نی زار : شرایط اقتصادی و اجتماعی سیستان برهمگان روشن است . فقر و بیکاری اکنون بارزترین ویژگی این منطقه است.

عمده ترین اشتغال مردم سیستان از کشاورزی ، دامداری و صیادی تامین می شد که با خشکسالی بیست ساله ی اخیر هر سه دچار مشکل شده و تقریبا از بین رفته است دولت هم هنوز نتوانسته است جایگزین مناسبی برای اشتغال دائمی مردم فراهم کند.

طرح لوله کشی برای چهل و شش هزار هکتار به کندی و با اما و اگرهای بسیار پیش می رود.

منطقه ی آزاد سیستان در مجلس جا خوش کرده و به نظر می رسد نمایندگان استان از پیشبرد آن ناتوان هستند از وضعیت سرمایه گذاری صنعتی از برهوت شهرک های صنعتی معلوم است.

در این میان راهکار موقت تجارت محدود از طریق گذرها می توانست مفری محدود باشد که آن هم اکنون مسدود شده است.

رئیس جمهور در سخنرانی خود در جمع مردم سیستان در زابل بر بازگشایی این گذرها تاکید کرد اما اتفاقی نیفتاد و این گذرها همچنان مسدود است .

جالب این است که عامل این انسداد فرمانداران یعنی عالی رتبه ترین نمایندگان نظام در منطقه نیستند و گویا افرادی قدرتمند تر در این شهرستان های مرزی هستند که تصمیم می گیرند و عمل می کنند و هر ناظری را وادار می کنند تا بگوید یادش بخیر روزی که فرمانداران نفر اول و فصل الخطاب شهرستان ها بودند.

به دعواهای قدرت در استان و شهرستان ها کاری نداریم اینکه در گذشته استاندار نماینده ی عالی دولت در استان و فرماندار نماینده ی عالی دولت در شهرستان ها بود و همه چیز به آنها ختم می شد کاری نداریم.

بحث این است که همه موظف هستند سیاست دولت را در منطقه اجرایی کنند .

اکنون سیاست دولت استفاده ی مردم از گذرهای مرزی است لطفا همه ی مسئولان استان این راه تنفس مردم را باز کنند ، وقت تنگ و حال و روز مردم بد است .
دکتر محمدتقی رخشانی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

 1. امیرمحمد

  سیاستها در سیستان بر اساس مدل انگلیسی طرح ریزی شده اند!!!
  مرزهای قانونی را با دست خود بسته ایم!
  افغانها و حتی تاجران را اجازه تردد در سیستان نداده ایم تا رابطه و دوستی و تجارت با کشور همسایه برقرار نشود!
  زنجیره های عظیم کسب و کار متصل به تجارت مرز را با بستن مرزها عامدا نابود کرده ایم(متاسفانه هیچ تحقیق دانشگاهی توسط دانشگاههای سیستان انجام نشده که میزان خسارت وارده را براورد تقریبی نمایند. با حرکتها ماشینها صافکاران،تراشکاران،تعویض روغنیها،مکانیکها و هزاران شغل و سرمایه گذاری صنفی و خدماتی و تولیدی انحام می شد که با بستن مرزها نابود گردید)
  ساختار اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی منطقه احمقانه و سلیقه ای توسط سازمانهای متولی خارج و داخل استان بهم ریخته و فعلا قابل بازسازی نیستند!
  جای امنی برای سرمایه گذاری مردم سیستان نگذاشته ایم که امنیت سرمایه گذاری ان را تضمین کنیم!
  بسیاری محصولات کشاورزی،باغی و دامی و طیور منطقه بدلیل نبود امنیت سرمایه گذاری و سرقت های مکرر بدون بازگشت سرمایه دیگر انجام نمی شوند!
  دانشگاههای سیستان الویت تحقیقاتشان برطرف کردن مشکلات مردم منطقه(شناخت توانمندیها و نیازمندیها،تخصص ها و امکانات و سرمایه های عظیم مردمی،داشتن چشم انداز ، اهداف آرمانی و برنامه های اقتصادی سیستان بدون آب ، ریزگردها،معیشت،کارآفرینی،اشتغال،فساد اقتصادی)نیست!!!
  نمایندگانمان را احمقانه با حاشیه ها درگیرکرده و کمک و هم افزایی با انها تاکنون نکرده ایم.
  راهکارها علمی ،مهندسی و هوشمندانه طراحی و اجرا بایدبشوند
  با پویانمایی سیستمی تاثیر این خرابکاریهادر بخش های دیگر و روش اصلاح حوزه های اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی بهتر می توان نشان داد
  شهرسوخته ای دیگر ایجاد شده و همه خوابیم

  متن برای اندیشه و اصلاح گری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد