نی زار : همایش سراسری شورای هماهنگی جبهه ی اصلاحات کشور بعدازظهر پنجشنبه با جمعی زیادی از شخصیت های سیاسی اصلاح طلب و پیام هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی، در محل کانون توحید برگزار شد.
رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات:
بازگشت امید و نشاط پس از حماسه 24 خرداد
ایرنا: رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با بیان این که به برکت حماسه 24 خرداد و با حضور ملت ایران، امید و نشاط به جامعه بازگشته است، گفت: ما برای وحدت اصلاح طلبان تلاش می کنیم.
«احمد حکیمی پور» روز پنج شنبه در همایش سراسری اصلاح طلبان کشور که در محل کانون توحید در حال برگزاری است، افزود: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به عنوان مجموعه حقوقی ریشه دار در نظام جمهوری اسلامی از دوران حیات امام خمینی (ره) در نظام شکل گرفته است.
وی اضافه کرد: در آن دوران، این شورا به عنوان مجموعه نیروهای خط امام بودند و بعد از حماسه 2 خرداد 86 به عنوان شورای هماهنگی گروه های دوم خرداد و در نهایت از 12 سال قبل به عنوان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات شکل گرفت.
این فعال اصلاح طلب ادامه داد: این مجموعه اصلاح طلب متشکل از 19 حزب، تشکل، انجمن و مجمع است و در شرایط فعلی نیز 4 یا 5 گروه اصلاح طلب درخواست عضویت داده اند.
حکیمی پور اضافه کرد: هدف از تشکیل شورای هماهنگی جبهه اصلاحات این است که فعالیت های حقوقی اصلاح طلبان را در چارچوب شورای هماهنگی سامان دهد و این همایش شروع خوب و گام مهمی در دوران جدید است.
وی خاطر نشان کرد: به برکت حماسه خرداد 92 و با حضور ملت ایران امید و نشاط به جامعه ما برگشته و وظیفه اصلاح طلبان تلاش مضاعف برای افزایش این نشاط است.
رییس دوره ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خاطرنشان کرد: شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در تلاش است به همراه سایر طیف اصلاح طلب و شخصیت های حقوقی، گامی بلند برای دستیابی به وحدت در عرصه های پیش رو بردارد.
حکیمی پور افزود: ما به عنوان اصلاح طلبان خواهان حضور حداکثری مردم در فعالیت های سیاسی هستیم و همچنین برای رفع موانع حضور سلایق مختلف خصوصا در انتخابات و رسیدن به وحدت اصلاح طلبان تلاش می کنیم.
پیام هاشمی رفسنجانی
ایرنا: پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی توسط یکی از اعضای حزب اسلامی کار قرائت شد.
متن کامل پیام به این شرح است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
همایش سراسری احزاب و تشکل های اصلاح طلب و معتدل کشور را در راستای توسعه فعالیت احزاب و نهادهای مدنی به فال نیک می گیریم و امیدواریم گردهمایی ها و نشست هایی از این نوع بتواند به بسط و گسترش هر چه بیشتر فضای هم اندیشی و تضارب آراء و اندیشه های متفاوت سیاسی و اجتماعی جامعه کمک نماید. اصولاً التزام به نظام جمهوریت، مستلزم التزام به وجود احزاب و تشکل های سیاسی قدرتمند و فراهم ساختن زمینه ی فعالیت رسمی و مؤثر آنها با سلایق مختلف داخل خانواده انقلاب و نظام اسلامی است و بدون وجود احزاب و نهادهای سیاسی مستقل از دولت و سایر قوا، امکان تعمیق نظام جمهوریت و وصول به اهداف نهایی چنین نظامی ممکن نیست. احزابی که بتوانند به طور مؤثر و قانومند زمینه ی مشارکت آحاد شهروندان یک کشور را در تصمیم گیری های کلان نظام جمهوری از قبیل انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس و سایر مسائل مهم سیاسی و اقتصادی و اجتماعی را فراهم سازند. در همین راستا ضرورت دارد کلیه مسؤولین دلسوز کشور و به خصوص دست اندرکاران انتخابات، بسترهای مناسب را برای جلب مشارکت حداکثری مردم از طرق مختلف، از جمله فراهم ساختن زمینه ی فعالیت رسمی و گسترده احزاب و تشکل های سیاسی مهیا سازند و از اعمال شیوه هایی که موجب محدودیت حق انتخاب مردم و گردش آزاد و قانونمند قدرت می شود خودداری کرده و خود را مکلف به اجرای قانون و حفظ حق انتخاب آزاد و رقابتی مردم که حقیقتاً ‘حق الناس’ محسوب می گردد، بدانند.
در همین راستا تذکر چند نکته مهم را برای جمع حاضر در این همایش، سایر دوستان، مردم و دلسوزان انقلاب ارزشمند اسلامی لازم می دانم:
1ـ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تصریح چشمگیر آن به این امر که گردش کلیه امور اساسی مردم مبتنی بر آراء مردم می باشد از جمله میراث های گرانبهای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(قدس سره) می باشد و از این حیث ضرورت دارد بر اجرای تام و تمام همه ی اصول قانون اساسی از جمله، فصل سوم آن مربوط به حقوق ملت تأکید شود. و از گرایش هایی تقلیل گرایانه و اجرای حداقلی قانون اساسی پرهیز شود.
2ـ اصلاح طلبی و اعتدال گرایی در واقع میراث جاودان و خط اصیل امام خمینی(ره) است که از طریق قرائت اصیل ایشان، حفظ ارزش های دینی، ملی و دفاع از وجوه اسلامیت و جمهوریت نظام کاملاً هماهنگ بوده و در این قرائت هیچ اقدام و حاکمیتی بنام دین، در غیاب خواست و انتخاب مردم متصور نیست. این تفکر و مبنا میراث دار تلاش یک صد ساله روحانیون آگاه به شرایط زمان و مکان و روشنفکران دین باور در مسیر تحقق جامعه ای آزاد، آباد، اخلاق مدار و عدالت محور و گشاده رو نسبت به همه دستاوردهای عقلانی و علمی بشریت و متکی به اجتهادی پویا و راهگشا در مسیر برپائی جامعه ای پیشرفته، مرفه و مردم سالار می باشد.
3ـ ضرورت دارد دوستان بر حفظ و ارتقاء بنیان های وحدت ملی از طریق به رسمیت شناختن حقوق حقه ی همه ی ملت از همه ی اقوام و مذاهب تأکید ورزیده و نیز بر لزوم احترام و تضمین هر چه بیشتر حقوق مشروع زنان و فراهم ساختن امکانات مناسب تر حضور مؤثرتر آنان در عرصه های مختلف جامعه و مدیریتی کشور تلاش نمایند.
4ـ با توجه به آنچه که در کشورهای اسلامی منطقه، به خصوص کشورهای همجوار بنام دین و اجرای احکام اسلام از حیث اعمال خشونت و ترویج فرقه گرایی و توسعه عقاید تکفیری ملاحظه می شود، لازم است چنین نشست هایی نسبت به محکومیت هرگونه اقدام و اعمال خشونت آمیز و تروریستی و باور به تقابل این روش ها و منش های خارج از سیره ی رهبران اصیل ادیان ابراهیمی از طریق اعمال رسالت رحمانی همه ی انبیاء و بویژه پیامبر گرامی اسلام و اصول وحیانی اقدام نموده و خود نیز با تحمل و مدارا با دیدگاه ها و اندیشه های مخالف در جهت هر چه بیشتر کاهش خشونت و افراطی گری و توسعه فضای گفتمان و تضارب اندیشه قدم بردارند.
5ـ احزاب و تشکل های سیاسی ضمن حفظ و توسعه جایگاه احزاب و دفاع از حقوق قانونی نهادهای مستقل کشور بر ضرورت حفظ احترام جایگاه رهبران دینی و سیاسی و پیشکسوتان انقلاب و دوران سخت مبارزه که همگی سرمایه عظیم اجتماعی و ملی محسوب می شوند تأکید ورزیده و از حضور و جایگاه این سرمایه های اجتماعی و ملی و احیاء و تقویت فرهنگ تحزب و تحمل و مدارا و ارتقاء تشکیلات قانونمند و نیز نهادینه کردن تفکر و اندیشه های اصلاح طلبی و اعتدال گرایی حسن استفاده را بنمایند.
اکبر هاشمی رفسنجانی
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام»
پیام سیدمحمد خاتمی؛
چراغ اصلاح طلبی با سعه صدر روشن نگه داشته شد
ایرنا: رییس جمهور اسبق کشورمان در پیامی به همایش سراسری شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلب کشور، آورده است: در دولت تدبیر و امید زمینه گردهم آمدن این جمع با رویکرد نزدیک تر کردن دل ها و زمینه سازی برای حضور و مشارکت، نشاط گروه ها و تشکل ها و به طور کلی مردم در عرصه سرنوشت فراهم آمده است.
حجت الاسلام و المسلمین «سید محمد خاتمی» در پیام خود افزوده است: شورای هماهنگی اصلاحات یکی از رسالت های خود را نقد رویکردها و برنامه هایی می داند و این نقد را در جهت تقویت نظام و جست و جوی راهکارها و سیاست های بهتر با آرمان های اصیل ملت بزرگوار ایران که در انقلاب اسلامی متجلی شده است، می داند.
عضو مجمع روحانیون مبارز ادامه داده است: تقویت نظام به تقویت جمهوری اسلامی است که رکن رکین آن مردمی هستند که آزادی و پیشرفت و استقلال را با رعایت ارزش های والای اسلامی طلب می کنند و این هم با حضور جریان ها و تشکل های مدنی که در عین پایبندی به اصل نظام و حرکت در چارچوب قانون اساسی با راهبردها و سلایق متنوع از بخش های مختلف جامعه نمایندگی می کنند.
خاتمی اضافه کرده است: جا دارد که به طور ویژه از استقامت و تلاش ارزشمند شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تقدیر شود؛ شورایی که در همه فراز و نشیب ها و احیانا طوفان ها، با سعه صدر، چراغ اصلاح طلبی را روشن نگه داشته است و تشکل ها و گروه های چندی را گرد هم آورده است و راه های بهتر حضور در عرصه سرنوشت را جست و جو کرده است.
وی در این پیام تصریح کرده است: خداوند منان را سپاسگزاریم که در دولت تدبیر و امید زمینه گردهم آمدن این جمع با رویکرد نزدیک تر کردن دل ها و زمینه سازی برای حضور و مشارکت، نشاط گروه ها و تشکل ها و به طور کلی مردم در عرصه سرنوشت فراهم آمده است و همچنین باعث تقویت این امید می شود که به یاری خداوند هر چه بیشتر به فضای سیاسی باز و سالم نزدیک تر شویم تا همه دلسوزان بتوانند نقش خود را در جهت پیشرفت کشور و نزدیک تر شدن به اهداف بلندی که انقلاب داشته است ایفا کنند.
رییس جمهور اسبق کشورمان تاکید کرده است: به جا است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در جهت هر چه بیشتر شدن نزدیکی جریان های گوناگون اصلاح طلب و نیز همه آن هایی که اصل نظام و تلاش برای استوار کردن پایه های جمهوری اسلامی را پذیرفته اند تلاش کنند.
خاتمی خاطر نشان کرده است: این شورا با دفاع از اسلام رحمانی که در آن انسان دارای کرامت، حرمت و حق است و از اخلاق و عدالت که روح اسلام عزیز و تجلی توحید در عرصه حیات مردمی و اجتماعی است و بالاخره حفظ هوشیاری در برابر توطئه های بیرونی و درونی برای همگرایی بیشتر در جامعه، دین خود را به انقلاب و مردم ادا کند.
زهرا شجاعی:
اهمیت زنان تنها تا پای صندوق‌های رای معنا ندارد
ایلنا (+خبرنگار انصاف نیوز): رئیس مجمع زنان اصلاح‌طلب ایران تاکید کرد: اصلاح طلبی یک جریان ریشه‌دار در انقلاب است و زمانی که این انقلاب رخ داد اصلاح طلبی از‌‌‌ همان اوایل در انقلاب به وجود آمد لذا اصلاحات قدمتی به درازای انقلاب دارد.
زهرا شجاعی در همایش سراسری اصلاح طلبان کشور با اشاره به قدمت و جنس جریان اصلاح طلبی اظهار داشت: ریشه‌های اصلاح طلبی، هم در تفکر عالمان و هم در ابعاد دیگر کشور به وضوح دیده می‌شود که این ریشه‌ها در انقلابی که توسط معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) رخ داد، وجود داشته و مشهود است.
وی با بیان این که «آرزو داشتم به جای من بانویی آزاده و قرآن پژوه که حجابش قبل از انقلاب زنان زیادی را با حجاب کرده بود سخنرانی می کرد» گفت: گفتمان اصلاح‌طلبی بر اساس مردم‌سالاری، مردم‌داری شایسته، توسعه، امنیت و اخلاقی‌ست که این اخلاق متاسفانه امروز گم شده است و باید دانست که انسان از آن روی که مخلوق خداست اهمیت دارد و جنسیت و رنگ ملاک نیست و تنها علم، تقوا و جهاد ملاک است، بنابراین جنسیت یک کرامت نیست.
شجاعی افزود: صفت خداوند کریم و رزاق است و باید دانست اهمیت و کرامت زنان تنها پای صندوق‌های رای معنا ندارد چراکه جدی گرفتن سرمایه انسانی نظام٬ همانگونه که آقای خاتمی اشاره می‌کنند٬ حائز اهمیت است.
رئیس مجمع زنان اصلاح‌طلب با تاکید بر تشکیل دولت تدبیر و امید ابراز داشت: تشکیل دولت تدبیر و امید برای ما سهم‌خواهی به وجود نمی‌آورد و تنها ابعاد استفاده و مشارکت‌دهی زنان و ظرفیت‌های آنان برای ما بسیار مهم است و اکنون که تفکر اصلاحات توانسته در میان جامعه طنین‌انداز شود، بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت و یکپارچگی هستیم.
این فعال اصلاح‌طلب در پایان با اشاره به سال‌های ۸۴ و ۹۲ اعلام کرد: تجربه‌های گذشته گفته است اگر با هم اتحاد داشته باشیم٬ مانند سال ۹۲ به پیروزی خواهیم رسید اما اگر مانند سال ۸۴ عمل کردیم٬ شکست خواهیم خورد.
عارف: راه حل حصر را با تدبیر و درایت پیدا کنیم
ایرنا: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که خوشبختانه عملکرد دولت را مثبت می دانیم و اگر شرایطی که دولت روی کار آمد را درنظر بگیریم با روند رو به رشدی مواجه هستیم، گفت: مجلس با توجه به شرایط موجود، برادری و رفاقت خود را با دولت برآمده از حماسه 24 خرداد به اثبات برساند.
«محمدرضا عارف» بعدازظهر پنج شنبه در همایش سراسری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کشور که با حضور افراد و شخصیت های سیاسی اصلاح طلب در کانون توحید در حال برگزاری است، این مطلب را بیان کرد.
وی افزود: ما بیش از هر زمان به این گونه همایش ها برای رسیدن به وحدت بیشتر نیاز داریم و این نشست می تواند مقدمه ای برای برگزاری نشست های بعدی باشد.
عارف ادامه داد: جا داشت که اینجا از حضور رهبر اصلاحات استفاده می کردیم و ایشان می توانستند در این همایش سخنرانی کنند که امیدوارم در آینده شرایط فراهم شود تا بتوانیم از نقطه نظرات وی به صورت حضوری استفاده کنیم.
رییس بنیاد امید ایرانیان اضافه کرد: ما امروز با یک پروژه مهم روبه رو هستیم که فاز اول این پروژه را سال گذشته با توکل به خدا و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و حماسه ارزشمندی که مردم خلق کردند با پیروزی پشت سرگذاشتیم و نتیجه رعایت اخلاق، خرد جمعی، عقلانیت، همدلی و وحدت را که ریشه در تفکر اسلامی دارد، رقم زدیم.
عارف خاطر نشان کرد: امروز با دولتی برآمده از حماسه 24 خرداد روبه رو هستیم چه بخواهیم و چه نخواهند ما در روی کارآمدن دولت تدبیر و امید سهیم بودیم و باید همه تلاش خود را برای موفقیت این دولت و غلبه آن بر مشکلات به کار بریم.
این فعال اصلاح طلب اظهارامیدواری کرد دولت با شتاب بیشتری بتواند مطالبات مردم و خواسته مردم را جامه عمل بپوشاند.
عارف ادامه داد: انتظار ما از همه نهادهای حکومتی خصوصا مجلس این است که با توجه به شرایطی که دولت روی کار آمد و با توجه به شرایط منطقه ای و بین المللی، برادری و رفاقت خود را با دولت برآمده از حماسه 24 خرداد به اثبات برساند و در چارچوب مسوولیت مشترک برای منافع ملی گام بردارد.
وی افزود: شرایط منطقه ایجاب می کند در داخل کشور یک صدا شنیده شود و وحدت رویه داشته باشیم، ما می توانیم و باید با تدبیر برخی مسایل و مشکلات مهم کشور را حل کنیم.
رییس بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد: ما باید با ایجاد همصدایی و تقویت انسجام ملی، راه حل مسایل و مشکلات نظیر مساله حصر را با تدبیر و درایت پیدا کنیم.
وی در ادامه گفت: پیروزی در انتخابات سال 94 اجرای فاز دوم سال 92 است چرا که پیروزی در انتخابات مجلس راه را برای پیشرفت کشور فراهم می کند.
رییس بنیاد امید ایرانیان تگفت: اصلاح طلبان باید به دنبال اجماع کامل باشند و ما هیچ راهی جز پیروزی نداریم. باید در کل کشور و در هر حوزه ای به یک لیست واحد برسیم.
عارف یادآور شد: مجلس پنجم نباید ملاک ما باشد و باید از تحلیل هایی که به سمت مجلس پنجم برویم دست برداریم و به دنبال اکثریت باشیم.
وی در ادامه با اشاره به این جمله که «هیچ راهی جز پیروزی نداریم» گفت: پیروزی در انتخابات آینده نسبت به همه انتخاباتی که تاکنون برگزار شده برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار است و تلاش ما باید برای حفظ و ایجاد وحدت باشد. منیت ها و تعصبات تشکیلاتی را باید به تعصبات جبهه ای تبدیل کنیم و مهمترین کانون ما در انتخابات باید هماهنگی با استان ها باشد و با ساز و کارهایی به موقع مطرح شود.
عارف با بیان این که می خواهیم راست بگوییم اما نیازی به بازگویی همه راهبردها نیست،یادآور شد: یکی از مشکلات ما این است که نمی توانیم روبروی هم بنشینیم و مشکلات و مذاکراتمان را در فضای مجازی مطرح می کنیم. کوچکترین اختلاف در فضای مجازی به صورت دشمنی خود را نشان می دهد بنابراین از جوانان استدعا داریم که با بزرگترها و رفقای خود رو در رو صحبت کنند .
رییس بنیاد امید ایرانیان خطاب به جوانان اصلاح طلب گفت: «گول نخورید» . نمی شود خبری را یک سایت مجهول الحال بر روی خروجی خود قرار دهد و بعد این خبر در فضای مجازی به صورت گسترده مورد بازنشر و تاکید قرار گیرد.
وی مجلس نهم شورای اسلامی را نیز مورد ارزیابی قرار داد و گفت: که ترکیب مجلس فعلی نمی تواند پشتیبان واقعی دولت باشد بنابراین ما نیازمند مجلسی متخصص و کارشناس هستیم که منافع و مصالح ملی و اسناد بالا دستی نظام را مد نظر قرار دهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که مجلس باید سعه صدر داشته باشد و نماینده ملت طبق آیین نامه نقطه نظرات خود را بدون هیچگونه مانعی به عرض مردم برساند گفت: مجلس برای رسیدن به خواسته های موردی و فردی یک نماینده از ابزارهای نظارتی خود استفاده نکند و این ابزار فقط برای خدمت در پیشرفت ائتلای میهن اسلامی، کشور و حاکمیت قانون باشد.
عارف ادامه داد: ما باید با چهار راهبرد اصلی در انتخابات شرکت کنیم که اولین و مهمترین راهبرد ما تلاش برای افزایش مشارکت مردم است. باید اولویت اصلی ما نه تنها حفظ سرمایه های اجتماعی بلکه افزایش این سرمایه باشد.
وی اضافه کرد: باید مشارکت بالای 73 درصد را فراهم کنیم زیرا تجربه نشان داده است هر گاه مشارکت بالای 50 درصد باشد علی الاصول رای ها به سمت اصلاح طلبان ریخته می شود.
عارف دومین راهبرد را حضور زنان و جوانان در مجلس عنوان کرد و افزود: در شان جامعه ای که بالای 50 درصد دانشگاهیان آن زنان هستند، نیست که حضور زنان در مجلس آن تک رقمی باشد.
وی در مورد جوانان نیز گفت: جوانان در پیروزی در انتخابات سال گذشته نقش بسیار برجسته ای داشتند که هیچ کسی نمی تواند آن را انکار کند بنابراین در مجلس آینده باید حضور داشته باشند.
عارف گفت: از همه مهم تر اجماع کامل در جبهه اصلاحات به عنوان یک راهبرد اصلی باید مد نظر باشد هر چند محدودیت ها و مشکلاتی وجوددارد اما به نظر من این کار با دسترسی به اجماع کامل، شدنی است و باید آن را دنبال کنیم.
وی در مورد گفتمان اصلاحات نیز اظهار داشت: در این گفتمان٬ همکاری با دیگران حتی رقبای خودمان را برای رسیدن به مجلسی کارآمد باید در دستور کار قرار دهیم در این مسیر همه احزاب و گروه های سیاسی باید فعالیت حداکثری داشته باشند و منتظر دیگران نباشند.
رییس بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: امیدوارم همه نهاد های حکومتی صحبت مقام معظم رهبری را که فرمودند رای مردم حق الناس است؛ سرلوحه و مد نظر خود قرار دهند. ما به هیچ وجه نگران این گونه مسایل نیستیم زیرا تجربه کاشتن گل در پارک ها را داریم؛ امروز دیگر کسی گل های پارک ها را نمی کند.
عارف در مورد دستیابی به اجماع کامل نیز گفت: باید این اجماع را از حوزه انتخابی استان ها پیگیری کنیم که گاهی ممکن است در آنجا مشکلاتی وجود داشته باشد٬ در این مسیر باید ساز و کاری ایجاد شود که یک لیست کامل در کل کشور داشته باشیم.
وی افزود: در این مسیر باید افتخار کنیم که اگر به نفع کسی کنار می رویم٬ تلاش حداکثری برای رسیدن به وحدت داشته باشیم. نباید فراموش کنیم که در راستای هماهنگی با جبهه اصلاحات قدم بر می داریم و خوشبین هستم که بتوانیم اکثریت را در مجلس بعدی به دست آوریم و باید از بعضی از تحلیل ها و مشابه سازی با مجلس پنجم دوری کنیم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: ما باید اکثریت و بدست آوردن اکثریت را در دستور کار خودمان قرار دهیم و برای آن به میدان بیاییم و باید به همه مردم بگوییم اگر ما اکثریت را بدست بیاوریم کارهایی از جمله حق و حقوق قانونی آن ها، اجرای کامل قانون اساسی در دستور کار خود داریم.
رییس بنیاد ایرانیان گفت: خوشحالم که امروز در بین شما حضور پیدا کردم هر چند نمی خواستم سخنرانی کنم زیرا من بیشتر شنونده هستم تا گوینده هر چند امروز نیز کارهای بسیاری داشتم ولی در اینجا حضور پیدا کردم تا عدم حضور من دوباره محل تحلیل های گوناگونی در فضای مجازی قرار نگیرد.
عارف در حاشیه همایش:
اصلاح طلبان 310 سرلیست دارند
رییس بنیاد امید ایرانیان گفت: مجلسی می خواهیم که نمایندگان آن بتوانند در چارچوب آیین نامه داخلی حرف خودشان را بزنند.
«محمدرضا عارف» عصر پنج شنبه در حاشیه همایش سراسری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کشور در جمع خبرنگاران درباره اتفاقی که در زمان نطق علی مطهری در مجلس رخ داد، افزود: از این موضوع تاسف خوردم و بر خورد فیزیکی در شان مجلس ما نیست.
وی ادامه داد: نمایندگان مجلس باید بتوانند حرف خودشان را بزنند و نمایندگان دیگر اگر نظری دارند، پاسخ دهند.
رییس بنیاد امید ایرانیان همچنین در مورد نقش هاشمی رفسنجانی و خاتمی در انتخابات آینده، گفت: امیدمان این است که در کل کشور از بزرگان استفاده کنیم تا هم در داخل جبهه اصلاحلات و هم در بیرون از جبهه به وحدت برسیم.
عارف در باره این سووال که گفته می شود اگر شما سرلیست اصلاح طلبان را به عهده نداشته باشید، برنامه های اصلاح طلبان به هم می خورد، آیا همچنان حاضرید به خاطر اصلاحات فداکاری کنید ؟ افزود: ما بارها اعلام کرده ایم که اصلاح طلبان 290 یا 310 سرلیست دارند و همه ما سرلیست هستیم.
وی همچنین در پاسخ به این سووال که آیا برای ریاست مجلس می خواهید وارد انتخابات مجلس بشوید، گفت: هنوز معلوم نیست که چه کسی پیروز می شود و مساله رییس مجلس را خود مجلسی ها تشخیص خواهند داد.
این فعال اصلاح طلب همچنین در پاسخ به سووال دیگری مبنی بر این که گفته می شود شما با برخی از اصلاح طلبان اختلاف دارید، اظهار داشت: من با هیچ کدام از اصلاح طلبان و حتی اصول گرایان اختلافی ندارم.
عارف در مورد نقش شورای مشورتی نیز گفت: همه تشکل ها موثرند و هر کس از گروه ها و احزاب مختلف در جایگاه خود نقش دارند. این مساله در عمل مشخص می شود و در عمل همه نشان می دهند که چقدر تاثیرگذار هستند.
وی در مورد رفع حصر نیز گفت: باید بخش های حاکمیتی و دولت در این زمینه تعامل داشته باشند و امیدواریم این موضوع از طریق شورای عالی امنیت ملی حل شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سووال که آیا روند تعاملات در مورد رفع حصر تا کنون مثبت بوده یا خیر؟ اظهار داشت: قطعا اقداماتی انجام شده است و ما دعا می کنیم این اقدامات زودتر به نتیجه برسد.
عارف همچنین در پاسخ به این سووال مبنی بر این که برخی می گویند شما در آینده به دستور پدرخوانده های اصلاحات از دور انتخابات کنار می کشید، گفت : این پیش بینی آن هاست ؛ از خودشان بپرسید که قدرت پیش بینی بالایی دارند.
وی در پاسخ به سووالی درباره طرح موضوع همه پرسی نیز گفت: رییس جمهوری، رییس دولت است و اختیار دارد نظرش را بیان کند؛ مطمئنا آقای روحانی سازوکار قانونی رفراندوم را خوب می داند و با توجه به این نکته نظر خود را بیان کرده است.
موسوی لاری: اصلاحات خود را در متن نظام می بیند
ایرنا: وزیر کشور دولت اصلاحات با بیان این که جریان اصیل اصلاحات خود را در متن نظام اسلامی دیده و می بیند، گفت: نیروی اصلاح طلب جامعه حذف شدنی نیست و برای وحدت و انسجام تلاش می کند.
حجت الاسلام «سید عبدالواحد موسوی لاری» بعدازظهر پنج شنبه در همایش سراسری اصلاح طلبان کشور که در محل کانون توحید در حال برگزاری است، افزود: برگزاری چنین همایش هایی از نظر کیفیت و کمیت بسیار مناسب است و ما این گونه، از نظرات یکدیگر بهره مند می شویم.
وی ادامه داد: تلقی من از این اجتماع این است که هم برگزار کنندگان برگزاری این نشست و هم کسانی که در این مراسم حاضر شده اند، خواستار حضور پرشور اصلاح طلبان هستند.
این فعال اصلاح طلب با اشاره به این که جریان اصیل اصلاحات خود را در متن نظام اسلامی دیده و می بیند، گفت: برای تحقق آرمان های والای این نظام ما اعلام حضور کرده ایم، هر چند ناملایماتی در این راه وجود داشته اما ما در جهت بهره گیری از توان و ظرفیت عمومی جامعه تلاش خواهیم کرد تا ناملایمات برطرف شود و مسیر حرکت جامعه مسیر عقلانی، منطقی و صحیح باشد.
موسوی لاری ادامه داد: پیام اصلی این جمع این است که این مجموعه علاقه مند هستند در زیر چتر قانون اساسی آنگونه که شایسته یک انسان هدفدار است تلاش کند.
وی اضافه کرد: ما نمی توانیم در مورد مسایل جامعه بی هدف باشیم بلکه تکلیفی داریم و باید برای حل مشکلات جامعه کمک کنیم.
وزیر کشور دولت اصلاحات افزود: اولین حقوقی که ملت ما دارند این است که بتوانند سرنوشت خود را رقم بزنند، من فکر نمی کنم حقی از این بالاتر وجود داشته باشد. حق همه مردم است که بتوانند سرنوشت خود را رقم بزنند و در عرصه هایی که می بایست حضور یابند تا بتوانیم از توانایی های آن ها بهره مند شویم.
موسوی لاری ادامه داد: یکی از گذرگاه هایی که این حق ظهور پیدا می کند، حضور در عرصه گزینش و انتخاب است. آنجا که مسوولیت ها شفاف می شود، سلایق کنار هم قرار می گیرند و یک داوری به نام ملت، قضاوت می کند.
عضو مجمع روحانیون مبارز یادآور شد: در این زمان است که انسجام و وحدت سلایق خود را به نمایش می گذارند. ما براین معتقدیم که سلایق بتوانند در کنار یکدیگر قرار گیرند.
موسوی لاری این نشست را دارای دو مخاطب دانست و گفت: نخستین مخاطب ما جریان اصلاح طلبی است، ما باید تابلوی 84 و 92 را مشاهده کنیم . در تابلوی سال 84 ما شاهدیم که علیرغم داشتن امکانات به دلیل تشتت ناموفق هستیم اما در تابلوی سال 92 علیرغم محدودیت ها به دلیل همدلی، موفقیم.
وی با اشاره به این که پیام این نشست، وحدت و انسجام است، افزود: ما باید به انتخابات به صورت پروژه نگاه کنیم و نباید اجازه دهیم این پروژه به شکل ناقص انجام شود بلکه ما باید شبکه ای واحد را در کل کشور در راستای این پروژه ایجاد کنیم.
وزیر کشور دولت اصلاحات اضافه کرد: دومین پیام، به کسانی است که ما آنان را رقیب می دانیم اما آنان ما را دشمن می دانند؛ نیروی اصلاح طلب جامعه حذف شدنی نیستند.
موسوی لاری گفت: چه قدر رسانه ها بر طبل تفرقه در طول این چند سال کوبیدند و چه قدر تلاش شد که جریان اصلاح طلبی که ریشه در انقلاب دارد، حذف شود اما همگان بدانند که جریان اصلاح طلبی حذف شدنی نیست.
عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان این که اصلاح طلبان این آمادگی را دارند که با رعایت قانون، مسیر آینده را تبیین کنند، اظهار داشت: ما باید در حوزه اصلاح طلبی، گام های منسجمی برداریم و در مقابل آن عذری پذیرفته نیست.
محسن رهامی: صندوق های رای شفاف باشد
مهر: رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: ما نمی‌گوییم در زمان مدیریت دولت و مجلس اصلاحات ایراداتی نداشتیم ولی نسبت به رقبای خود در مجلس و دولت بهتر عمل کردیم.
حجت‌الاسلام محسن رهامی رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات که عصر امروز در همایش سراسری اصلاح‌طلبان در سالن کانون توحید تهران برگزار شد، سخن می‌گفت برای تحقق رفع حصر موسوی، کروبی، رهنورد ابراز امیدواری کرد و گفت: امیدواریم که به زودی حصر این افراد برداشته شود و ما دوستان خودمان را در کنارمان ببینیم.
وی همچنین در ادامه به آسیب‌ها و صدماتی که به کشور در ۸ سال گذشته وارد آمده است گفت: در این ۸ سال اعتبار ما در جهان و منطقه صدمه خورده است، فسادهای مالی‌ای که انجام شده است در صد سال اخیر بی‌سابقه است.
رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات افرود: اگر می‌خواهیم کشور اصلاح شود و دولت موفق گردد بدون یک مجلس موثر و کارشناس تحقق نمی‌یابد البته ممکن است ایراداتی وجود داشته باشد اما اگر بخواهیم قدم جدی و مسئولانه برداریم می‌توانیم موفق شویم.
رهامی تاکید کرد: در جاده صاف تاختن هنر نیست بلکه در شرایط پیچیده که امکانات انتخابات در دست ما نیست هنر است. ما مجلس در تراز جمهوری اسلامی می‌خواهیم داشته باشیم که وقتی صحن این مجلس از تریبون برای دنیا پخش می‌شود همه بگویند رحمت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رحمت به رهبر این انقلاب و مردم این کشور. حال این مجلس می‌خواهد اصلاح‌طلب باشد یا اصولگرا. مهم این است که مجلس در تراز انقلاب و جمهوری اسلامی قرار داشته باشد.
وی با بیان اینکه دبیر شورای نگهبان از حضور برخی جریان‌ها برای فعالیت در انتخابات خبرگان رهبری اعلام خطر می‌کند گفت: اگر مردم طرفدار ما باشند این خطر است؟ ما نمی‌گوییم در زمان مدیریت دولت و مجلس اصلاحات ایراداتی نداشتیم ولی نسبت به رقبای خود در مجلس و دولت بهتر عمل کردیم.
دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌های کشور با تاکید بر ضرورت اعمال تدبیر در انتخابات سال آینده گفت: ما در شرایط بسته سال ۹۱ با تدبیر توانستیم رای مردم را به خود جلب کنیم. ما رقبای خود را دشمن نمی‌دانیم و از رقبا می‌خواهیم با رعایت قواعد بازی با ما وارد رقابت شوند.
رهامی تاکید کرد: صندوق‌های رای باید به مانند همه دنیا شفاف باشد و ما انتخابات صحیحی که محصولش هرچه باشد را به آن تن می‌دهیم، ما مجلسی نمی‌خواهیم که غربال شده باشد.
وی گفت: در قانون اساسی ما اعمال نظارت‌های شورای نگهبان به چنین شکلی که امروز اعمال می‌شود نیامده است بلکه وظیفه غربالگری تنها برعهده مردم است که اگر کسی محکومیت به فساد مالی ندارد باید بتواند کاندیدا شود. مردم زمانی به شورای نگهبان باید مراجعه کنند که نسبت به حق آنها اجحاف صورت گرفته است.
رهامی حق انتخاب مردم را حق‌الناس دانست و گفت: حق‌الناس این است که باید میدان برای مردم باز باشد تا بتوانند انتخاب کنند.
رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: اگر کسی به نظام اعتقاد دارد باید بتواند در انتخابات شرکت کند و شورای نگهبان حق ندارد سلیقه های مردم را غربال کند. بلکه غربال گری تنها وظیفه مردم است و تنها کسانی که محکومیت و فساد مالی دارند نباید در انتخابات کاندیدا شوند.
وی افزود: اما اگر غربال گری شد مجلسی خواهیم داشت که امروز می بینیم و مجلسی خواهد بود که در شأن انقلاب اسلامی نیست. ما نباید امید مردم را از صندوق های رای ناامید کنیم.
رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با بیان اینکه اگر شورای نگهبان دلسوز صندوق های رای باشد ما مانند کشورهای منطقه نخواهیم شد چراکه آنچه که در کشورهای منطقه باعث بروز بحران های جدی شد همان بی تدبیری نسبت به رای مردم بود چراکه آنها می خواستند با سلاح با مردم صحبت کنند اما تجربه نشان داد که این اتفاق جواب نداده است.
رهامی حضور حداکثری احزاب را لازمه یک نظام دموکراسی دانست و افزود: معدل خطای خرد جمعی کمتر از خطای بزرگان کشور است و این یعنی تشکل ها باید به نظرات جمع توجه کنند و بزرگان کشور نیز به خرد جمعی توجه داشته باشند.
وی افزود: در انتخابات ۹۲ ائتلافی بین آقای روحانی و آقای عارف شکل گرفت که متاسفانه به قواعد ائتلاف عمل نشد و ما انتظار داشتیم که طرف انصراف دهنده در ائتلاف در اداره کشور سهیم باشد.
رئیس کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با بیان اینکه هرچقدر در انتخابات مجلس رای های خاکستری بیشتر شود به نفع جریان اصلاحات است گفت: سهم اصلاح طلبان از رای های خاکستری زیاد است و هرچقدر میزان مشارکت مردمی بالاتر رود سهم سبد آرای اصلاح طلبان بیشتر خواهد شد.
وی با اشاره به سیاست های کلی انتخابات در تهران که توسط شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای مشورتی و همچنین توسط افرادی همچون آقای هاشمی و عارف تدوین شود گفت: ما باید این اصل را مشخص کنیم که تا کجا می خواهیم کوتاه بیاییم و اگر رد صلاحیت ها برای جریان اصلاحات وسیع باشد باید دوستان ما در این قضیه فکر کنند که آیا می توانیم در انتخابات شرکت کنیم یا خیر.
رهامی با تاکید بر اینکه تهران برای استان ها نمی تواند تصمیم گیری کند گفت: اگر حزبی در استان ها دفتری ندارد باید دفتر خود را فعال کند و تصمیمات محلی باید در اختیار خود استان ها قرار گرفته شود.
وی افزود: تلاش ما این است که خروجی اصلاح طلبان در تهران و استان ها از مجموعه کسانی باشد که زیر چتر اصلاحات و اعتدال قرار می گیرند اگر می خواهیم شکست نخوریم و این ذلت و خواری که طی هشت سال به مردم تحمیل شد را تجربه نکنیم باید خروجی ما یکی باشد.
رهامی در حاشیه همایش: 
باید از سلامت انتخابات خاطر جمع شویم
فارس: دبیر کل انجمن اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور گفت: باید خاطر جمع شویم که انتخابات آتی سالم برگزار می‌شود ما اساساً با قهر از صندوق‌های رأی مخالفیم.
محسن رهامی دبیر کل انجمن اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور عصر امروز (پنج‌شنبه) در همایش اصلاح‌طلبان در سالن تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا حضورتان در این همایش به معنای این است که در انتخابات 88 تقلبی صورت نگرفته است گفت: شرکت کردن در این همایش و حتی انتخابات آتی اثبات نفی شیء نیست و ما می‌خواهیم این انتخابات سالم برگزار شود.
وی تأکید کرد: اگر یک انتخابات مشکل داشت دلیل نمی‌شود ما قهر کنیم اساساً ما با قهر از صندوق‌ها مخالفیم.
رهامی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌خواهید در انتخاباتی حضور یابید که همچنان بر ناسالم بودن آن تأکید دارید؟ گفت: ما در انتخابات ریاست جمهوری دور یازدهم هم شرکت کردیم و البته انتخابات سال گذشته نیز سالم برگزار شد پس بنابراین ما باید مطمئن شویم انتخابات آتی مثل سال 92 سالم برگزار می‌شود.
دبیر کل انجمن اسلامی دانشگاه‌های سراسر کشور در مورد لایحه قانون احزاب نیز خاطرنشان کرد: احزاب سلامت همه ما را تأمین می‌کند و ما هم نگرانی زیادی در مورد لایحه احزاب نداریم.
وی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در مورد برگزاری رفراندوم نیز گفت: فعلاً موضوع رفراندوم توسط رئیس جمهور مشخص نشده اما ممکن است در مورد مسائل مهمی همچون مذاکرات با 5+1 باشد.
رهامی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا فکر می‌کنید زمینه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی فراهم می‌شود یا خیر؟ گفت: ما در سال 92 زمینه حضورمان را فراهم دیدیم و حضور هم یافتیم.
مصاحبه ی خرازی در حاشیه همایش:
انتخابات آینده دوقطبی خواهد بود
ایرنا: رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان این که اصلاحات در سرزمین اعتدال متولد می شود، گفت: محیط سیاسی اصلاحات آمیخته با متانت و طمانینه بوده و اعتدال مبنای فکری اصلاحات است.
صادق خرازی عصر پنجشنبه در همایش سراسری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در جمع خبرنگاران درباره انتخابات آینده نیز گفت: قطعا انتخابات آینده از دوقطبی های انقلاب اسلامی خواهد بود.
وی با بیان این که شورای هماهنگی اصلاحات مسوول هماهنگی بین اصلاح طلبان است، افزود: موقعیت امروز اصلاح طلبان یک موقعیت ممتاز است که باید با وحدت و همت آن را ادامه بدهند.
خرازی در ادامه با بیان این که حزب ندا به عنوان جریان جدید اصلاح طلبی در این مسیر حرکت می کند در خصوص ائتلاف اصلاح طلبان ابراز امیدواری کرد.
رییس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان یادآور شد: همه از وحدت و همگرایی صحبت می کنند و با وجود آقای خاتمی اگر حرف شنوی وجود داشته باشد وحدت شکل خواهد گرفت.
خرازی در پاسخ به سوالی درباره مخالفت ها با حزب ندا گفت: از زمان مصدق تاکنون هر حزبی که متولد می شود با واکنش های بیرونی و درونی روبرو بوده است اما زمان مشخص می کند که احزاب چه جایگاهی دارند، بنابراین رفتار خود احزاب تعیین کننده است.
وی با بیان این که تندروی باید از اصلاحات برود؛ در پاسخ به سوالی درباره چرایی حضور برخی محکومان سال 88 در این همایش، یادآور شد: من در این باره موضعی ندارم.
خرازی درباره درخواست ندا برای پیوستن به شورای هماهنگی اصلاحات یادآور شد: ما طبق مرامنامه و اساسنامه خود همکاری می کنیم و معتقد به همگرایی هستیم و هرجا که نخواهیم؛ رسما اعلام خواهیم کرد.
وی درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده نیز گفت: اگر شورای نگهبان انصاف به خرج دهد حتما اصلاحات برنده انتخابات آینده است.
این فعال سیاسی درباره محوریت کارگزاران برای اصلاح طلبان گفت: خیر این طور نیست و بنده چنین چیزی نشنیده ام چرا که کارگزاران هم یک حزب است.
خرازی درباره موضع ندا در خصوص حزب اتحاد ملت ایران نیز گفت: ما از هر حزب سیاسی که مجوز بگیرد استقبال می کنیم.
کواکبیان: ما 290 کرسی مجلس دهم را می خواهیم
ایرنا: دبیرکل حزب مردم سالاری به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: ما 290 کرسی مجلس دهم را می خواهیم.
«مصطفی کواکبیان» عصر پنجشنبه در همایش سراسری اصلاح طلبان کشور که در کانون توحید تهران برگزار شد، افزود: اصلاح طلبان با تکیه بر احزاب درون شورای جبهه اصلاحات جز پیروزی برای انتخابات مجلس دهم به چیز دیگری فکر نمی کنند.
وی ادامه داد: ما مجلسی می خواهیم که مانع سخنرانی علی مطهری ها نشود.
این عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات همچنین با بیان این که ما برای محاکمه تقاضایی نداریم بلکه خواستار رفع حصر هستیم، اضافه کرد: مسوولان نظام خصوصا شورای عالی امنیت ملی بر اساس قانون اساسی به این کار مبادرت ورزند.
وی از سیزدهمین کنگره حزب مردم سالاری در دو هفته آینده خبر داد و گفت: انتخابات در کنگره این حزب کلید خواهد خورد.
دبیرکل حزب مردم سالاری خاطرنشان کرد: هیچ یک از احزاب به تنهایی قادر نخواهند بود همه کرسی های مجلس را داشته باشند و ما یک خانه تکانی جدی درون مجلس ایجاد می کنیم.
کواکبیان ادامه داد: از همه نهادهای نظارتی و امنیتی می خواهیم که رفتار خود را منطبق بر مطالبات ملت کنند.
وی همچنین اضافه کرد: ما از دولت می خواهیم فرمانداران احمدی نژاد را برکنار کند.
فاطمه راکعی:
مجلسی در سایه قانون اساسی می‌خواهیم
ایلنا: نمایندهٔ مجلس ششم شورای اسلامی با انتقاد از رفتارهای مجلس گفت: ما مجلسی می‌خواهیم که در سایه قانون اساسی پیگیر مطالبات مردمی باشد.
فاطمه راکعی در همایش سراسری اصلاح طلبان ضمن گلایه و انتقاد از رفتار برخی وکلای مجلس گفت: این چه مجلسی است که یک نماینده در آن نمی‌تواند آزادانه صحبت کند.
وی افزود: اعتقاد دارم برخورد بسیار نامناسبی با علی مطهری در مجلس شد.
راکعی افزود: سهم مشارکت زنان در فضای سیاسی کشور همچنان کمتر از 5٪ است که انتظار می رود این قضیه با نگاهی به‌اینده کشور و توسعه همه جانبه افزایش یابد.
فاطمه راکعی دبیر کل جامعه زنان نواندیش در همایش سراسری اصلاح طلبان گفت: می خواهم به نمایندگی از تمامی زنان مسلمان نواندیش بعضی از آرزوهای کوچک که امروز بسیار بزرگ جلوه می کنند را بیان کنم.
وی ادامه داد: اولین مساله و آرزو حل موضوع حصر و آزادی انسانهای شریف از جمله دکتر زهرا رهنورد باشم.
راکعی افزود: دومین آرزوی ما آزادی همه زندانیان سیاسی در بند از جمله دکتر محسن میردامادی و مصطفی تاج زاده می باشد (مجری برنامه- خانم راکعی قرار بود شما در مورد مسائل زنان صحبت کنید که صحبتهای خانم راکعی با تشویق حضار ادامه پیدا کرد).
راکعی افزود:‌آرزوی سوم ما مجلسی کار آمد و در ارتباط با قانون می باشد و در چارچوب قانون اساسی حرکت کند و نمایندگان مردم همچون علی مطهری بتوانند حرفهایشان را بزنند.
وی در مورد نقش زنان نیز بیان کرد: زنان از اوایل انقلاب نقش بسیار برجسته ای داشته اند و ما نباید دیگر نباید حقوق خود مان را مطرح کنیم بلکه امروز حرف اول را در عرصه سیاسی کشور می زنیم و همه باید آن را باور کنند.
وی به رهبری امام خمینی اشاره کرد و بیان کرد: ایشان همچون پیامبر به نقش زنان اعتقاد بسیاری داشتند و آن را با قرآن که بسیار انسان است مقایسه می کردند.
این نماینده مجلس ششم تصریح کرد: ما نگران مسئله منطقه و جهان هستیم که عده ای به عنوان اسلام به اسم داعش فعالیتهایی می کنند و تاکید داریم که باید به طور خاص به مسئله زنان در این موضوعات بپردازیم.
راکعی اظهار کرد: زنان همیشه در کابینه و مجلس حضور جدی داشتند و ما امروز توقع داریم نیمی از لسیت اصلاح طلبان به آنها اختصاص یابد و این هدف را دنبال می کنیم و از احزاب اصلاح طلب هم خواستاریم که این موضوع را دنبال کنند که حداقل به سرانه جهانی که 30 درصد است برسیم.
غریبانی: رفع حصر یک مطالبه ملی است
فارس: عضو شورای هماهنگی اصلاحات گفت: حصر موسوی و کروبی و رهنورد را غیرقانونی می‌دانیم.
علی محمد غریبانی عضو شورای هماهنگی اصلاحات در همایش سراسری جبهه اصلاحات طی سخنانی با بیان اینکه رفع حصر یک مطالبه ملی است اظهار داشت: حصر موسوی و کروبی و رهنور را غیر قانونی می دانیم و از برگزاری دادگاه در این زمینه حمایت می‌کنیم.
هادی خامنه ای:
مطهری اصلاح طلب است
حق الناس فقط شمارش آرا نیست
ایرنا: دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) با بیان این که بازگشت به قانون، اصل انقلاب اسلامی و دوران طلایی انقلاب اسلامی اصلی ترین هدف اصلاح طلبی است، گفت: طبیعتا چنین جریانی را نمی توان به ضدیت با نظام، اسلام و ارزش ها متهم کرد.
حجت الاسلام و المسلمین سیدهادی خامنه ای عصر پنج شنبه در همایش سراسری اصلاح طلبان کشور که در کانون توحید تهران برگزار شد، افزود: اصلاح طلبی از لحاظ تاریخی ریشه ای به قدمت تاریخ زندگی انسان دارد. کسانی که در این حرکت همیشه پیش تاز بوده اند انبیای الهی بوده اند. امام حسین (ع) نیز در قیام خود مساله اصلاح را مطرح کرد. طبیعتا اصلاح طلبی بر ماهیت خودش نوعی بازگشت به اصول و اصالت ها را دارد.
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) اضافه کرد: اصلاح طلبی بدون اعتدال امکان پذیر نیست البته هیچگاه اصلاحات به طور کامل در جوامع برقرار نمی شود همان طور که هیچگاه ضداصلاحات هم نمی تواند به طور دایم جامعه را در اختیار داشته باشد.
هادی خامنه ای ادامه داد: برای اصلاحات باید به فرهنگ و روش های فرهنگی توجه کرد. باید کار فرهنگی صورت گیرد یعنی همه چیز در فرهنگ ریشه دارد که اگر این مهم صورت بگیرد همه روندها اصلاح می شود.
هادی خامنه ای یادآور شد: امروزه افرادی با ریشه های مستحکم از لحاظ سوابق، رنگ اصلاح طلبی دارند و شاید به ظاهر با اصلاحات ارتباطی نداشته باشند اما ما هر کسی که گرایش اصلاح طلبی داشته باشد را می توانیم اصلاح طلب بنامیم به همین دلیل می توان اشخاصی همچون علی مطهری را اصلاح طلب دانست ولو این که شناسنامه اصلاح طلبی نداشته باشند.
وی افزود: اصلاح طلبی یک گرایش و گفتمان عام است که مبارزه با فساد، دروغ، بهتان و همه زشتی ها و پلشتی ها را دارد و هرکسی به این اصل معتقد است اصلاح طلب نامیده می شود.
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) به انتخابات اشاره کرد و گفت: انتخابات از رای استفاده می کند و رای یعنی آن چه هر انسانی با چشمان عقل و اندیشه خود رویت می کند؛ پس احترام به رای مردم یکی از مباحث مهم به حساب می آید. مردم سالاری نیز ریشه هایش در دین و اسلام وجود دارد.
هادی خامنه ای با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه رای مردم حق الناس است و یا این که همه در انتخابات شرکت کنند حتی کسانی که مرا هم قبول ندارند، گفت: مفهومش این است که کسانی که ما را قبول ندارند به کسی که دوست دارند رای می دهند نه کسی که من می خواهم.
وی توضیح داد: مفهوم این مساله این است که ممیزین نباید بیش از حد در صلاحیت های مردم دخالت کنند و اگر واقعا مسوولان و ممیزین به سخنان مقام معظم رهبری اعتقاد دارند باید به این مطلب اهمیت بدهند.
این فعال اصلاح طلب یادآور شد: منظور از حق الناس فقط شمارش آرا نیست بلکه باید کسانی که حق شرکت در انتخابات دارند بتوانند به افراد مورد نظرشان رای بدهند، کسی حق ندارد کسی دیگر را از نظام بیرون بدارد و امیدوارم انتخابات آینده انتخاباتی باشکوه مبتنی بر ارزش های انقلاب و اسلام باشد.
منتجب نیا:
جای کروبی و موسوی و رهنورد خالیست
فارس: قائم‌مقام حزب اعتماد ملی گفت: از رئیس‌جمهور که منتخب اصلاح‌طلبان است می‌خواهیم در جهت تحقق مطالبات از جمله باز کردن فضای سیاسی و رفع حصر اقدام کند.
رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در همایش سراسری جبهه اصلاحات طی سخنانی اظهار داشت: دست‌اندرکاران این همایش برای حضور من اصرار داشتند و گفتند جای دبیر کل حزب اعتماد ملی در این همایش سراسری اصلاح‌طلبان خالی است و حضور شما می‌تواند یادآور این بزرگوار باشد.
منتجب‌نیا تصریح کرد: نه تنها جای کروبی خالی است بلکه جای میرحسین موسوی و زهرا رهنورد هم در این همایش خالی است.
قائم‌مقام حزب اعتماد ملی ادامه داد: انشاءالله به زودی و در همایش‌های آتی این سه نفر و همه محبوسین حضور داشته باشند.
منتجب‌نیا در ادامه سخنانش اظهار داشت: از اقدامات شجاعانه مطهری تقدیر و قانون‌شکنی نمایندگان و نائب‌رئیس مجلس را محکوم می‌کنیم.
وی افزود: دولت باید در جهت تقویت احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب اهتمام ورزد.
قائم مقام حزب اعتماد ملی گفت: مسئولان و رؤسای قوا به جای دامن زدن به اختلافات و زنده کردن زخم‌های کهنه با سعه صدر و عبور از گذشته و محو کردن کدورت‌ها زمینه آشتی ملی را فراهم سازند.
منتجب‌نیا تأکید کرد: از وزارت کشور و شورای نگهبان می‌خواهم با بی‌طرفی زمینه برگزاری انتخابات رقابتی و بی‌حاشیه را فراهم کند و به جای خط و نشان و تهدید، اعتماد مردم را جلب کند.
وی خاطرنشان کرد: بعد از رحلت امام(ره)، انتخابات در کشور به بحران تبدیل شد و ریشه آن هم سؤظن و جهت‌گیری ناظران بوده است.
قائم مقام حزب ملی ادامه داد: از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌خواهیم با توجه به تصویب سیاست‌های کلی انتخابات نسبت به شفاف‌سازی انتخابات و نظارت استصوابی شورای نگهبان و احراز صلاحیت کاندیداها اقدام کند، چرا که این رویکرد حیثیت نخبگان را از بین می‌برد.
منتجب‌نیا در پایان اظهار داشت: از رئیس‌جمهور که منتخب اصلاح‌طلبان است می‌خواهیم در جهت تحقق مطالبات از جمله باز کردن فضای سیاسی و رفع حصر اقدام کند.
بیانیه پایانی همایش سراسری اصلاح‌طلبان کشور
ایلنا: متن بیانیه ی پایانی همایش در پی می آید:
بسمه تعالی
بیانیه پایانی همایش سراسری اصلاح طلبان کشور
برگزاری اجلاس سراسری نمایندگان اصلاح‌طلبان کشور فرصتی است تا این جریان فکری و سیاسی یک‌بار دیگر بر هویت تاریخی و پرافتخار خود پای بفشارد.
این جریان٬ تبارش به دینداران روشن‌بین مشروطه‌طلب و آزادی‌خواه می‌رسد و افتخار پیشتازی و پیشکسوتی در دفاع از خط اصیل امام خمینی (ره)، انقلاب و ارزش‌های دینی و ملی را در کارنامه دارد و مدافع قرائتی از نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی است که در آن اسلامیت و جمهوریت سازواره‌ای همسو و هماهنگ است. شاخص‌ترین ویژگی این جریان، دفاع عقلانی – برهانی از دین و باور به انتخابی و آگاهانه بودن آن است و بر این مبنا، هیچ اعمال حاکمیتی به نام دین در غیاب خواست و انتخاب مردم را به رسمیت نمی‌شناسد.
اصلاح طلبی، جریانی است در تداوم تلاش روحانیون روشن بین و روشنفکران دین باور در مسیر بر پایی جامعه‌ای آزاد، آباد، اخلاق مدار و عادلانه که رویی گشاده نسبت به همه دستاوردهای عقلانی و علمی بشریت دارد و به فرموده حضرت امام با تکیه بر اجتهادهای پویا و منطبق با مقتضیات زمان و مکان از منابع دینی، در پی استقرار جامعه‌ای دیندار، پیشرفته، مرفه، مردم سالار و عادلانه است.
گروه‌ها و تشکل‌هایی که ذیل عنوان گروه‌های خط امام از زمان حیات امام در نزدیک‌ترین پیوند اعتقادی با اندیشه‌های ضد تحجر، مردم باور، عدالت خواه و استقلال طلبانه ایشان به صحنه آمدند و پس از آن حماسه دوم خرداد را با انتخاب حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی رقم زدند و تا به امروز مستمرا بر قرائتی خردگرا و مردم سالار از دین، پای فشرده‌اند و در جریان انتخابات ۹۲ در پس آن همه تلاش و هجمه سنگین چندین ساله که برای حذف و بایکوت آن صورت گرفته بود٬ با شعار اعتدال و با همت و هوشیاری مردم مجددا حضور و انسجام خود را تثبیت نمود.
اصلاح‌طلبان شرکت کننده در این اجلاس با تاکید و تجدید میثاق با این میراث و مواضع پرافتخار، با توجه به شرایط خطیر جهانی و موقعیت حساس ملی ملاحظات زیر را مورد تاکید قرار می‌دهند.
۱ – ما به همه جهانیان اعلام می‌کنیم اصلیترین پشتوانه امنیت ملی خود را اتحاد و انسجام و اعتماد عمومی می‌دانیم و بر اساس فتوای مقام معظم رهبری تولید و توسل به سلاح اتمی را حرام می‌دانیم و پرچمدار و مدافع گفتگوی تمدن‌ها و حامی ایده جهان عاری از خشونت هستیم.
در همین راستا هر گونه اقدام و اعمال تروریستی و خشونت طلبانه را در تقابلی بنیادین با رسالت رحمانی همه انبیاء بویژه پیامبر عظیم الشأن اسلام و اصول وحیانی دانسته و قویا محکوم می‌کنیم و در عین حال رفتارهای دو گانه و اقدامات زمینه ساز اینگونه جریان‌های افراطی و خشونت‌پرور را نیز محکوم می‌نمائیم.
۲ – ما معتقدیم اینک که به یمن انتخاب مردم و رویکرد دولت تدبیر و امید گامهای ارزنده و اعتماد آفرینی در مسیر حل مناقشات هسته‌ای برداشته شده است و نگاه همدلانه مجمو عه قوای کشور در حمایت از این تلاش‌ها جهت یافته است قدرت‌های جهانی باید از هرگونه فرصت سوزی اجتناب نموده وبه حل کلیدی‌ترین مناقشه موجود کمک نمایند. ملت صلح طلب ایران با دقت فرآیند امور را رصد می‌نماید و کارشکنان داخلی و فرصت سوزان بین المللی باید مراقب باشند تا خدای ناکرده مسولیت عواقب شکست این تلاش‌ها دامنگیرشان نشود.
۳ – ما بر این باوریم بنیادی‌ترین تضمین کننده امنیت ملی، وحدت و انسجام ملت است و این امر منوط به رسمیت شناختن حقوق حقه و قانونی همه اقوام، پیروان ادیان الهی و مذاهب و سلیقه‌های مختلف سیاسی و فکری است و یوم الله‌ها و مناسبت‌های دینی، انقلابی و ملی باید به عنوان فرصتی برای تحکیم و تقویت این پیوندهای امنیت آفرین فهمیده و تفسیر شود و هر اقدامی خلاف این مسیر را مغایر مصالح و منافع ملی ارزیابی می‌کنیم و انتظار داریم هرچه سریع‌تر شاهد اقدامات وتدابیر لازم جهت رفع عوامل استمرار شکاف‌های مخرب فعلی باشیم.
۴ – ما برضرورت اجرای تام و تمام همه اصول قانون اساسی و نفی برخورد تقلیل‌گرایانه و گزینشی برخی وجوه و اصول آن در قبال اصول دیگر تاکید داریم و ریشه بسیاری از معضلات فعلی را همین برخوردهای گزینشی ناموجه و تابوپنداری توجه به برخی اصول معطل مانده می‌دانیم.
ما بر تامین و تضمین آزادی‌های مدنی افراد، و احزاب و رسانه‌ها، برپایی کرسی‌ها و مناظره‌های آزاد اندیشی، بویژه در عرصه‌های دانشگاهی و رسانه ملی، گردش آزاد اطلاعات و اخبار برای همه جریان‌های مسالمت جو در چارچوب قانون اساسی تاکید داریم.
در نظامی که قانون اساسی و مقام رهبری، صراحتا بر حق نقد ونظر و نظارت همگانی بر همـهٔ اجزایارکان و مسولیت‌های نظام تاکید دارند جای تعجب است که در عالیترین نماد و مظهر اعمال اراده ملت، یعنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان نتوانند از حق قانونی خود برای طرح دیدگاه‌هایشان استفاده نمایند.
ما رخدادهای چند روز اخیر مجلس را نقصانی خطیر و نمودی بسیار زشت، خشونت طلبانه و ناموجه می‌دانیم ویکا یک نمایندگان و هیات رئیسه محترم مجلس را به دفاع از ایفای این حق نمایندگان فرا می‌خوانیم.
۵ – ما بر ضرورت ایجاد بسترهای مناسب برای جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات آتی مجلس و نفی شیوه‌های محدودیت آفرین در حق انتخاب مردم و تضمین شرایط برای برقراری انتخابات آزاد، قانونمند و رقابتی تاکید داریم وبر این باوریم که آموزه حق الناس محسوب کردن رأی مردم راهبردی کلیدی است. باید راهبردهایی اتخاذ شود که حتی مخالفین هم به فرآیند مشارکت در انتخابات دعوت و ترغیب شوند و همه باور داشته باشند که کلیه ارکان نظام به نتایج برآمده از رقابت آزاد و سالم پایبند خواهند بود. در همین راستا از دولت محترم٬ به ویژه وزارت کشور که مسئولیت اجرایی انتخابات را به عهده دارد٬ تقاضا داریم تمهیدات لازم برای تقویت اعتماد عمومی و نفی نگرانی از تاثیر سوء شائبه گرایش‌های سیاسی مسئولان و دست‌اندرکاران اجرایی انتخابات را فراهم آوردند.
۶ – وحدت و انسجام جریان بزرگ همه طیف‌ها و نیروهای اصلاح طلب و پیروان مشی اعتدال، ضرورتی حیاتی است وهمه براین امر تصریح داریم که راهبردمان، پیروی از خرد جمعی و سازوکارهای بر آمده از آن است که هیچ خیر و مصلحتی بالا‌تر از این راهبرد برایمان متصورنیست و پایبندی به خرد جمعی را از بارز‌ترین نمودهای اثبات هویت اصلاح طلبانه محسوب می‌نمائیم.
۷ – ما بر ضرورت حفظ احترام و جایگاه رهبران و بزرگانی که سرمایه اجتماعی و ملی این جریان محسوب می‌شوند تاکید داریم وحسن استفاده از این بزرگان در تقویت انسجام و ارتقاء فرهنگ تحزب و تحکیم پیوندهای تشکیلاتی و نهادمند کردن تفکر و اندیشه اصلاح طلبی و مشی اعتدال گرایانه را فرصتی تاریخی می‌دانیم و همه را به تحقق آن متعهد و ملتزم می‌دانیم.
۸ – ما ضمن درک شرایط دشوار و بسیار سختی که بخش مهمی از آن محصول عملکردهای ناصواب و تصمیمات نسنجیده مدعیان اصول‌گرایی دولت‌های گذشته است ِ، موکدا از دولت و مجلس می‌خواهیم، راهبرد کاهش تورم، مقابله با بیکاری و رکود، و ارتقاء موقعیت اقتصادی و معیشت اقشار فرودست را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند. در همین راستا از افراد و جریان‌هایی که خود مستقیم یا غیر مستقیم در ایجاد و پیدایش این بحران‌ها بیشترین سهم را داشته و کارنامهٔ آمیخته با فساد، اختلاس و حیف و میل اموال و سرمایه‌های عمومی آن‌ها روز به روز با ابعاد و ارقام نجومی‌تر کشف و آشکارمی شود، می‌خواهیم به جای کارشکنی و مقابله با دولت و اظهار دلواپسی‌های نابجا، اندکی به خودآیند و بیش از این موجبات تاخیر در تحقق انتظارت ملت را فراهم نسازند.
۹ – ما از دولت و قوه قضائیه می‌خواهیم، سرچشمه‌های فساد و انحصارات بحران آفرین را که در کنار اقدام به وظایف قانونمند خود در خدمت به مردم و کشور در عرصه‌های اقتصادی، رسانه‌ای حضور همه جانبه پیدا کرده‌اند را بخشکانند و آنان را به عرصه‌های اصلی خود مقید گردانند.
۱۰ – ما بر لزوم احترام و اعتنای هر چه بیشتر به حقوق مشروع زنان و ایجاد بسترهای مناسب برای رفع ستم‌های تاریخی وارده بر آن‌ها و ارتقاء موقعیت‌های شغلی، علمی، مدیریتی و سیاسی آنان متناسب با کرامت انسانی ایشان تاکید داریم و از دولت محترم می‌خواهیم با عنایت بیشتری به این مهم توجه نشان دهند.
شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
همایش سراسری اصلاح طلبان کشور
۲۵/۱۰/۱۳۹۳
منبع : انصاف نیوز
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.