کرونایی که جدی نمی گیرند ! گزارش روزنامه ایران از وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : گفتند کرونا آنطرف ها نمی رود؛ هم راهش دور است، هم هوایش گرم. این شد که مسافرها راه چابهار و ( سیستان ) را در پیش گرفتند.

فیلم های ترافیک ورودی شهر در روزهای قبل از نوروز، گواه خوبی است برای این بلبشو. همان وقت بود که کارشناسان بهداشت و درمان و همچنین فعالان اجتماعی نسبت به شیوع بیماری نگران شدند و هشدار دادند. البته تنها ورود مسافران نبود که بیم شیوع ویروس را در سیستان و بلوچستان ایجاد می کرد، مسایل فرهنگی و نبود زیرساخت های بهداشتی و درمانی دراین استان، عاملی قوی تر به شمار می رفت. در روزهای گذشته اعلام شد که سیستان و بلوچستان از لحاظ شیوع کووید ۱۹ در وضعیت سفید است. همین مساله نگرانی ها را بیشتر کرده است.

نصیر محمدزاده اهل نیکشهر که درگیر بیماری مادرش بوده می گوید: «وضعیت اینجا خیلی پیچیده است، هم به خاطر بافت فرهنگی هم به خاطر اطلاع رسانی ضعیف، علوم پزشکی حرف اول را نمی زند و همین هم ما را می ترساند. مادرم در یک روستا به عروسی دعوت شده بود. آنجا کسی علایم بیماری را داشته و با مادرم روبوسی کرده. مادرم بعد از چند روز علایم را نشان داد. رفتیم بیمارستان و فقط با یک تب سنج دمای بدنش را اندازه گرفتند و گفتند مشکلی ندارد و برود خانه. من قانع نشدم و مادرم را بردم مطب. آنجا چند قرص آنتی بیوتیک تجویز کردند و دوباره او را آوردیم خانه.

چند روز بعد حالش بدتر شد و به بیمارستان مراجعه کردیم و آنجا اسکن ریه گرفتند و گفتند کرونایش مثبت است و بستری اش کردند. مادرم ۱۳روز بیمارستان بستری بود والان باید ۱۴ روز دوره نقاهت را بگذراند. بعد از آن از خانه بهداشت یک بار آمدند خانه برای ضدعفونی و چند بار تماس گرفتند. دایی ام هم مشکوک بود که فقط یکی دو بار تلفنی پیگیری کردند. البته چون ما اولین موارد بودیم، بیشتر پیگیری می کردند. شرایط اینجا طوری است که مردم بیماری را انگ اجتماعی می دانند و خیلی ها به همین خاطر آن را مخفی می کنند یا سعی می کنند به خودشان و دیگران بقبولانند که بیماری شان کرونا نبوده. بعد از همان عروسی که مادرم رفته بود، بیشتر از ۵۰ نفر علایم پیدا کردند ولی فقط مادر من به بیمارستان مراجعه کرد. ما نگرانیم با این شرایط، مردم مساله را ساده تر بگیرند. با اینکه اینجا همه گیری نداریم اما به هرحال مبتلاها زیادند. مردم اصلا جدی نگرفته اند و بیرونند و فقط مغازه ها به خاطر فشار اصناف بسته است.

شرایط بیمارستان ها هم اصلا خوب نیست. با اینکه تعداد بیماران بستری شده کم است اما پرستاران وحشت کرده اند. مشکل اصلی اما این است که مردم مراجعه نمی کنند یا آنقدر دیر مراجعه می کنند که کاری از کسی ساخته نیست. خودم یک نفر را در بیمارستان دیدم که دیر مراجعه کرده بود و بعد از چند ساعت فوت کرد چون خیلی وضعیتش وخیم بود.

مساله دیگر این است که هنوز یک نقاهتگاه در منطقه نداریم چون قرار بود مادرم را به نقاهتگاه بفرستند و گفتند بیمار ۱۴ روز دیگر در بیمارستان بماند برای گذراندن نقاهت که ما خودمان مادرم را به خانه آوردیم تا دوباره در محیط آلوده نماند.»

عبید ملک رییسی، معلم و فعال اجتماعی اهل ایرانشهر هم در این باره اینطور می گوید: «مساله اصلی این است که مردم هنوز این بیماری را جدی نگرفته اند. بیشتر مردم استان ما کارهایشان روزمزد و روزمره است و به خاطر مخارج زندگی مجبورند هر روز بروند بیرون و کار کنند. یکی کارگری می کند، یکی دستفروشی و یکی رانندگی. بازار روزهم به ظاهر تعطیل شده اما مغازه دار جلوی مغازه ایستاده و اگرمشتری بیاید، یک لحظه در را باز می کند و جنس را تحویل می دهد. بعضی مغازه دارها هم وسایل را در ماشین شان گذاشته اند و به صورت دستفروشی می فروشند.»

او به نکته دیگری اشاره می کند: «دیروز با یکی از پرسنل بیمارستان ایرانشهر حرف می زدم که می گفت امکان شان برای تست گیری روزانه محدود است و روزی تنها ۳۰ تست می توانند بگیرند. خود ایرانشهر از لحاظ تجهیزات بد نیست اما جایی مثل نیکشهر از لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی ضعیف است. استان ما بیش از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و بیش از نیمی از این جمعیت روستانشین هستند که دسترسی به امکانات ندارند، خصوصا در جنوب استان. می گویند دست ها را بشویید! اصلا آبی وجود دارد که دست ها را بشویند؟! مساله دیگراین است که خیلی ها در استان ما بیماری را جدی نگرفته اند و فکر می کنند کرونا بیماری ساده ای است. خیلی ها که مریض می شوند، خصوصا در روستاها به دلیل اینکه دسترسی به مراکز درمانی ندارند اصلا مراجعه نمی کنند و خوددرمانی می کنند حالا یا با داروهای گیاهی یا داروهایی که در دسترس دارند.

رییس علوم پزشکی زاهدان اعلام کرده که بحران اساسی ما طی دو هفته آینده است چون در ۱۰ روز گذشته تعداد مبتلایان به کرونا دوبرابر شده. استاندارهم گفته وضعیت بحرانی شده و حتی آقای شهریاری نماینده زاهدان درباره نبود تجهیزات و تخت بیمارستانی هشدار داده طوری که بیمارستان بوعلی زاهدان دیگر تخت خالی ندارد. همچنین عروسی ها هم در استان ما در حال برگزاری است و اغلب در خانه ها عروسی می گیرند.

با شروع ماه رمضان هم اپیدمی وحشتناک می شود چون این ماه برای مردم ما ویژه تر است و کسانی که الان در خانه مانده اند بیرون می آیند برای خرید و شرایط وخیم تر می شود.»

نوید برهان زهی از دیگر فعالان مدنی سیستان و بلوچستان هم در این رابطه اینطور می گوید: «وضعیت اینجا خوب نیست. خود مسیولان استانی هم همین را می گویند. رییس علوم پزشکی زاهدان هم اعلام کرده که بیماران حاد تنفسی همان مبتلایان به کرونا هستند.

موج اصلی شیوع کرونا تازه در استان شروع شده و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرده که برخلاف خیلی استان ها که شیوع کاهش پیدا کرده، در سیستان و بلوچستان شاهد این وضعیت نیستیم. مردمی که به شهرهای دیگر رفته بودند، دارند برمی گردند. الان یک پزشک در نیکشهر تستش مثبت شده درحالی که ۱۰ روز پیش در تهران بوده و این مدت هم مشغول کار بوده و ممکن است خیلی ها را مبتلا کرده باشد.  بعضی ها اصلا دیگر جدی نگرفتند و حالا هم زندگی را به روال سابق ادامه می دهند. برگزاری نماز جماعت هم که همچنان حتی در اوج شیوع کرونا در مسجد مکی زاهدان برگزار می شد. ما امکانات درمانی نداریم حتی در خود چابهار شرایط خوب نیست و ۷۰۰ هزار نفر را نهایت پوشش می دهد. در خود زاهدان که بیشترین آمار کرونا را دارد، ما محله های حاشیه ای مثل شیرآباد را داریم که کمترین امکانات بهداشتی هم ندارند. به نظرم با توجه به شرایط استان باید فاصله گذاری اجتماعی اینجا بیشتر رعایت شود.»

جلوی انتقال بیماری را گرفت. درباره آن طرح یک میلیون تومانی هم باید بگویم که باتوجه به اینکه نیمی از جمعیت استان روستانشین هستند و خیلی ها دسترسی به اینترنت ندارند،عملا ثبت نام امکانپذیر نیست.»

باتوجه به تمام شرایط خاص سیستان و بلوچستان به نظر می رسد باید علاوه بر افزایش امکانات بهداشتی و درمانی، در رابطه با مسایل فرهنگی هم آگاه سازی مضاعفی صورت گیرد در شرایطی  که کم برخوردار بودن، در کنار عاملی مثل انگ اجتماعی دانستن کرونا، هر روز قربانی های بیشتری می گیرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.