توفان در منطقه سیستان ۹۹ نفر را راهی بیمارستان کرد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: ۹۹ نفر در سیستان امروز دوشنبه به دلیل عوارض ناشی ازطوفان شدید گردو غبار به مراکز درمانی مراجعه کردند.

مجید محبی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: ۹ نفر از افراد مراجعه کننده به دلیل شدت بیماری بستری و بقیه بطور سرپایی درمان و مرخص شدند.
وی افزود: مشکل تنفسی، قلبی و چشمی از عمده مشکلات مردم در این مدت بوده است.

مدیر کل دفتر بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: تمامی نیروهای ‏امدادی و خدمات‌رسان در مسیرهای ارتباطی منطقه سیستان آماده‌باش ‏هستند تا در صورت نیاز اقدام به کمک‌رسانی به شهروندان کنند.‏

محبی تاکید کرد: وزش باد شدید با سرعت ۹۷ کیلومتر بر ساعت صبح امروز دوشنبه زابل را درنوردید و گرد و غبار حاصل از آن شعاع دید افقی را در منطقه فرودگاهی به ۹۰۰ متر کاهش داد.

وی تصریح کرد: این مشکل سبب شد مدارس تمام مقاطع شمال استان در دو نوبت صبح و عصر تعطیل شوند.

به گزارش ایرنا، استان پهناور سیستان و بلوچستان در منطقه گرم و خشک واقع شده و به همین دلیل تاثیرپذیری از سامانه های کم فشار حاره ای و پراکنش زمانی و مکانی بارندگی ها بسیار نامناسب است به طوریکه در برخی اوقات تمامی بارندگی های سالانه یک منطقه و حتی بیش از ۲ برابر آن در کمتر از ۲۴ ساعت نازل شده و سیلاب های سهمگین ایجاد می کنند.

این ویژگی های جغرافیایی و طبیعی سبب شده که در بسیاری از سال‌ها سوانحی چون خشکسالی و سیل بطور توامان در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان رخ دهد.

بخش های شمالی سیستان و بلوچستان به دلیل تاثیرپذیری از پدیده مونسون آسیایی(کم فشار هند) در ماه های گرم سال با وزش بادهای نسبتا شدید ۱۲۰ روزه و طوفان و گرد و خاک روبرو است، همچنین از نظر لرزه خیزی بر اساس تقسیم بندی های انجام شده این استان دارای گسل های فراوان و مهمی است که فعالیت این گسل ها باعث وقوع زمین لرزه های متعدد شده است.

بیش‌از ۲۰ سال از خشکی تالاب بین المللی هامون و خشکسالی سیستان با دربرگیری پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز می گذرد و این معضل با تغییر اقلیم منطقه به آب و هوایی گرم و خشک و خشن، زندگی را برای مردم از لحاظ اقتصادی و سلامتی دچار مشکل کرده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.