حل معضل توفان شن در سیستان نیازمند نگاه ملی است - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل در شمال سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ۲۰ سال خشکسالی دریاچه هامون و افزایش تعداد روزهای توفان شن در سیستان زندگی را برای مردم منطقه سخت کرده به طوری که حل این معضل نیازمند نگاه ملی و بین المللی است.

هادی میرزایی اظهار داشت: توفان شن در شهرهای شمالی سیستان و بلوچستان به بسیاری از زیرساخت ها، شرایط اقتصادی و ماندگاری مردم در منطقه صدمات زیادی وارد کرده است.
وی بیان کرد: شروع توفان شن و افزایش سرعت باد در سیستان باعث ایجاد ریزگرد در سطح منطقه می شود به طوری که این ریزگردها ذرات بسیار ریزی در حد میکرون هستند و به اعماق ریه انسان نفوذ می کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: این ریزگردها مشکلات زیادی از جمله بیماری های تنفسی، چشمی، آسم، پوستی، قلبی و گوش را در بین مردم منطقه ایجاد می کند.
وی افزود: بیمارستان تنفسی زابل با ۶۴ تخت صد درصد در بخش فضای فیزیکی و در بخش تجهیزات ۶۰ درصد پیشرفت دارد.
میرزایی اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی عدم راه اندازی این بیمارستان سیستم توزیع برق آن است که تاکنون برای تخصیص اعتبار با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه کشور، استانداری سیستان و بلوچستان و شرکت توزیع برق چندیدن بار مکاتبه شده است.
وی تاکید کرد: با ایجاد بیمارستان تنفسی در زابل خدمات رسانی در یک حوزه و با امکانات خاص ارائه می شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زابل از مراجعه ۸۴ نفر به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان گرد و غبار در سیستان خبر داد و گفت: ۳۱ نفر از این افراد بستری و ۵۳ نفر به صورت سرپایی درمان شدند.
وی افزود: ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زابل همزمان با آغاز وزش باد تمام بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاههای اورژانس جاده ای و غیر جاده ای را به حالت آماده باش در آورد.
به گزارش نی زار امروز شنبه به دلیل شدت سرعت باد و آلودگی هوا تمامی مدارس، ادارات و نهادهای شهرستان‌های شمال سیستان و بلوچستان تعطیل و پرواز مشهد – زابل – مشهد نیز باطل اعلام شد.
ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.