عده ای خود را منجی مردم می دانند و به تخریب قوه قضائیه می پردازند! - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

سعید غفاری مقدم مسئول کانون بسیج حقوقدانان شهرستان زابل در گفت و گو با رسانه نی زار ضمن گرامی داشت هفته قوه قضائیه و تبریک ایام به حقوقدانان دستگاه قضایی گفت : در اصل ١۵۶ قانون اساسی وظیفه و اختیارات قوه قضاییه در پنج بند تصریح شده است که عبارتند از :
۱ ـ رسیدگی‏ و صدور حکم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شکایات‏، حل‏ و فصل‏ دعاوی‏ و رفع خصومات‏ و اخذ تصمیم‏ و اقدام‏ لازم‏ در آن‏ قسمت‏ از امور حسبیه‏ که‏ قانون‏ معین‏ میکند.
۲ ـ احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادیهای‏ مشروع.
۳ ـ نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ قوانین‏.
۴ ـ کشف‏ جرم‏ و تعقیب‏ مجازات‏ و تعزیر مجرمین‏ و اجرای‏ حدود و مقررات‏ مدون‏ جزائی‏ اسلام‏.
۵ ـ اقدام‏ مناسب‏ برای‏ پیشگیری‏ از وقوع‏
جرم‏ و اصلاح‏ مجرمین‏ .
که برای انجام بهتر این امور نهادهایی وابسته به قوه قضائیه و یا خارج از این قوه وجود دارند مانند سازمان بازرسی کل کشور ، دیوان عدالت اداری و ضابطین قضایی و…

سعید غفاری مقدم در ادامه افزود: بعضا دیده می شود برخی از افراد از روی غرض ورزی و یا برخی از مسئولین از روی نا آگاهی به شرح وظایف هریک از این نهادها انتقاداتی بی اساس را به دستگاه قضایی مطرح می کنند که خود باعث گمراه شدن مردم و قرار گرفتن آنها در مسیر اشتباه خواهد شد.
وی تصریح کرد : به عنوان مثال اخیرا مطالبی از سوی برخی مطرح میشود مبنی بر حرکتهای پوپولیستی و عوام فریبی در دستگاه های مد نظرشان و یا کار نمایشی در حوزه دادستانها! حال سوال اینجاست که در دستگاه قضایی که صرفا نهادی خدماتی است چه نوع کار نمایشی می تواند شکل بگیرد؟ آیا صرف بیان کلی این موضوع بدون ذکر نام شخص یا اشخاص مد نظر و یا بدون ذکر مصداق بارز آن به تحول در دستگاه قضایی کمک خواهد کرد؟ یا برعکس موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم می کند؟
مسئول کانون بسیج حقوقدانان شهرستان زابل با مثبت ارزیابی کردن عملکرد حوزه قضایی زابل در برخورد با مجرمین و تبلور تفکر بسیجی و روحیه جهادی در این نهاد بیان داشت: قطعا مشکلاتی در بخش های مختلف ممکن است وجود داشته باشد و دستگاه قضایی هم از این امر مستثنا نیست اما عده ای در سطح جامعه کاسبی راه انداخته اند و خود را منجی مردم می دانند و به تخریب قوه قضائیه و مسئولین آن می پردازند که این عمل به دور از انصاف و عدالت است.

غفاری ادامه داد : لازم است همه ما به سطحی از آگاهی برسیم که بدانیم کشف جرم وظیفه چه نهادی است ، تعقیب ، رسیدگی و مجازات هر کدام در صلاحیت چه مرجعی است، شرح وظایف سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری و البته دادستان یا همان مدعی العموم چیست ؟! تا بتوانیم تشخیص دهیم که اگر ضعف و یا تخلفی در جایی مشاهده شد از کدام مرجع پیگیری آن را مطالبه کنیم.
سعید غفاری مقدم در پایان خاطر نشان کرد : یکی از وظایفی که ما در بسیج حقوقدانان زابل به دنبال انجام مطلوب آن هستیم آگاهی بخشی عمومی است که در هفته قوه قضائیه تلاش خواهیم کرد این وظیفه را با توان بیشتر و وقت بیشتر به انجام برسانیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.