وقتی رسانه ملی پرچم دار اسراف می شود / لزوم دور اندیشی در برنامه های تلوزیونی - پایگاه اطلاع رسانی و تحلیلی نــی زار

هفته گذشته شبکه یک سیما مردم ایران را به اقدامی دعوت کرد که در نوع خود جالب و البته قابل تامل بود .

برنامه ثریا که از این شبکه پخش می شود در پویشی که آن را پویش مردمی “چرا مرگ بر آمریکا” نامیده بود از مردم ایران خواست تا علت این چرایی را بر دستان خود نوشته و با ارسال آن به این برنامه در مسابقه ای که به این منظور ترتیب داده شده بود شرکت نمایند .

اقدامی که اگرچه در نگاه نخست محلی از اعراب ندارد اما برای آنانی که دل در گرو حفظ منابع آبی این سرزمین خشک دارند دور از انتظار می نمود .

فارغ از اینکه محتوای این پویش مردمی چیست اما وادار کردن مردم به نوشتن بر روی دست که بعد از آن مستلزم پاک نمودن آن است موجب هدر رفت مقادیر قابل توجهی آب ، آن هم مایعی که قطره قطره اش برای ایرانیان حیاتی است ، می شود .

بنا بر آنچه که در تارنمای این برنامه (ثریا) منتشر شده ،حجم بسیار زیادی از تصاویر دست نوشته مردم ایران به این برنامه رسیده است که امکان نمایش همه ی آنها وجود ندارد ! و اگر در خوشبینانه ترین حالت یک و نیم لیتر آب برای پاک کردن این دست نوشته ها مصرف شود با یک حساب سر انگشتی می توان حساب کرد که چه مقدار از نخستین و حیاتی ترین نیاز بشری هدر رفته است !

در کشوری که به نقل از کارشناسان، سالانه ۶ میلیارد متر مکعب افت آب‌های زیرزمینی را در پیش رو دارد چنین رویه ای تا چه میزان خطر آفرین است .

از این ها گذشته تعالیم دینی ، پیشوایان دینی و حتی در نگاهی خرد تر مسئولان دولتی نیز همواره بر مصرف بهینه و پرهیز از اسراف آب تاکید داشته اند ، حال چرا رسانه ی ملی که به زعم خودش بیشترین مخاطب و تاثیر گذاری را در بین مردم دارد به چنین اقداماتی دست می زند جای سوال دارد ؟!

به امید آنکه دور اندیشی عالمانه مبنای تولید برنامه های این رسانه شود.

آنانی که قهر طبیعت ، نعمت آب فراوان را از آنان گرفته است ، قدر قطره قطره این آب ها را بهتر می دانند . وضعیت آب در کشور بحرانی است ، مصرف درست آن را دریابیم .

 

داود صیاد

جمعه ۱۵ آبان ۹۴/زاهدان

IMG_8003