واکنش فداحسین مالکی به موضوع ریزگردهای سیستان دولت در زمینه ریزگردها همه استان ها را در یک پازل ببیند - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار :فداحسین مالکی: شرایط ریزگرد ها در سیستان فوق العاده خطرناک است، اگر خطر ریزگردها به مراتب بیشتر از معضل خشکسالی نباشد، کمتر نیست.
وی با اشاره به اینکه ریزگردها زمینه ساز بیماری های جدید در منطقه می شود، افزود: ریزگردهای حاصل از خشکسالی دریاچه هامون بسیار خطرناک تر از ریزگردهایی است که در استان های جنوبی و غربی کشور شاهد آن هستیم.
وی بیان کرد: اگر دولت دریاچه ارومیه را به همان وضعیت سابق می دید، هم اکنون استان های غربی به شدت متأثر از ریزگرد ها می شدند، ما باید اینچنینی نسبت به دریاچه هامون و منشا ریزگرد های سیستان که بسیار زجرآور است، اقدام کنیم، بنابراین باید این مشکلات در سبد تصمیم گیری دولت باشد.
نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مکاتبات وزیر نیرو با وزرای خارجه کشورهای همسایه در زمینه ریزگردها، ادامه داد: مکاتبات در این زمینه تاثیری ندارد، بلکه باید اقدام عملی صورت گیرد، چند روز گذشته رییس‌جمهور در این راستا به وزرای امور خارجه و نیرو دستور داد تا با کشورهای همسایه مذاکره کنند و یک تصمیم اساسی اتخاذ کنند.
وی با اشاره به اینکه رایزنی رسمی و غیررسمی می تواند بسیار تأثیرگذار باشد، تصریح کرد: دولت برای جلوگیری از تکمیل سد بخش آباد روی رودخانه فراه رود هیچ اقدامی نکرده است، با توجه به مشکلات که در افغانستان رخ داد، عدم پاسخگویی مقامات طالبان یک معضل است و از طرفی اراده محکمی از طرف دولت ندیدیم.
وی خاطرنشان کرد: مذاکراتی را به صورت جدی با وزیر نیرو شروع کردیم، در کمیسیون امنیت ملی پیگیر سد بخش آباد هستیم و به وزیر نیرو تاکید کردیم که سفری به کابل داشته باشد.
مالکی گفت: ما باید از ابتکارات دیگری استفاده کنیم، راه های دیپلماتیک صرفا مذاکرات و مکاتبات نیست، راه های مختلفی وجود دارد که بعضاً دستگاه های دیگر در این راه می توانند تاثیر گذار باشند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا عدم اعلام شاخص کیفیت هوای سیستان توسط اداره کل حفاظت محیط زیست، از آنجایی که کیفیت هوا مستقیما بر سلامتی مردم تاثیر می گذارد، تضییع حق مردم نیست، اظهار کرد: باید در این زمینه اقدام کنند و به مردم هشدار دهند

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.