تامین آب سیستان از آبخوان تهلاب/سوت پایان کشمکش چاه های ژرف کشیده شد؟! - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : وزیر نیرو با اعلام اینکه ذره‌ای از حق ایران درباره حقآبه هیرمند کوتاه نخواهیم آمد، گفت: انتقال آب از آبخوان دشت تهلاب می‌تواند بخشی از نیاز سیستان و بلوچستان را تامین کند.

به گزارش نی زار به نقل از ایرنا، علی‌اکبر محرابیان در حاشیه رونمایی از پیشخوان رصد منابع آب کشور در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی ایرنا، در مورد حقآبه ایران از رود هیرمند، افزود: هنوز با وجود رایزنی‌های متعدد در باره رهاسازی آب این موضوع هنوز محقق نشده است.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری تاکید بر این موضوع دارد و از همه مسئولان درخواست کرده‌اند که به این مهم توجه داشته باشند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: با وجود تحقق نیافتن حقآبه ما اقدام‌های لازم را برای تامین آب انجام می‌دهیم.

محرابیان مهم‌ترین اقدامات را انتقال آب از آبخوان دشت تهلاب سیستان و بلوچستان برشمرد و بیان کرد: آبخوان تهلاب، آب زیادی دارد و می‌تواند بخشی از نیاز این استان را تامین کند.

وی اقدام بعدی را انتقال آب از دریای عمان عنوان کرد و گفت: این کار به سرعت در حال اجرا است.

وزیر نیرو گفت: حقابه جمهوری اسلامی ایران یک حق قانونی است که قدمی از این حق عقب‌نشینی نخواهیم کرد و افغانستان متعهد به پرداخت آن است.

محرابیان ادامه داد: متأثر از رها نشدن حقابه هیرمند که مطالبه ۲ساله است، مشکلات آب در سیستان به وجود آمده؛ ولی برخلاف وصول‌نشدن این حقابه طرح‌هایی در ۳ سطح اضطراری، میان‌مدت و بلندمدت در دستور کار قرار گرفته است.

وی بیان کرد: تأمین آب شرب بهداشتی از منابع دیگر با آب‌ شیرین‌ کنی در دستور کار است.

به نظر می رسد دولت به دلایل مختلف از جمله شوری زیاد، دمای بالا ، آبدهی بسیار پایین و هزینه ی بسیار بالا، پروژه چاه های ژرف را از دستور کار خارج نموده و آبخوان تهلاب جایگزین این چاه ها جهت تامین آب شرب سیستان شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.