۱۰ هزار هکتار از اراضی تالاب هامون کانون بحران گرد و غبار/بعضا نظر یک کشاورز یا میراب محلی کارشناسانه و کاربردی تر از مسئولین است - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

استاندار : حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی تالاب هامون کانون بحران گرد و غبار است .

به گزارش نی زار،  علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در جلسه کارگروه احیاء تالاب هامون اظهار داشت : بر اساس آمار موجود در حال حاضر حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی تالاب هامون کانون بحران گرد و غبار است .

استاندار در این خصوص بیان داشت : برای مقابله با کانون بحران بایستی با برنامه ریزی کارشناسی شده و در عین حال به صورت اورژانسی وارد عمل شد چرا که آلودگی هوا آن هم چندین برابر حد نرمال بسیار آزار دهنده است .

هاشمی در این جلسه ضمن تشکر از هماهنگی و همکاری بین بخشی مجموعه مدیریت آب سیستان  خواستارحضور فعالتر و نگاه مسؤلانه همه اعضای کارگروه  برای رفع نواقص احتمالی و مدیریت بهتر این مهم شد .

استاندار افزود : شرایط زیست و زندگی مردم در منطقه سیستان عادی نیست پس ما مسؤلین قبل از بازتاب مشکلات از طرف مردم بایستی بر مشکلات غلبه کنیم و در جهت رفع آن بکوشیم .

استاندار در بحث لایروبی انهار به صورت سنتی خاطر نشان کرد : هیچ گاه کار و آداب سنتی مردم را از آنان نگیرید ، انهاری که بین مزارع کشاورزی مردم قراردارد و مردم خودشان برای لایروبی داوطلب هستند به خود مردم واگذار کنید و نگذارید با دولتی کردن این امور شور و نشاط مردم از آنان گرفته شود .

وی همچنین با تأکید بر اجتناب از تعصب بخشی یادآور شد : مردم سیستان به مسائل زیست محیطی حساسند لذا بایستی ازفهم و خرد جمعی و مدیریت محلی آنان برای مدیریت صحیح آب بهره بگیرید چه بسا که نظر یک کشاورز و میراب محلی کارشناسی تر و کاربردی تر از نظر مسؤلین آن منطقه باشد .

استاندار در این راستا برایجاد گروهی متشکل از بزرگان و میراب های محلی جهت استفاده از فکر و ایده این افراد در بحث مدیریت آب سیستان و همچنین بهره گیری از پیشنهادات آنان در جلسات رسمی استان تأکید کرد .

استاندار همچنین به فرمانداران منطقه سیستان نیز توصیه کرد : جریانی مؤثراز افراد فعال اجتماعی چه در فضای عمومی جامعه و چه در فضای مجازی در منطقه ایجادکنید تا ضمن نظرخواهی از این افراد در تصمیم گیریها در صیانت از منافع عمومی در مواقع بحران پشتوانه مردمی خوبی داشته باشیم .

هاشمی در این خصوص ضمن ابراز تأسف از اتلاف ماهیان در بخشهایی از تالاب تصریح نمود : وقتی انبوهی از بچه ماهیان وارد دریاچه می شود که خود می تواند معیشت یک سال خانواده ای را تأمین کند ، چرا باید شاهد اتلاف این ماهیها باشیم ؟

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد : وجود ماهیان در دریاچه یعنی فعالیت اقتصادی و تولید . پس وقتی تولید است آب آن نیز باید تأمین شود و دراین خصوص پیشنهاد داد حوضچه هایی در داخل دریاچه تعبیه شود تا ضمن آبگیری بیشتر، محل پرورش ماهیان و استفاده پرندگان مهاجر نیز باشد .

وی در پایان با اشاره به اینکه بیش از دو سال و نیم از فعالیت و همکاری کارگروه احیاء تالاب میگذرد بر تهیه بسته ای حاوی نکات ارزشمند از چگونگی مدیریت آب در مواقع پرآبی و کم آبی تأکید نمود.