رشد بی سابقه اعتبارات سیستان و بلوچستان/ ۸۷۲ پروژه عمرانی در هفته دولت به بهره برداری می رسد - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار – معاون هماهنگی امور عمرانی گفت: مقایسه اعتبارات عمرانی استان نشان می دهد هنگام شروع به کار دولت سیزدهم این اعتبارات ۲ هزار و ۴۰۵ میلیارد تومان بود اما با توجه جدی دولت به استان سیستان و بلوچستان تا این لحظه ۵ هزار و ۳۷۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و نکته مهم این است که بخش اعظمی از این اعتبارات به صورت نقدی بوده است.

به گزارش نی زار، منصور بیجار در نشست شورای اداری اظهار داشت: سفر رئیس محترم جمهور در شهریور ماه سال گذشته مصوبات بسیار خوبی در حوزه های مختلف راهسازی، آبرسانی، بهداشت و درمان داشت که ۱۱۹ هزار میلیارد تومان برای اجرای این مصوبات در نظر گرفته شد که ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل تهاتر نفت و ۲۵۰ میلیون یورو هم از محل منابع ارزی بوده است.

ادامه داد: تاکنون از مصوبات سفر ریاست جمهوری ۳۰ مصوبه به صورت کامل اجرا شده و ۸۸ مصوبه در حال اجراست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: حضور مسئولین کشوری به استان بسیار پررنگ بوده به طوری که در در حوزه وزارت نیرو تاکنون ۶ سفر از سوی وزیر نیرو انجام شده و به صورت ویژه مصوباتی را برای استان سیستان و بلوچستان داشته است.

وی افزود: در حوزه پروژه انتقال آب از دریای عمان، اولین شرکت برای اجرای این پروژه شروع به کار کرده و زمین مورد نیاز برای تجهیزات و تاسیسات این پروژه در ۴ قطعه اختصاص یافته است.

بیجار تصریح کرد: موضوع دیگری که در همین دولت آغاز شده انتقال آب از تهلاب به زاهدان است که با اخذ مجوز ماده ۲۳ ردیف بودجه برای آن اعتبار در نظر گرفته شده و تاکنون مناقصه خرید لوله برای این پروژه به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است.

وی گفت: پروژه حفر ۱۰ حلقه چاه و انتقال آب چاه های حرمک به زاهدان نیز اجرا شد که توسط آب و فاضلاب استان به تناسب نیاز در حال بهره برداری است.

معاون هماهنگی امور عمرانی تاکید کرد: در حوزه سیستان نیز علیرغم خشکسالی امسال کمترین میزان قطعی آب را داشتیم که جای تقدیر از همکاران این حوزه دارد.

وی اذعان کرد: عملیات بهره برداری از چاه ژرف شماره ۳ در شهرستان نیمروز در حال انجام بوده و اجرای تاسیسات و آب شیرین کن آن در حال انجام است و بهره برداری از آن در هفته دولت انجام خواهد شد.

بیجار افزود: آبرسانی به شهر خاش از پروژه های  بسیار مهمی بود که بعد از ۴ دهه در این دولت اجرا شد و با تصویب ماده ۲۳ برای این پروژه توسط شرکت آب و فاضلاب در حال انجام است.

وی اظهارداشت: طرح جهاد آبرسانی به عنوان بزرگترین پروژه آبرسانی در طول دوران تاریخ اجرایی کشور است که آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در کشور هدف قرار گرفته و از این میزان، آبرسانی به ۱۷۵۱ روستا در استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته که توسط قرارگاه امام حسن مجتبی در سپاه پاسداران در حال انجام است و تا این لحظه عملیات اجرایی بیش از ۸۱ روستا به اتمام رسیده است.

وی تصریح کرد: این پروژه تنها از جنس آبرسانی نیست و توسعه و ترمیم شبکه آبرسانی نیز در دستور کار و اجرا قرار دارد.

بیجار ادامه داد: موضوع پایداری آب شرب روستاها و شهر های منطقه سیستان بسیار مهم است که با همت آب و فاضلاب، آب منطقه ای و سپاه پاسداران انتقال آب از چاه نیمه ۴ به ۳ و از چاه نیمه ۲به ۱ انجام شد و همچنان نیز در حال اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این پروژه ها خیرین نیز  آبرسانی به ۵۰۰ روستا در سطح استان را بر عهده گرفته اند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ۱۳۵ حلقه چاه نیز برای تثبیت و پایداری آب، تاکنون کف شکنی و حفر شدند.

وی بیان داشت: در حوزه راه ها، احداث ۱۱۰ کیلومتر بزرگراه از ابتدای شروع به کار  دولت اجرا شده است که در هفته دولت به بهره برداری خواهد رسید.

بیجار ادامه داد: احداث پل های بزرگ در شمال و جنوب استان مورد نیاز است که عملیات اجرایی بخش زیادی از این پل ها آغاز شده است.

وی بیان کرد: در بحث نهضت ملی مسکن رتبه اول را در کشور داریم همچنین اجرای طرح هادی در ۱۳۳ روستا و در شهرستان کنارک بیش از ۱۸۰۰ مسکن روستایی در حال اجراست است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار افزود: اقدامات در حوزه گازرسانی نیز بی نظیر است و اتفاقات بسیار خوبی افتاده است و خط انتقال سیستان در مراحل نهایی قرار دارد‌ و خط انتقال خاش به میرجاوه نیز در حال اجراست و عملیات اجرایی در ۱۲۵ روستای خاش نیز در حال اجراست.

وی ادامه داد: در حوزه آموزشی نیز بیش از یک هزار و ۱۱۵ کلاس درس اجرا و به مرحله بهره برداری رسیده و ۱۵۰۰ کلاس درس به سیستم گرمایشی مجهز شده و بیش از ۱۵۰۰ کلاس نیز به سیستم گرمایشی و سرمایشی مجهز شده است. علاوه بر این بیست هزار متر مربع آسفالت در حوزه مدارس انجام شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.