طرح انتقال آب از سواحل مکران به سیستان جدی دنبال شود/پول کشاورزان در اسرع وقت پرداخت شود/تقدیر از فعالیت های شهرداری زابل و تغییر محسوس چهره شهر/ - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : حجت الاسلام علی اکبر کیخا در خطبه های نماز جمعه زابل بیان داشت : از ستاد نوروزی به جهت استقبال و اسکان مهمانان، مسئولین اماکن و گردشگری ، مسئولین میراث فرهنگی استان و بخصوص از جمعیت هلال احمر منطقه تشکر ویژه داریم.

امام جمعه زابل افزود: شهرداری و شورای شهر کارهایی را در حال انجام دارند ، اما در ایام نوروز مردم و شهروندان مخصوصاً میهمانان منطقه گلایه مندی داشتند از نبود امکانات ؛ البته شهرداری طرح هایی را که در دست اقدام دارند مثل زیباسازی فضای شهر ، پارک ملت ، راه اندازی پارک بانوان که اگر این برنامه ها در ایام نوروز به بهره برداری میرسید خیلی خوب بود .

امام جمعه زابل ادامه داد: تغییراتی در سطح شهر دیده میشود که جا دارد از زحمات شهردار و مجموعه شهرداری و پی گیری شورای شهر تقدیر و تشکر داشته باشیم و ما متوجه فشار مالی که به شهرداری است هستیم.

وی گفت: ما وظیفه داریم هم زبان نقد و اعتراض و هم زبان تشکر داشته باشیم تا مسئولینی که کار میکنند معرفی و مسئولینی که دچار قصور و کوتاهی هستند به کم کاری خودشان توجه داشته باشند .

کیخا بیان کرد: ما خشکسالی و مشکل آب را قبول داریم اما مشکل اصلی کم آبی در سیستان نیست ، مشکل اصلی سوء مدیریت است و اساس مشکلات سیستان همانطور که بارها و سالها عرض کردیم یکی سوء مدیریت و دیگری ناپایدار بودن مدیریت مثبت است.

امام جمعه زابل گفت: نه فقط در مورد آب مشکل و سوء مدیریت داریم بلکه در مورد مرز هم همین سوءمدیریت صدق میکند؛ ما به استاندار سابق در مورد سوء مدیریت یکی از فرمانداران مرزی تذکر دادیم ، موجی ایجاد شد ولی این موج به انحراف رفت .

وی افزود: سوال ما این است که برای سیستان کم آب چه چشم اندازی ترسیم شده ؟ آیا اصلا ترسیم شده ؟ برای احیای تالاب هامون بعد از اینکه ثبت جهانی شد چه اقداماتی بین المللی انجام شده است ؟ یکی از نمایندگان عزیز حرکتی انجام داده اند که اگر چه دیر صورت گرفت اما جای تقدیر و تشکر دارد؛ وزیر امور خارجه و وزیر نیرو بیایند و با مقامات افعانستان بطور ویژه درباره این موضوع و نیازهای متقابل بین دو کشور جلساتی بگیرند و این موضوعات و نیازها را بیان کنند .

وی ادامه داد: ما از استاندار محترم درخواست اکید داریم که طرح انتقال آب از سواحل مکران به شمال استان را در دستور کار قرار بدهند زیرا چند سال پیش این مطرح شد و اعتبارات اولیه هم تعیین شده ولی رها شده است اما در استان کرمان که از دریا فاصله هم دارد اجرا شده است !!

امام جمعه زابل گفت: درست است که در هسته های تصمیم گیر در کشور نفوذ نداریم اما سخن این است که در دهه عدالت محور باید کارها انجام شود مسئولان وزارت نیرو ، آب مرحله اول کشت را به کشاورزان دادند و کشت انجام شد ولی از آب مرحله دوم خبری نشد.

کیخا تصریح کرد: میدانیم آورد آب به چاه نیمه امسال در حد صفر است اما شما در همین وضعیت بالای ۶۰ میلیون متر مکعب آب با موضوع محیط زیست و گردشگری رهاسازی کردید و سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب هم که به زاهدان انتقال پیدا می کند.

وی ادامه داد: طبق بررسی های انجام شده خود شما گفته بودید که ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزان امسال داریم چرا درست مدیریت نکردید ؟ در حالیکه سال قبل کمتر از این مقدار را داشتید اما به این مشکل برنخوردید ؟ باز هم برمیخوریم به معضل « سوء مدیریت » !!!

امام جمعه زابل گفت:  باید پول کشاورزان در اسرع وقت داده شود و بانک کشاورزی و صندوق بیمه در خصوص حقوق کشاورزان کوتاهی کرده است و باید جوابگو باشد و درخواست ما این است که در اسرع وقت هم خسارت های قبلی و فعلی را پرداخت کنید و هم مسئولین بزرگوار به خاطر قصور و کوتاهی ها خودشان از مردم رشید ، فهیم و بصیر سیستان عذرخواهی کنید.

وی گفت: از استاندار درخواست ویژه داریم بعنوان نماینده ارشد دولت در استان که یک سند و چشم اندازی برای تمام موضوعات استان از جمله موضوع اقتصاد ، دام ، کشاورزی ، ورزش ، علم طراحی و تدوین کنند و هر مسئول و فرمانداری که میاید طبق همان چشم انداز حرکت کند .

امام جمعه زابل ادامه داد: یک نخبه  ما میخواهد در مسابقات جهانی شرکت کند و اینکه دچار مشکل مالی برای رفت و برگشت خود داشته باشد این جای تاسف است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.