گاهی وقت‎ها نقد و بررسی یک بازی که به نظر منتقد در مجامع بین‌المللی گیم به حق واقعی خود نرسیده است و در حق آن اجحاف صورت گرفته است می‎تواند خیلی مفیدتر و پرکاربردتر از نقد مثلا یک بازی که همه از آن تعریف و تمچید کرده‎اند یا عنوانی که کل دنیا آن را کوبیده‎اند باشد. زیرا که شاید با همان نقد، مخاطبانی که طرف صحبت آن مقاله هستند و آن را مطالعه می‎کنند به شک بیافتند که نکند بازی که به خاطر توجه نشدن زیاد به آن در مجامع گیم آن را تجربه نکرده اند و از کنار آن گذشته‎اند، بازی زیبا و جذابی بوده باشد و بیهوده آن را از دست داده‎اند. به ویژه اگر که آن مقاله مانند الان در قالب مقالات روزی روزگاری گیمفا باشد که دو سه سالی از عرضه بازی گذشته باشد و قیمت آن نیز کلی پایین آمده باشد و در این حالت اگر کسی تصمیم بگیرد بازی را تجربه کند می تواند خیلی راحت‌تر و با هزینه کمتر آن را انجام دهد.

خیلی بی‌انصافی است که یک بازی به حق خود نرسد و با آن طوری که باید، برخورد نشود. بازی که ضعیف است باید نقد شود و ایراداتش گفته شود و امتیاز هم از آن کسر گردد و بر عکس عنوانی که قوی وقدرتمند است هم بایستی نقد شود و به حق خود که امتیازات عالی است برسد، ولی صحیح نیست که عنوانی خوب و زیبا بیش از حد سختگیرانه و متفاوت با دیگر بازی‌ها نقد شود و به دلایل نه چندان حرفه‎ای یا به دلیل این که مثلا سازندگان آن بازی‎های بزرگی در آن سبک نساخته‎اند و نامشان چندان پرآوازه نیست، امتیاز آن کسر گردد. اگر در نسل هفتم بخواهم مثالی در مورد چنین بازی بزنم قطعا در اولین مورد عنوان زیبای Remember Me به خاطرم می‎آید که به حق خود نرسید و سازندگانش بعد از آن با عنوان Life is Strange نشان دادند که حقشان خیلی بیشتر از این حرفهاست. در نسل هشتم نیز برای من مصداق بارز چنین عنوانی، بدون شک بازی فوق‎العاده زیبای Lords of the Fallen است که بعد از ۴ بار بازی کردن آن و انجام محتوای الحاقی‎اش هنوز که هنوز است متوجه نشده‎ام که چرا این بازی چندان مورد اقبال منتقدان قرار نگرفت و واقعا چه ایراد بزرگی داشت؟

Lords of the Fallen عنوانی اکشن نقش‎آفرینی است که توسط استودیوهای CI Interactive و Deck 13 ساخته شده است و از همان زمان که اولین ویدئوهای معرفی آن منتشر شد و گیم‎پلی آن را مشاهده کردیم، نوید عنوانی خوب و قدرتمند را داد. مشخص بود که بازی سری پرطرفدار سولز را به عنوان منبع الهام خود قرار داده است ولی از همه لحاظ نسبت به آن متفاوت عمل کرده است و چه از نظر گرافیکی و چه سایر موارد، تقلیدی از سری سولز به شمار نمی‌رود. حتی بازی در بخش گیم‌پلی نکته‌ای جدید را اضافه کرده است که اگر در سری سولز نیز اضافه شود نقطه قوتی برای ان به شمار خواهد رفت و بازی را جذاب‌تر خواهد کرد که در ادامه و بخش گیم‌پلی بازی به‌ آن خواهیم پرداخت.

واقعا از این سازنده انتظار ساخت عنوانی با کیفیت Lords of the Fallen را نداشتیم و در این زمینه واقعا کار بزرگی را انجام داده‌اند که عمیقا قابل تحسین است. بنده کاملا اعتقاد دارم که بسیاری از نقدها و نمرات متوسطی که به این عنوان تعلق گرفت به دلیل همین نام سازنده آن بود که نام بزرگی نبود و خیلی ‌ها انتظار چنین عنوان قدرتمندی را از آن نداشتند و شاید بدون تجربه کردن کامل آن، بر آن تاختند و بیهوده از آن امتیاز کم کردند در حالی که این رفتار کاملا ناعادلانه بود و معتقدم که اگر در جلوی نام سازنده Lords of the Fallen اسم‌هایی مثل فرام‌سافتور یا بایوویر و … بود توجه بسیار بیشتری به آن می‌کردند و بازی تبدیل به یک عنوان تحسین شده می‌شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.