نگرانی مردم از واکنش نماینده شان در مواجهه با طرح منطقه آزاد سیستان در مجلس - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : بار دیگر با اصرار دولت و پیگیری های ریاست محترم مناطق آزاد مهندس ترکان، طرح منطقه تجاری-صنعتی سیستان به صحن علنی مجلس کشیده شده است. به باور دولت و اقدامات کارشناسی شده ی کارشناسان مناطق آزاد کشور در باب منطقه آزاد تجاری-اقتصادی سیستان، این منطقه واجد شرایط تشخیص داده شده و به همین دلیل جدا از شش منطقه ی دیگر مورد بررسی موافقین و مخالفین قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که اجرای این طرح، در سال گذشته توسط دکتر دهمرده و همفکرانش از طریق تبصره ۳ ماده ۲۷ به تاخیر افتاد تا از زیر مجموعه بودن مناطق آزاد کشور خارج شده و به وزارت اقتصاد ودارایی بپیوندند.

بازارچه مرزی میلک که در سالهای گذشته، بیشترین حجم صادرات کشور را در پی داشته، دولت را مجاب به این نموده تا با راه اندازی هر چه سریعتر منطقه آزاد تجاری-اقتصادی سیستان، به حجم بالای صادرات از این مرز بیندیشند.

افغانستان یک بازار بزرگ مصرف اقتصادی و فرهنگی ست که اگر ایران برای به دست آوردن آن اقدامی نکند سایر کشورها بدین کار مبادرت می ورزند. از آنسوی این کشور تازه به آرامش رسیده و خواهان توسعه است و مواد معدنی خامی دارد که میتواند چرخ صنایع ما را به گردش در آورد.

قبل از آنکه کشورهای دیگر برای اکتشاف معادن با آنها، قراردادهای بلند مدتی امضاء نمایند باید شرکت ها و تجار ایرانی از طریق امکانات و روابطی که منطقه آزاد در اختیارشان قرار می دهد از سایر رقبا پیشی بگیرند.

مناطق آزاد در تمام دنیا به وجود آمده تا مرزهای اقتصادی، تجاری و فرهنگی برداشته شود و جهانی با حداقل مرزها داشته باشیم. دنیایی که همه در فکر ایجاد رفاه هر چه بیشتر برای شهروندان خود هستند.

در حالی که دنیا در پی توسعه همه جانبه و پایدار و مبادله کالا با سرزمین های دور نزدیک، از طریق مناطق آزاد هستند، مردم سیستان نگران نماینده خود هستند که متاسفانه بر خلاف این نگرش جهانی می اندیشد و با شعار قطع دست حرام خواران از منافع ملت در صدد کارشکنی و جلوگیری از تحقق این امر برآمده است.

تصویب هر قانونی در این میان با قانون مادر که مناطق آزاد، تنها به رییس جمهور باید پاسخگو باشد منافات دارد و فعالیت نمایندگان مجلس و بالاخص نماینده مردم سیستان دکتر دهمرده، باعث پسرفت و عدم توسعه یافتگی خواهد شد.

ایران تولیدات فراوانی دارد که با استانداردهای مناسب،میتواند رقیبی برای محصولات سایر کشورها در افغانستان گردد. هر چه اجرای طرح منطقه آزاد سیستان به تاخیر افتد، هم مردم سیستان خسارات بیشتری متحمل میشوند و مهاجرت افزایش می یابد و هم ایران فرصت به دست آوردن یک بازار بزرگ مصرف را از دست می دهد.

دکتر دهمرده یکبار این فرصت را به بهانه ی حذف دست حرام خواران، از مردم سیستان و شش شهر دیگر گرفته است.

حال امیدواریم در این مدت دکتر دهمرده، با شنیدن نقد منتقدانش و مشاهده ناراحتی مردم حوزه ی انتخابیه اش، از این اقدام جناحی خود، دست برداشته و تغییر موضع داده باشد و اگر قصد همراهی نمایندگان موافق را ندارند، لااقل دست از مخالفت علنی برداشته تا هر چه زودتر ما شاهد راه اندازی منطقه آزاد در سیستان باشیم.

دکتر دهمرده بیش از هر کسی می داند که در این سال ها بر مردم سیستان چه گذشته و بیکاری و فقر با آنها چه کرده است. چه زندگی هایی که از هم پاشید. چه مردم نازنینی که برخلاف میل خود مهاجرت کردند و چه جوانان رشیدی که بر اثر فشارهای مالی سکته کردند.

آیا مسائل جناحی برای دکتر تا این اندازه مهم است که روبه روی مردمی که به وی رای داده اند، ایستاده است. اگر ایشان نگران دست حرامخواران است ، باید به محضر ایشان عرض کنم که تنها در دولت اعتدال، قریب به سی بار دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کشور، از مناطق آزاد، بازرسی به عمل آورده و هیچ تخطی از آنها به دست نیامده است.

حال که دکتر بیش از دیگران نگران هستند و بررسی های سایر ارگان های نظارتی را قبول ندارند، قوانینی در مجلس تصویب کنند تا نظارت دقیق تری صورت پذیرد. مخالفت با طرحی که به باور همگان پیش نیاز توسعه است امری پسندیده نیست.

اگر جناب دکتر این همه نگران منافع ملت هستند چرا در دوره استانداری خود در سیستان و بلوچستان و کرمان، اقدامی در خصوص مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی انجام ندادند. امروز که نوبت به مردم سیستان رسیده، تازه یادشان آمده که باید در مناطق آزاد دست حرام خواران اموال را قطع نماید و به جز ایشان و همفکرانش، دیگران از انجام این مهم غفلت کرده و ناتوانند.

به امید روزی که نمایندگان مردم ستمدیده ی سیستان، در راستای اهداف مردم گام بردارند و به محض ورود به مجلس جذب مسائل جناحی و سیاسی نشوند.

از نمایندگانی که جور نمایندگان سیستان را می کشند، باید قدردانی به عمل آورد تا بدانند که ما مردمی قدرشناس هستیم.
با سپاس
سلطانعلی عابدی