کاهش ۵۰ درصدی صدمات و آسیب های چهارشنبه سوری در زابل/آماده باش کامل آتش نشانی زابل برای مقابله با حوادث احتمالی پایان سال - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

نی زار : مدیر عامل سازمان آتش نشانی زابل از آماده باش کامل این سازمان برای مقابله با حوادث احتمالی پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرنگار نی زار، مهندس محمد پودینه مدیر عامل سازمان آتش نشانی زابل در رابطه با چهارشنبه سوری که یکی از سنت های دیرین برای دور کردن زشتی و پلیدی می باشد، گفت : متاسفانه در چند سال اخیر با ترقه و مواد منفجره این سنت زیبا و دیرینه دست خوش تغییرات شده و باعث بروز مشکلات زیادی برای مردم شده است.

وی خاطرنشان کرد : در این مورد از ماه گذشته برنامه ریزی های لازم را در موارد آموزشی داشته ایم و اولویت کار آموزش، پیشگیری و آگاهی دادن به مردم بوده است. همچنین با هماهنگی آموزش و پرورش که همکاری خوبی با آتش نشانی داشته اند، با حضور در مدارس؛ درباره چهارشنبه سوری آموزش، هشدارهای لازم و اقدامات پیشگیری از بروز خطر را داده ایم.

پودینه با اشاره به ایجاد کمپین “نه به چهارشنبه سوری خطرناک” که در سطح مدارس و معابر به امضای همه مردم رسیده است گفت : در این زمینه نیز اطلاع رسانی کامل و جامعی داشته ایم.

مدیرعامل آتش نشانی زابل تصریح کرد : در بحث امکانات از ٩۵/١٢/٢٠ لغایت ۹۶/١/١۵ کلیه مرخصی های این سازمان لغو شده است تا در این ایام به صورت آماده باش کامل برای آسایش هر چه بیشتر مردم باشند.

وی با تشکر از همکاری سازمان های مختلف از جمله ارتش اظهار کرد : از نظر تمهیدات تعداد ٧ دستگاه اطفاء حریق که یکی از دستگاهها از طرف ارتش در اختیار این سازمان قرار گرفته است و همچنین ٢ دستگاه امداد و نجات در ایستگاههای مربوطه مستقر می باشند.

پودینه بیان داشت : با توجه به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی که انجام شده است بر اساس آمار بدست آمده؛ امسال شب چهارشنبه سوری ٨۵ مورد عملیات داشته ایم که نسبت به سال گذشته کاهش ۵٠ درصدی را نشان میدهد که این به خاطر فرهنگ بالای خود مردم بوده است و از مردم به پاس همکاری با نیروهای آتش نشانی در چهارشنبه سوری و نیز همدریشان در حادثه اخیر پلاسکو تشکر ویژه ای داریم.

وی تصریح کرد : خساراتی که به ماشین آلات آتشنشانی وارد شده بسیار ناچیز است آن هم در سطح دو یا سه محله که باعث شکستن شیشه ماشین اطفاء حریق شده است.

مدیرعامل آتشنشانی زابل با اشاره به مراسم نورافشانی که به همت پرسنل آتش نشانی در شب چهارشنبه سوری در محل پارک یعقوب لیث برگزار شد گفت : هدف از برگزاری این مراسم، دور هم جمع شدن مردم در محیطی آرام و دور از خطرات احتمالی و آشنایی با مسائل ایمنی و هم روش استفاده از نور افشانها و مواد محترقه استاندارد بود.

پودینه خاطرنشان کرد : با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی و مسافرت های نوروزی حتی الامکان قبل از اقدام به مسافرت از قطع برق و بسته بودن شیر اصلی گاز ساختمان اطمینان حاصل کنند و مواد اشتعال زا را در جاهای ایمن قرار دهند و در صورت امکان حتما کپسول اطفاء حریق در ساختمان داشته باشند. و نیز در صورت بروز هر گونه آتش سوزی با خونسردی کامل با شماره ١٢۵ تماس حاصل کرده و آدرس دقیق و نوع حریق ذکر شود تا نیروی آتش نشان با امکانات کامل مربوط به حریق در محل حضور یابد.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی زابل در پایان با تبریک پیشاپیش سال جدید و آرزوی سالی خوش برای مردم خونگرم و مهمان نواز زابل و همچنین از تمام سازمان هایی که همکاری و اطلاع رسانی لازم را با این سازمان داشته اند علی الخصوص شهرداری و شخص شهردار محترم و نیروهای خدمات شهری که در بحث گشت زنی، گزارش و جمع آوری ضایعات حاصل از لاستیک بوده است و نیروها و پرسنل آتش نشانی که زحمات زیادی کشیده اند تشکر و قدردانی کرد.

گفت و گو از : مصطفی حمزه ای