دلنوشته بانوی سیستانی خطاب به رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در پی تخریب آرامگاه امیر یعقوب لیث - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

جناب آقای علی اصغر مونسان
معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری

سلام علیکم
هدف از نگارش این نامه ذکر مواردی در خصوص حادثه تخریب آرامگاه امیر یعقوب لیث صفاری است که گویا تخریب این اثر ملی، برای سازمان تحت امر حضرتعالی ناخوشایند نبوده است.
جناب آقای مونسان، میراث فرهنگی و اماکن تاریخی ما جز افتخارات ما هستند، افتخاراتی که تمدن های نو ظهور از داشتن آن محرومند، بنابراین حفظ و نگه داری این آثار وظیفه ماست، تاسیس سازمان میراث فرهنگی، تخصیص بودجه، عضو شدن در کنوانسیون های بین المللی و همچنین وضع قوانین جهت حفاظت از میراث تاریخی این دیار گویای اهمیت این موضوع است. اما تخریب یک اثر ملی توسط پیمانکار پروژه ای که صلاحیت آن توسط سازمان میراث فرهنگی تایید شده عذری پذیرفتنی نیست، حال می خواهد اسم آن را اشتباه پیمانکار یا هر چیز دیگری گذاشت!
برادر گرامی این که دلیل تخریب آرامگاه امیر یعقوب لیث صفاری را اشتباه پیمانکار اعلام شود و در ادامه پیمانکار تعویض شود چیزی درست نمی شود. براساس ماده ۵۵۸ قانون مجازات تخریب میراث فرهنگی یک تا ۱۰ سال حبس و جبران خسارات است.
معاون محترم رئیس جمهور چرا برای یکبار هم که شده با مخربین میراث فرهنگی برخورد جدی نمی کنید؟ اگر امروز این اتفاق افتاده چه سهوی یا چه به عمد، مقصر اصلی آن شما هستید ، زیرا این اتفاق در سازمان تحت امر شما افتاده و باید در قبال آن پاسخگو باشید.
برادر بزرگوارم اگر امروز شما به زبان پارسی سخن میگویی و به آن افتخار میکنی، اگر ما به شاهنامه فردوسی افتخار می کنیم صرفا بخاطر رشادت های امیر یعقوب لیث صفاری است، بنابراین باید مقام این بزرگوار را ارج نهیم. تخریب آرامگاه اولین شهریار ایرانی در شان آن بزرگوار نیست.
به امید روز هایی که مثل امروز نباشد.
با سپاس فراوان
معصومه پودینه

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.