جلسه هم اندیشی هنرمندان استان سیستان و بلوچستان برگزار شد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : جلسه ی هم اندیشی اصحاب هنر و فرهنگ و ادب با حضور جمعی از هنرمندان شاخص استان به منظور ارایه راهکارهایی برای پویایی هرچه بیشتر فعالیت های فرهنگی و هنری  با رویکردی مستقل و مکمل نهاد های حامی فرهنگ و هنر فعال در استان به همت روزنامه زاهدان در تالار پذیرایی ایلیای شهرستان زاهدان برگزار گردید .

 

به گزارش رسانه خبری تحلیلی نی زار : جمعی از اصحاب فرهنگ ،هنر و ادب استان سیستان وبلوچستان به همت روزنامه زاهدان به ارایه نقطه نظرات و ارایه آسیب شناسی های کارشناسانه در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری ، برخی از مهم ترین چالش های پیش روی پویایی هنر در استان سیستان وبلوچستان را مورد نقد و بررسی قرار دادند .

 

در این جلسه نمایندگانی از حوزه های تئاتر ، سینما ، شعر،داستان نویسی ،خوشنویسی، اصحاب رسانه و … نقطه نظرات خود را به صورت کاملا تخصصی ارایه و پیشنهادات ارزنده ای برای برون رفت از شرایط فعلی پیشنهاد دادند .

 

دکتر محمد تقی رخشانی ، مدیر مسئول روزنامه زاهدان در این جلسه ضمن تشکر از حضور هنرمندان در این جلسه خاطر نشان کرد : هدف از برگزاری این جلسه این است تا به برخی از کاستی هایی که در حوزه فرهنگ و هنر استان وجود دارد پرداخته شود .

وی افزود : یکی از عواملی که در رشد و بالندگی فرهنگی  نقش بسیار تاثیر گذار و جریان سازی دارد بخش خصوصی است . موضوعی که باید به آن با نگاه عالمانه تری برخورد کرد . اینکه در حال حاضر ما بر آن شده ایم تا در حوزه ی فرهنگ و هنر فعالیت کنیم این بدان معنا نخواهد بود که این اقدام به نوعی موازی کاری با سایر نهاد ها و ارگان های فعال دراین زمینه است بلکه نگاه ما به گونه ای است که مکمل برنامه های فرهنگی و هنری این نهاد ها باشیم .

رخشانی با اشاره به برخی نامهربانی هایی که نسبت به چهره های شاخص و تاریخی استان شده است بیان کرد : متاسفانه در مورد یعقوب لیث با آن همه پیشینه بلند و تاثیر گذار اقدامات شایسته ای صورت نگرفته است که امیدواریم با کمک هنرمندان استان و حمایت بخش خصوصی ادای دینی نسبت به این وزنه ی ارزشمند استان داشته باشیم .

مدیر مسئول روزنامه زاهدان اضافه کرد : ساخت فیلم سینمایی با درون مایه بسیار قوی ، بازسازی مقبره یعقوب لیث در دزفول با همکاری میراث فرهنگی ، ساخت مرکز یعقوب شناسی ، کتابخانه و سالن پژوهشی در شهرستان زابل  و برگزاری مراسم بزرگداشت یعقوب لیث در زاهدان و تهران از جمله برنامه هایی است که برای این مهم پیش بینی شده است که امیدواریم با همت دوستان این موارد به فرجام مطلوبی ختم شود .

محمد تقی رخشانی برنامه های فرهنگی و هنری خود تا یکسال آینده را به  تفکیک حوزه های مختلف هنری به این شرح بازگو نمود : در حوزه ی تئاتر با ارایه نمایشنامه ای در مورد یعقوب لیث  ، در حوزه ی موسیقی ، ساخت و تولید حداقل یک اثر سیستانی با کیفیت مطلوب ، در حوزه فیلم ، تهیه و تولید مستندی درباره یعقوب لیث ، تشکیل تشکل های غیر دولتی NGO های مختلف با نام یا پسوند”عیاری” به خصوص در حوزه گردشگری ، در حوزه مجازی ، طراحی و رونمایی وب سایتی درباره یعقوب لیث و قرار دادن تمامی منابع موجود درباره ی این شخصیت به صورت آرشیو الکترونیکی برای سهولت دریافت و استفاده ی سایرین ، در حوزه کتاب ، چاپ حداقل دو عنوان اثر از آثار هنرمندان سیستانی ، در حوزه های تجسمی برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان رشته های خوشنویسی ،طراحی و نقاشی  و تاسیس مدرسه موسیقی برای آموزش ساز های سیستانی

مدیر مسئول روزنامه زاهدان با اشاره به این که هدف  اصلی برگزاری چنین نشست هایی علاوه بر آنکه تقسیم کار و وظایف افراد مشخص می شود باعث آن می شود که اصحاب فرهنگ و هنر هر از چند گاهی با چنین بهانه هایی دور هم گرد آمده و موانع موجود در بالندگی فرهنگ و هنر را با ارایه پیشنهاد های کارشناسانه خود از میان بردارند .

گفتنی است در این جلسه هنرمندانی در حوزه های مختلف هنری شرکت داشتند .

هنرمندان

هنرمندان2

انتهای پیام /