تصویب سند توسعه سیستان و بلوچستان در هیات دولت - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار :استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سفر معاون اول رئیس جمهوری، وزیر کشور و دیگر مقامات عالی رتبه کشوری به این استان زمینه ساز تصویب سند توسعه سیستان و بلوچستان توسط هیات دولت شد.

به گزارش نی زار احمدعلی موهبتی روز یکشنبه اظهار داشت: این سند هنوز به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشده است اما تصویب آن قطعا برای سیستان و بلوچستان گره گشا خواهد بود.

وی افزود: در سفر آقای جهانگیری به سیستان و بلوچستان پیشنهاد تخصیص یک میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی مطرح شد تا در سه حوزه مهم آب آشامیدنی، بزرگراه و کریدور جنوب به شمال و راه آهن مشکلات سیستان و بلوچستان را رفع کند.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: بزرگراه چابهار به زاهدان که از نیازهای اصلی بهره برداری از بندر شهید بهشتی است، از دهه ۶۰ مورد تاکید دولت های مختلف بوده است اما تاکنون برای آن ردیف بودجه وجود نداشت که در سفر معاون اول رئیس جمهوری مقرر شد سال آینده برای این طرح مهم ردیف بودجه تصویب شود.

موهبتی تصریح کرد: همچنین در سند مصوب توسعه سیستان و بلوچستان چهار هزار میلیارد تومان برای توسعه راه آهن تصویب شد که قطعا بستر مناسبی برای شتاب گرفتن توسعه این استان خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: طرح های دیگری مانند خط انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار نیز در این سند منظور شده است که در صورت تحقق تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرمایه گذاری و توسعه صنایع مهم در این شهر بندری خواهد داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: یکی دیگر از طرح های مورد توجه در سند توسعه سیستان و بلوچستان طرح آبیاری ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان با لوله است که تا کنون برای آن ۹۰۰ میلیون دلار هزینه شده است اما از آنجایی که صفر تا ۱۰۰ نیازها در این طرح پیش بینی نشده بود در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی این موضوع تعریف و قرار شد تا پای بوته گیاه برای این پروژه طرح عملیاتی آماده شود.

موهبتی تصریح کرد: معضل گرد و غبار در سیستان و بلوچستان نیز یکی دیگر از موضوعات مهم در سند توسعه این استان است که در این باره نامه ای به مقام معظم رهبری نوشته شده و رهبری در پاسخ آن فرموده اند با هر اقدامی که برای سیستان لازم و ضروری است موافق هستم.

وی خاطر نشان کرد: توسعه کارخانه بافت بلوچ و احیای کارخانه لاستیک سیستان از دیگر دستاوردهای سفر معاون اول رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان بود.

**ابلاغ بیش از ۶۰۰ برنامه برای توسعه سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وزیر کشور به همراه تیمی از هیات دولت در اردیبهشت ماه سال جاری به منطقه سیستان سفر کرد که ماحصل آن ۱۰۱ برنامه و طرح بود که به ۱۸ دستگاه در سطح ملی از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد.

وی افزود: متعاقب آن این ۱۰۱ مصوبه توسط دستگاه های اجرایی سیستان و بلوچستان نیز مورد پیگیری قرار گرفت که خوشبختانه برخی از آن ها تحقق پیدا کرد و برخی دیگر از مصوبات نیز در دست پیگیری است.

موهبتی خاطر نشان کرد: حاصل این سفر تهیه و تدوین سند توسعه منطقه سیستان شد که وزیر کشور قول دادند مشابه این سفر سفری به منطقه بلوچستان نیز داشته باشند.

رئیس شورای اداری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: به دنبال این وعده بابک دین پرست معاون اقتصادی وزیر کشور به همراه تیم کارشناسی به منطقه بلوچستان اعزام شد و در سفری هفت روزه از تمامی شهرستان های این منطقه بازدید و در نشست شورای اداری شهرستان ها و دیدار با معتمدان مسائل و مشکلات را بررسی کرد.

وی خاطر نشان کرد: نتیجه این سفر هفت روزه در قالب گزارشی به وزیر کشور ارائه و در دوم دیماه سالجاری به رئیس جمهوری ارائه شد که به عنوان سند اضطراری محرومیت زدایی از منطقه بلوچستان با ۵۴۸ برنامه و طرح به ۲۴ دستگاه اجرایی ابلاغ شد.

موهبتی ادامه داد: در این سند مهم که شامل طرح ها و برنامه های عملیاتی و اجرایی است بر تامین اعتبار مورد نیاز طرح های نیمه تمام و اثرگذار در توسعه منطقه بلوچستان تاکید شده است.

وی افزود: تیم وزارت کشور قرار است مجددا برای ارزیابی تحقق مصوبات سفر قبلی وزیر کشور به سیستان سفر کنند و از نزدیک میزان این تحقق را بررسی و گزارش دهد.

استاندار با بیان اینکه وزیر کشور براساس وعده ای که داده است به منطقه بلوچستان سفر خواهد کرد، ادامه داد: همچنین در روزهای آینده شاهد سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور خارجه برای بحث توجه به مرزها، وزیر اقتصاد، معاون اقتصادی رئیس جمهوری و تعدادی دیگر از مسئولان کشوری به سیستان و بلوچستان خواهیم بود.

وی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم از این سفرها حداکثر بهره برداری را انجام دهیم و بخشی از مشکلات استان را کاهش داده و شتابی بیش از پیش برای توسعه سیستان و بلوچستان فراهم کنیم./ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.