نگاه ها به استان منطقی می شود - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار
دکتر محمد تقی رخشانی

نی زار : کمی بیش از یک ماه قبل سایت راه پیشرفت در گفت و گویی با دکتر محمدتقی رخشانی برخی از مسایل استان را مطرح گردید و در همان

دکتر محمد تقی رخشانی

نشست برای گفتگویی دیگر از ایشان قول مساعد گرفته شد. در گفتگوی دوم به طرح مطالبی دیگر پرداخته شده است. مشروح این گفتگو را میخوانید.

 

 

 

 

بیش از یک ماه قبل در گفتگو با راه پیشرفت تحلیلی از اوضاع استان داشتید. امروز چه نگاهی دارید؟

در ظرف مدت یک ماه نباید خیلی متوقع تغییرات خاص باشیم اما اتفاقاً در این یکماهه اتفاقاتی در استان افتاد که چشم انداز ما را در حوزه های مختلف کمی تا قسمتی روشن کرد. تعدادی از مدیران استان منصوب شدند و این اتفاق خوبی بود. در حوزه ی سیستان بحث منطقه ی آزاد به مراحل نهایی نزدیک می شود و تلاش های هم جهت مدیریت استان، مطبوعات و رسانه های مجازی به بار نشست و امیدوارم که هر چه زودتر با تصویب نهایی و اعلام رسمی وارد پروسه ی اجرایی بشویم و نتایج کوتاه مدت منطقه ی آزاد را در امیدبخشی به منطقه شاهد باشیم تا در آینده ی نه چندان دور تأثیر منطقه ی آزاد را در توسعه و پیشرفت استان و بهبود زندگی مردم ببینیم.

در همین راستا بحث تالاب هامون است که این بخش هم خوشبختانه در نگاه مسئولان به واقعیت میدانی نزدیک شده و این امیدوارکننده است، در این زمینه اگر چه راه، طولانی تر است اما هم گرایی نیروهای استان و هماهنگی با مسئولان ملی جواب خواهد داد. فقط یادآور می شوم که باید در نگاه مسئولان به دلایل مختلف جایگاه و اهمیت دریاچه ی هامون مهمتر از جایگاه چاه نیمه ها باشد، چاه نیمه ها را داشته باشیم اما تمرکز فعالیت ها را بر احیای دریاچه قرار بدهیم.
در فاصله ی دو گفتگو برگزاری کنسرت موسیقی در زابل را داشتیم که واکنش های مختلفی را به همراه داشت، شما هم در این مورد موضع گیری داشتید کل داستان را توضیح می دهید؟
موسیقی شاخه ای از هنر است که همیشه مورد بحث بوده تعدادی از مراجع به جد با آن مخالف بوده و هستند و تعدادی از مراجع تقلید هم با شرایطی با موسیقی موافقت داشته اند که امام خمینی رهبر فقید انقلاب اسلامی و آیت ا… خامنه ای از جمله ی آنان هستند بدیهی است که ضمن احترام به نظر همه ی صاحب نظران و از جمله مراجع تقلید آنچه در جمهوری اسلامی مبنای عمل قرار می گیرد طبق قانون اساسی، نظر ولی فقیه است. بر همین مبنا وزارت فرهنگ و ارشاد که مسئول تأیید موسیقی هایی است که اجرا می شود و به آن مجوز داده می شود. بر این اساس وقتی اداره ارشاد به یک کنسرت مجوز می دهد همه باید آن را بپذیرند و اگر کسی موافق نیست به طور طبیعی به کنسرت نمی رود. قرار نیست که تعداد محدودی از کسانی که موافق نیستند، همه ی مردم را از علاقه شان محروم کنند. خوشبختانه در جریان کنسرت زابل مسئولین خوب مقاومت کردند و خوب هم مدیریت کردند، استقبال مردم زابل که از همه ی اقشار بودند هم نشان داد که هم به موسیقی علاقه دارند و هم به آن نیاز دارند. لازم می دانم به یک نکته ی دیگر هم اشاره کنم، در جریان هستید که دومین جشنواره ی موسیقی سیستان هم در طی چهار شب در زابل برگزار شد در این چهار شب ۱۹ گروه موسیقی ۳ تا ۱۰ نفره از میان ۴۰ گروه موسیقی برنامه اجرا کردند که با وجود بلیت فروشی استقبال خوبی داشت این کثرت گروه های موسیقی و این استقبال مردم نشان دهنده ی جایگاه موسیقی در میان مردم سیستان است.
در ماه گذشته شاهد فعالیت های سیاسی اصولگرایان و اصلاح طلبان هم بودیم فضای استان را چگونه می بینید؟

در کلیت همه می دانند که استان سیستان و بلوچستان استان اصلاح طلبان است و اصولگرایان معتقد و پایبند و شناخته شده هم داریم. در حوزه ی فعالیت های یک ماهه ی گذشته یک اختلاف بزرگ را میان دو گروه می بینیم فعالیت های اصولگرایان تحت عنوان های غیرسیاسی برگزار می شود مثل بزرگداشت شهدا که در چند هفته ی اخیر شاهد بودیم. بزرگداشت شهدا همواره ارزشمند است. شهدا افتخار این سرزمین هستند اما فعالیت سیاسی تحت پوشش این بزرگداشت ها شایسته نیست و باید دوستان ما با نشان روشن اصولگرایی در صحنه فعالیت کنند و با صراحت حرف بزنند و موضع بگیرند همانگونه که اصلاح طلبان این کار را می کنند. برگزاری نشست اصلاح طلبان سیستان در زابل اقدام بسیار مهمی در نقد فضای سیاسی و ترسیم فعالیت های آینده و به ویژه انتخابات آینده مجلس بود. بدیهی است که هر چه جلوتر برویم و به انتخابات مجلس نزدیکتر بشویم فعالیت های هر دو جناح بیشتر خواهد شد.
جلسات فرهنگی هم در استان داشتیم مثل بزرگداشت شهید مرتضی مطهری سیستانی نظرتان در این رابطه چیست؟

هر چقدر شخصیت های برجسته و بزرگ به قومیتی و سرزمینی نسبت داشته باشند مایه ی مباهات آن مردم است و این که شهید مطهری سیستانی باشد موجب افتخار است. اما یک واقعیت دیگر هم وجود دارد و آن اینکه شخصیت ها وقتی از یک حدی گذشتند دیگر متعلق به خانواده و فامیل و قومیت و حتی کشور خود نیستند. امروز شریعتی دیگر مزینانی و سبزواری و مشهدی و خراسانی نیست، شریعتی، شریعتی است و متعلق به یک تفکر و اندیشه است. مطهری هم همینطور است، اینکه اجداد علامه مطهری سیستانی بوده اند درست است اما آوردن پیوند سیستانی به دنبال نام فامیل مطهری گزینه ی خوبی نبود. البته چون در حوزه، رسم است که افراد را به نام شهرشان می شناسند و برگزارکننده ی این بزرگداشت هم روحانی بود یعنی حاج آقا کیخا امام جمعه زابل شاید این عنوان انتخاب شده است. در هر صورت علامه ی شهید مرتضی مطهری سیستانی است و آن شهید و فرزند شجاع ایشان جناب دکتر علی مطهری نماینده مجلس مایه ی افتخار هستند نه تنها مایه ی افتخار سیستانی ها بلکه مایه ی افتخار همه ی ایرانی ها هستند.

همایش ۱۹ بهمن روز سیستان هم برگزار شد به این همایش هم نقد دارید؟

(با لبخند) همان طور که گفتید نقد دارم نه ایراد و نقد هم برای بهتر شدن کار است. این که ۱۹ بهمن روز مهمی در تاریخ سیستان است، حتماً همینطور است اما باید علمی به آن نگریست، ببینید در مورد جنبش ۱۹ بهمن قرار نیست هر کس هر چه می خواهد بگوید، ضد استبداد، ضد استعمار، نشان ولایتمداری، ضد استبداد و استعمار بودن خوب است، ولایتمدار بودن خوب است اما نسبت ها باید مصداق داشته باشد باید جنبش ۱۹ بهمن را به درستی تعریف کنیم، این جنبش، ضد استعمار نیست، استعماری در این عرصه وجود ندارد، ضد استبداد نیست. چرا که دولت حاکم دولت مصدق است، اختلاف دو قومیت سیستانی و بیرجندی نیست چرا که مأمورانی که کشته می شوند با هیچ کدم از دو قومیت نسبت ندارند، اختلاف دو طایفه سرابندی و علم نیست چرا که بخش عمده ای از طوایف سیستان درگیر آن هستند، اختلاف دو نفر محمدرضا خان پردلی و اسداله علم نیست وسعت درگیری فراتر از این دو نفر است. به نظر من، باز این که می گویم یک نظر است بر مبنای اسناد و مطالعات تاریخی که می تواند توسط دیگران تصحیح یا نقض شود، عرض می کنم به نظر من جنبش ۱۹ بهمن ۱۳۳۰ سیستان اعتراض مردم سیستان به نظام اداری فاسد بود مردمی که نسیم بیداری جنبش ملی به آنان رسیده بود انتخابات آزاد و سالم می خواستند، نظام اداری فاسد نشان داد که مانع تحقق این خواسته است و اعتراض با مسالمت شروع شد به آن بی توجهی شد، با خشونت ادامه پیدا کرد و با بازداشت رهبران جنبش به پایان رسید. رهبر این اعتراض هم مرحوم شریفی نبود، مرحوم شریفی انسان شریف و روحانی درس خوانده و ارجمندی بود، اما رهبری جنبش ۱۹ بهمن را محمدرضا خان پردلی داشت. اگر قرار است این جنبش، گرامی داشته شود و قابل طرح باشد باید به طور منطقی چارچوب نظری آن تعریف شود که هم منطبق با واقعیت باشد و هم قابل عرضه باشد. این جنبش فصلی از روحیه ی ضد فساد مردم سیستان است.

شما زاویه ی دید را عوض می کنید؟

امیدوارم به جهت صحیح تر باشد.

به مسئله ی دیگری بپردازم و آن پیشنهاد شما برای تقسیم استان سیستان و بلوچستان به چهار استان است در این مورد توضیح می دهید؟

پیشنهاد تقسیم استان به چهار استان با دیدگاه توسعه مطرح شده است خوشبختانه واکنش هایی را هم در مجامع فرهنگی و سیاسی در پی داشت. عده ای نگران آن بودند که مبادا با تقسیم استان نام بلوچستان و یا سیستان در سایه قرار بگیرد. افرادی بودند که اساساً پیشنهاد تقسیم استان را یک توطئه می دانستند، عده ای در منافع آن تردید داشتند که برخی از این دوستان یا تلفنی تماس گرفتند و با هم صحبت کردیم و یا حضوری به دفتر بنده مراجعه کردند و با هم مباحثه داشتیم و امیدوارم اگر دیگرانی هم در مورد این پیشنهاد ابهامات یا ایراداتی دارند مطرح کنند به ویژه در گروه های واتس آپ درخواست می کنم به بحث گذاشته بشود. البته تعداد بیشتری هم بودند که با من هم نظر بودند و منافع پیشنهاد را برای توسعه ی استان و بهبود زندگی مردم بسیار مفید می دانستند. نمایندگان استان هم در دیدار عیدانه با دکتر روحانی رئیس جمهور این مسئله را مطرح کردند که امیدوارم آنها هم با نظریه پردازی و اقامه ی دلایل قوی این پیشنهاد را پیگیری بنمایند.