پایدار استان، ارتباط مستقیم به کار بست و سپس نتایج این تحقیقات را که بحمدالله سیستان و بلوچستان از حیث نیروهای دانشگاهی دارای غنای ارزنده‌ای است را در سطوح مختلف امورات اجرایی مورد استفاده قرار داد.

دانشگاه و پژوهش‌های کاربردی منشاء تحول در هر جامعه‌ای است و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان نیز این مهم را باید نصب‌العین خود قرار دهند و مشوق موسسات و نیروی پژوهش خود باشند. یقین داشته باشید اگر از پژوهش‌های کاربردی و راهگشا در انجام خدمت بهتر، بهره گرفته شود سایر نخبه‌های دانشگاهی نیز رغبت پیدا خواهند کرد و با انجام مطالعات تحقیقاتی، اندیشه خود را برای بهبود جامعه خود، مورد استفاده قرار می‌دهند.

به نظر شما توانمندی استان برای خلق جامعه‌ای توسعه یافته در چه سطحی است و چگونه می‌توان آن را ارتقا داد؟

استان سیستان و بلوچستان منابع و پتانسیل های زیادی داشته و دارد که با رویکرد انسان محور و استفاده از نیروی انسانی مجرب می‌توان به توسعه مطلوب دست پیدا کرد، از یاد نبریم که استان ما دانشگاه‌های متعدد و گروه‌های علمی دانشگاهی ارزنده ای دارد که همین عامل در پاسخ به سوال شما می‌تواند نقش ارزشمندی داشته باشد.

استفاده از مدیران رشدگرا، پرهیز از نگاه‌های قومی و مذهبی، بومی برای عوامل توسعه یافتگی یا الگوی توسعه که در سایر ممالک دنیا و استان‌های کشور مطرح است، استفاده تمام و کمال از منابع خدادادی که منحصر به فردترین آن دسترسی به آب‌های آزاد، مرز آبی و خشکی و تنوع آب و هوایی، ترانزیت، تجارت و بازرگانی از جمله داشته‌هایی است که می‌توان در مسیر توسعه از آنان بهره جست، کار و توسعه، مولفه‌های نزدیک به هم هستند که با سرمشق قرار دادن این شیوه می‌توان در نزدیک ترین زمان ممکن به آنچه مد نظر است، دست یافت.

آسیب شناسی شما از روند مدیریت فعلی در سیستان و بلوچستان برچه محورهایی است؟

نگاه های قومی و مذهبی و سیاه نمایی و حاشیه پردازی به عزل و نصب‌ها هزینه‌بر و موجبات برهم زدن آرامش روان جامعه را فراهم می‌آورد که باید به شدت از آن پرهیز کرد، بالاخره باید قبول کنیم که اگر جریانی در کشور زمام امور را به دست می‌گیرد با رای مردم انتخاب شده و اگر مردم کسی را انتخاب کرده اند برای دوره مدیریتی که بر عهده اوست باید به وی اعتماد کنند.

قطع به یقین خود آن فرد هم نمی خواهد که جایگاه خود را در جامعه از دست دهد و همواره می‌کوشد بهترین عملکرد را از خود به یادگار بگذارد، برخلاف آن منش، نگاه به کارآمدی و توانمندی مدیران و داشته‌های قابل ارائه‌شان به عنوان مهم‌ترین شاخص در روند توسعه کمک شایانی خواهد کرد.

برای توسعه استان همه باید مشارکت نماییم، وحدت و انسجام و عزم عمومی با نگاه کلان و جامع‌نگری اصلی‌ترین استراتژی مدیران باید قرار گیرد.

خوشبختانه مدیر عالی استان از هر حیث تمامی ویژگی های تعریف شده برای یک مدیر شایسته را داراست لذا از این فرصت باید به نحو ارزنده‌ای در توسعه همه‌جانبه بهره گرفت، تجارب و تسلطی که استاندار، در سالیان خدمت طولانی خود داشته و از سویی نسبت به کلیت مسائل استان اشراف قابل توجهی دارند نوید این را می‌دهد که بحمدالله در این زمنیه مشکل چندانی نخواهیم داشت.

مهم‌ترین اولویت‌هایی که به نظر شما باید در راس فعالیت‌های مدیران اجرایی با توجه به شرایط موجود و حاکم بر استان صورت گیرد کدام است؟

اتحاد و همدلی و همگرایی نه فقط در حد شعار بلکه به صورت عملی و قابل ملموس مهم‌ترین نیاز امروز در سیستان و بلوچستان است، از یاد نبریم که بدون مشارکت جمعی نمی‌توان مسیر توسعه را هموار یافت، همراهی با شعارهای دولت تدبیر و امید و پرهیز از هرگونه افراط و تفریط نیز، اصل مهمی است، که باید مورد توجه قرار گیرد.

برخی موارد مطرح در استان از سوی سیاست‌های کلان در کشور مدیریت می‌شود که باید به سیاست‌های دولتمردان و نظام احترام گذاشته شود.

از یاد نبریم که کسی که دارای عزمی راسخ است می‌تواند جهان را مطابق میل خویش عوض کند و از آن سو که این توان در استان سیستان و بلوچستان مشاهده می‌شوده می‌توان با‌ استفاده از خرد جمعی و پرهیز از برخی خودخواهی‌های بی مورد شرایطی را رقم زد که جامعه در مسیر آرامش و اعتدال قرار گیرد، همان هدفی که مد نظر کارگزاران اصلی نظام است.

آیا سیستان و بلوچستان یک استان محروم است، دلیلتان برای رد یا تایید این موضوع چیست؟

بنده بر این عقیده هستم که در مقایسه با سایر استان‌ها و شاخص‌های ملی چون در بیشتر شاخص‌ها از میانگین کشوری پایین‌تر و یا در رتبه‌های پایین‌تری قرار داریم وبه طور طبیعی این محرومیت مطرح و قابل لمس و مشاهده است، به ویژه در نرخ بیکاری و سرمایه‌گذاری، اما از سوی دیگر من سیستان و بلوچستان را از حیث منابع خدادادی و توان قابل نیروی انسانی، استانی محروم نمی‌دانم.

بلایای پیش روی سیستان و بلوچستان در دو مقوله ارزیابی می‌شوند یا ساخته طبیعت و یا انسان است که در هر دو مورد می‌توان با استفاده از مهارت‌های فردی، نگرش جمعی و تجمیع اندیشه‌ها بر همه این بلایا فائق آمد.

محرومیت، برچسب ناخوشایندی است که خواسته یا ناخواسته تاثیر زیادی در جامعه می‌گذارد، کودکان کار بیشتر می‌شوند و نرخ سرمایه‌گذاری پایین می‌آید لذا می‌توان از داشته‌های عظیمی که قبلا در باره آنان صحبت کردیم استفاده کنیم و با بالا بردن شاخص‌هایی که مشخص است، این برچسب را از استان حذف کنیم.

پشتکار، ارزشمندترین عامل شکل دهنده کیفیت زندگی است که حتی از استعداد هم مهم‌تر است حال با این همه استعداد و پشتکاری که در این استان مشاهده می‌شود به نظر شما رفع محرومیت کار بسیار سختی است؟

یکی از معضلاتی که همواره گریبانگیر استان بوده سعی بر حل موقتی و ناپایدار مسائل در برهه‌های زمانی مختلف بوده به نوعی که بازدهی سریع جای رفع همیشگی معضلات را گرفته است، شما به عنوان فردی که سال‌های بسیاری در مسندهای مختلف اجرایی بوده اید برای برون رفت از این منش کاری نامطلوب چه راه کارهایی را پیشنهاد می‌کنید؟

البته همواره هم این چنین نبوده است، گاهی انتظارات گسترده مردم و اینکه می خواهند در اولین زمان ممکن خواسته‌هایشان تحقق پیدا کند مدیران اجرایی را وادار می‌کند تا برنامه های کوتاه مدتی برای حل موقتی معضلات و چالش‌های پیش رو برنامه‌ریزی و اجرا کند، در اینجا مدیری موفق است که پس از رفع موقتی موضوع، برنامه میان مدت و بلند مدت خود را نیز بر اساس مواردی که قبلا انجام داده پی‌ریزی کند.

تدوین توسعه منطقه‌ای و هدف‌گذاری کارشناسانه در سطح اهداف کلان و دراز مدت، کوتاه مدت و میان مدت در این زمنیه می‌تواند بسیار کارساز باشد.

در پایان اگر صحبت خاصی مد نظر شما ست که در سوالات به آن پرداخته نشده لطفا ذکر نمایید.

سرگزی: تقدیر و تشکر می‌کنم از شما اصحاب رسانه که با این دلسوزی و نگاه ژرف پیگیر مسائل و در حقیقت روشنگری هستید، رسانه عنوان رکن چهارم دموکراسی را به خود گرفته و همین امر نقش بسیار سازنده و سودمند این جریان را پر رنگ‌تر می‌کند.

توصیه بنده به همه هم استانی‌ها، وحدت، همدلی و همراهی با روند اجرایی کشور به ویژه با مدیر عالی استان است چرا که یقین دارم بدون مشارکت جمعی همه تلاش‌ها بی ثمر خواهد بود.

گفت‌وگو: داود صیاد