آذر منصوری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به نزدیکی دو انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا در ارتباط با ضرورت ایجاد فضای انتخاباتی سالم توسط گروه‌های سیاسی اظهار کرد: متاسفانه فضای رقابتی_انتخاباتی برای دو انتخابات پیش رو هنوز آنطور که باید فعال نشده است. به نظر من یکی از مهم‌ترین دلایل سردی فضای انتخابات  معطوف به رویکرد جریان رقیب دولت است ؛ چراکه آن‌ها ترجیح می‌دهد به جای معرفی کاندیدای خود ،بیشتر موقعیت رقیب انتخاباتیشان را با تخریب کردن تضعیف‌ کنند.

وی ادامه داد: ایجاد انسجام و  رسیدن به ائتلاف در بین این جریان امری سخت است و از سوی دیگر  فقدان معرفی کاندیدا گرفتاری جدی رقبای روحانی است. همچنی آن‌ها برای اداره کشور در شرایط کنونی برنامه ای ندارند و به همین دلیل است که واکنش هایشان نسبت به دولت تبدیل به واکنش‌های سلبی می‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: این جریان در شرایطی که برای ائتلافشان سامانه ای وجود ندارد و کاندیدایی هم نیست که اطمینان داشته باشند می‌تواند از روحانی پیشی بگیرد ، دو رویکرد را در دستور کار خود قرار می‌دهد؛ اولین تلاششان تخریب و تضعیف بی امان روحانی و دومین نیز در عدم تلاش برای تغییر فضای کشور به سمت و سوی  فضای انتخاباتی شاد و همه‌گیر است . آنها تصور می کنند با این کار هم روحانی را تضعیف می کنند و هم فضای انتخابات را به نفع خود تغییر می‌دهند.

منصوری در ادامه نیز تاکید کرد تا زمانی که رقابت شکل نگیرد ،فضا هم انتخاباتی نخواهد شد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو یادآور شد: متاسفانه با توجه به سابقه رفتار جریان مخالف روحانی طی چهار سال گذشته، می توان از هم اکنون بداخلاقی‌های بیشتر آن‌ها را در مدت باقی مانده تا انتخابات پیش‌بینی کرد. از طرف دیگر مشخص است که آن‌ها سعی می کنند به اشکال مختلف دولت روحانی را در موضع ضعف قرار دهند که به نظرم دولت باید در این زمینه از آمادگی لازم برخوردار باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین ابراز عقیده کرد که رقبای حسن روحانی در انتخابات حداکثر توان و ظرفیت خود را بکار خواهند گرفت تا دولت یازدهم را در افکار عمومی ناتوان و ضعیف جلوه دهند.

وی در همین رابطه گفت: طبیعتا بد اخلاقی های این چنینی فارغ از اینکه مردم به کدام جریان تعلق داشته باشند و به چه کاندیدایی رای می‌دهند، اصل مشارکت و اعتماد آن‌ها را نشانه می گیرد . فراموش نکنیم که بد اخلاقی ها قطعا بر مشارکت مردم اثر گذار خواهد بود، در حالیکه تاکید و توصیه همه دلسوزان کشور و نظام افزایش مشارکت مردم در انتخابات است.

منصوری همچنین تصریح کرد: به نظرم رقبای روحانی خوب می دانند که شانسی برای پیشی گرفتن از او در انتخابات ندارند؛ از سوی دیگر بر طبق قاعده تا زمانی که تکلیف خود را برای ائتلاف ، ارائه برنامه و کاندیدا مشخص نکند تمایلی به انتخاباتی شدن فضا نخواهد داشت.

وی گفت: من فکر می کنم هر جریانی که تحلیل منصفانه و واقع بینانه‌ای نسبت به شرایط کشور و میزان موفقیت دولت روحانی و نیز تحلیل روشنی از مقدورها و ممکن های انتخابات پیش رو داشته باشد به گزینه ای غیر از روحانی نخواهد رسید.

این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در پایان خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان نیز  قاعدتا بر اساس واقع‌گرایی ، مقدورها و ممکن های پیش رو در انتخابات ۹۶ گزینه ای غیر از روحانی نخواهد داشت.

کسی که توانایی رقابت با روحانی را داشته باشد، ندارند

حامد قادرمرزی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز در گفت وگو با نوآوران با اشاره به تلاش مخالفان دولت تدبیر و امید در آستانه انتخابات برای تخریب آن گفت: تلاش های زیادی از این منظر در جریان است تا از تکرار اتفاقی که درنهایت منجر به روی کار آمدن دولتی با پشتوانه اصلاح طلبان و اعتدال گرایان شد، جلوگیری شود، چراکه آن چه از وجود فضای ائتلاف و اجماع میان اصلاح طلبان و اعتدال گرایان حاصل شد، منجر به نتایجی شد که به کام عده ای خوش نیامد  و به همین دلیل است که امروز شاهد این هستیم که هرچه به انتخابات نزدیک تر می شویم، تحرکات رقیبان برای تخریب دولت روحانی قوی تر از گذشته دنبال خواهد شد.

او همچنین افزود: چنین تلاشی در حالیست که اصلاح طلبان و حامیان دولت هیچ تصمیمی بر معرفی کاندیدای دیگری جز روحانی ندارند.

این نماینده پیشین مجلس با بیان این که وجود رقابت در برگزاری انتخابات امری طبیعی است ، ادامه داد: اما مهم این است که رقابت ها سمت و سوی تخریب به خود نگیرد. به گونه ای که شاید گله مندی هایی نسبت به عملکرد دولت حتی از جانب اصلاح طلبان وجود داشته باشد، اما این باعث نمی شود که این جریان سیاسی وحدت رویه خود را فراموش کند  و به جای نقد تخریب را در دستور کار قرار دهد.

قادرمرزی گفت: جناح رقیب روحانی تاکنون به گزینه های متعددی رجوع کرده است، اما برای یافتن کسی که قدرت لازم برای رقابت با روحانی را داشته باشد، موفق نشده است.

این نماینده پیشین مجلس با اشاره به اخباری که مبنی بر تلاش اصولگرایان برای دست یافتن به وحدت رویه است، افزود: در اخبار متعددی نشان از تلاش آن ها برای رسیدن به وحدت دیده می شود، اما آن چه بر اساس شرایط می توان ارزیابی کرد، این است که اصولگرایان برای انتخابات سال آینده با موانع و مشکلات بسیاری روبه رو بوده و هستند  و چون کاندیدایی واحد و کسی که بتواند با گزینه اصلاح طلبان رقابت کند، ندارند دست به تخریب رقیب می زنند تا در این فضا به فعالیت بپردازند.

پایه رأی پایین باعث رفتارهای اخیر اصولگرایان شده است

غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز گفت:  با توجه به تجربیاتی که از انتخابات ادوار گذشته کسب شده است،اصولگرایان برای کسب نتیجه مطلوب در انتخابات پیش رو هیچ  راهی به جز اجماع بر روی یک کاندیدا ندارند و این هم همان چیزی است که دست یابی به آن برای این جریان سیاسی دشوار شده است.

او با اشاره به فضای تخریبی موجود در سپهر سیاسی کشور و در آستانه انتخابات ادامه داد:  پایگاه اجتماعی اصولگرایان ضعیف شده است و این جریان سیاسی در مجموع، پایه رأی کمتری نسبت به جریان مقابل دارند، و تعدد کاندیدها نیز اگر به همین شیوه ادامه پیدا کند، در مجموع به ضررشان تمام خواهد شد.

ظریفیان افزود: رسیدن به ائتلاف و اجماع واحد یکی از مهمترین مشکلات اصولگرایان است. تعدد کاندیداها و اختلاف نظرهای درونی باعث شده که اصولگرایان سخت بتوانند به یک اجماعی برسند. این که اصولگرایان تاکنون کاندیدای واحد خود را مشخص نکردند نشان دهنده این امر است که کار سختی را در پیش دارند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به اظهارات متعددی که هر روز نشان از کاندیداتوری شخصی خاص از جناح اصولگرایی در انتخابات دارد، گفت:  به نظر می رسد که اصولگرایان به سراغ چهره های شناخته شده ای می روند انتخابات راه بقای اصولگرایان است و باتوجه به حضور پرقدرت اصلاح طلبان و اعتدالیون در عرصه انتخابات، به نظر می‌رسد که آنان کاندیدای خود را مشخص کنند.

او ادامه داد: آثار به جای مانده از دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد اصول گرایان را به سمت عقلانیت سیاسی سوق داده است و اصولگرایان به این صرافت افتاده اند که با دقت بیشتری درمورد مسائل سیاسی کشور تأمل و تصمیم گیری کنند.

ظریفیان با اشاره به آماده شدن جبهه پایداری برای انتخابات ریاست جمهوری آینده بیان کرد: آثار مخرب حضور جریانات سیاسی افراطی در داخل کشور بیش از آثار خارجی و بین المللی آن است. همان طور که در سال های گذشته مشاهده کردیم حضور جریانات تندرو در عرصه سیاسی کشور می تواند هم ضررهای داخلی و هم بین المللی داشته باشد و آن طور که از آگاهی های جامعه بر می آید، تندروها دارای پایگاه قوی در میان مردم نخواهند بود.

تخریب به عنوان مهم ترین قاعده بازی انتخاباتی اصولگرایان شده است

علی صوفی، وزیر دولت اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب نیز می گوید بحران چند دستگی در میان اصولگرایان امروز بیش از هر زمان دیگری نمودار شده است که احتمال می رود که در این میان عده ای نظیر اصولگرایان معتدل به سمت روحانی متمایل شوند که دلیل آن این است که این جناح سیاسی به خوبی می داند کاندیدایی برای رقابت با روحانی ندارد.

او همچنین افزود: جناح تندرو اصولگرایان در تلاش برای بازگشت به صحنه سیاسی کشور است و بیش از هرچیزی به دنبال یافتن و معرفی شخصیتی همانند محمود احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری سال آتی هستند، اما شرایط جامعه و رویکرد مردم نشان داده است که قاطبه جامعه تمایلی برای بازگشت این جناح سیاسی خاص ندارند.

صوفی بیان کرد: قطعا تا الآن هم شاهد هستیم که تا به  این جای کار انتخاباتی اتاق های فکر متعددی علیه روحانی و اصلاحات شکل گرفته است که ترفند آن ها هم بیش از هر چیزی تخریب به عنوان مهم ترین قاعده بازی انتخاباتی است. پیش از این مهم ترفند حذف و تلاش برای این که اصلاً رقابتی ایجاد نشود از مهم ترین قاعده انتخاباتی رقیبان اصلاح طلبان بوده است. اصولگرایان تلاش می کردند تا در فضای غیر رقابتی از طریق انتخاباتی تشریفاتی به مستمسک حداقل رأی برای تداوم حضور خود متوسل شوند.

او معتقد است اصولگرایان اعتماد به نفس لازم را برای معرفی یک نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری ندارند.این جریان سیاسی به خوبی می ‌داند با توجه به عملکردی که در گذشته داشته‌ است اگر نامزدی را هم معرفی کند مردم به آن‌ها رأی نخواهند داد و آن فرد خاص نمی ‌تواند نظر مردم را جلب کند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره فعالیت اتاق ‌های فکر علیه دولت در آستانه انتخابات، گفت: متاسفانه جریان رقیب که‌‌ همان اصولگرایان باشند به رقابت‌های انتخاباتی اعتقادی ندارند و سعی می‌کنند با ابزارهایی که در اختیار دارند، مانند رسانه‌ها و تریبون‌های مختلف با آسان‌ترین راه‌های ممکن طرف مقابل را حذف کنند.

او ادامه داد: برخی از اصولگریان در گذشته با راه ‌کارهایی مانند رد صلاحیت‌های گسترده، تخریب و تهمت به جای تلاش در میدان رقابت سعی کردند مقابل اصلاح‌طلبان بایستند.