اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال برای حفاری ۲ حلقه چاه عمیق آبهای ژرف - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : چیت چیان وزیر نیرو عصر امروز در سفر به زاهدان در نشست مدیران استانی شرکتهای تابعه وزارت نیرو بیان کرد: اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال برای حفاری ۲ حلقه چاه عمیق به منظور دستیابی به آبهای ژرف از سوی سازمان برنامه و بودجه موافقت شود.

اگر حفاری چاههای عمیق در سیستان و بلوچستان عملیاتی شود تحول بسیار بزرگی در این استان رخ خواهد داد.

براساس مطالعاتی که وزارت نیرو برای دستیابی به آبهای ژرف در سیستان و بلوچستان انجام داده است بالای ۸۰ درصد این طرح با موفقیت کامل انجام خواهد شد.

هزینه حفاری چاههای عمیق به منظور دستیابی به آبهای ژرف برابر سرمایه گذاری حفاری یک حلقه چاه نفت است.

مصوبات هیات دولت برای رفع مشکلات برق در سیستان و بلوچستان بسیار مفید و کارگشا و تصمیمات بسیار خوبی گرفته شده است.

۲۱ سرمایه گذار بخش خصوصی مجوز ساخت نیروگاه بادی در منطقه “میل نادر” واقع در شمال سیستان و بلوچستان را از وزارت نیرو دریافت کرده اند که هزار مگاوات برق تولید خواهد کرد.

۲۰ کیلومتر خط انتقال ۴۰۰ کیلو ولت و یک پست ۴۰۰ کیلو ولت در میل نادر سیستان و بلوچستان ساخته می شود تا بخش خصوصی اشتیاق بیشتری برای سرمایه گذاری در این منطقه داشته باشد.
۲۰۰ مگاوات نیروگاه پراکنده در ۲۵ نقطه در سیستان و بلوچستان ساخته خواهد شد که برای ساخت این ۲۰۰ مگاوات برق در سیستان و بلوچستان ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم.

۲ سرمایه گذار خارجی آماده هستند تا در زاهدان برای تولید برق سرمایه گذاری کنند که تا کنون کلنگ زنی یکی از این نیروگاهها با ۵۴۰ مگاوات توسط یک سرمایه گذار بومی مقیم کشور تانزانیا انجام شده است.

البته برنامه زمانبندی تکمیل و بهره برداری این نیروگاه طوری نیست که بتواند مشکل برق شمال استان سیستان و بلوچستان را برطرف کند.

همچنین تصمیم گرفته شد تا یک نیروگاه با سرمایه گذاری دولت در سیستان و بلوچستان به منظور برطرف کردن مشکل برق شمال این استان ساخته شود.

بخش بخار نیروگاه ایرانشهر هم باید اجرا شود تا کمبود برق در سیستان و بلوچستان برطرف شود البته اجرای نیروگاه بخار ایرانشهر و چابهار نیازمند مصوبه شورای اقتصاد است تا بتوانیم از مکانیزم ماده ی ۱۲ قانون رفع موانع تولید استفاده کنیم.

از سازمان برنامه و بودجه درخواست داریم تا وزارت نیرو را در این بخش کمک کند تا مشکل برق در سیستان و بلوچستان به طور کامل برطرف شود.

سازمان انرژی های تجدید پذیر این آمادگی را دارد تا برای ایجاد یک نیروگاه ۵۰ مگاواتی بادی و یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی با استفاده از منابع مالی خودش در سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری کند و اجرای این میزان سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان توسط سازمان انرژی های تجدید پذیر نیازمند ابلاغ موافقت نامه سازمان برنامه و بودجه است.

تصمیمات بسیار خوبی برای برطرف شدن مشکل کمبود آب در سیستان و بلوچستان از سوی وزارت نیرو گرفته شده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.