نـــــی زار : انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و آقای روحانی با پشتوانه رای بالای مردم رییس جمهور باقی ماند.

شیرینی رای بالای روحانی در کشور در کام طرفدارانش در سیستان با توجه به رای بیشتر رئیسی به تلخی گرایید. جا دارد با کنکاش و بررسی علل و دلایل واضح به پاسخ احتمالی بسیاری از عقب ماندگیهای منطقه برسیم.
دو سوال اساسی مطرح است:
آیا جامعه سیستان یک جامعه سیاسی است؟
و اگر این جامعه سیاسی است دیدگاه متمایل به اصولگرایی دارد یا اصلاح طلبی؟

جامعه سیستانی یک جامعه ایی با ادراک‌ بالای سیاسی ست و در مقاطعی از زمان که نیاز به حضور مردم در تعیین سرنوشت بوده مردم سیستان نقش بارز خود را به خوبی ایفا کرده اند. رای حداکثری در سال ۷۶ به سید محمد خاتمی و رای حداکثری به روحانی در سال ۹۲ حاکی از حضور و رایی بالاتر از میانگین کشوری در منطقه سیستان بود. این قوم دیدگاه اصلاح طلبی را در این دو مقطع کاملا نشان دادند. چه شده که در سال ۹۶ با رای کمتر به روحانی دیدگاهی دیگر را به نمایش گذاشتند؟!

برخی این رای را خواست مردم به تغییر دولت بدلیل عدم رسیدگی به حوزه سیستان و به نوعی انتقام از کوتاهی ها تعبیر کرده اند که شاید بخشی درست باشد اما واقعیت چیزی دیگری است. اگر مردم سیستان با رای خود خواستار تغییر شرایط بودند چرا این تغییر را در انتخابات شورا رقم نزدند؟ پس دلیل این آرا را در مباحثی غیر خواست مردمی باید جست!

آنچه واضح است هنوز چتر دموکراسی و حضور مردم‌ بدون تهدید و ارعاب بر سیستان گسترده نشده است و قدرتمندان در تغییر آرا به نفع خود پیروزند.

گواه این ادعا اختلاف چشمگیر نسبت آرای روحانی در حاشیه شهر و روستاها با صندوقهای رای مرکز شهر زابل است. از آنجاییکه در مرکز شهر زابل امکان اعمال قدرت کمتر میسر بوده رای به نفع روحانی تغییر چشمگیری دارد.

این اعمال قدرت در آرای شورای شهر بیشتر مشهود است. اگر نسبت افراد با برخی مراکز قدرت را نظر بگیریم به افرادی میرسیم که در انتخابات شوراها رای آوردند در حالیکه پشتوانه رای فامیل بزرگ را نداشته و از طرفی عملکرد و کارنامه مناسبی هم در سنوات گذشته ندارند و اصولا هیچ نبوغ تخصصی و مدیریتی هم نداشته اند.

چه معادله ای میتواند چنین افرادی را حایز رای حداکثری مردم کند؟!!

آنچه که میتواند ضامن رای برخواسته از نظر مردم باشد نمایندگان دولت و فرماندارانند و این امر از فرماندارنی بر می آید که آزادی مردم را بر منافع و عافیت خود ترجیح ندهند. از فرماندارانی بر می آید که ناقوس بازنشستگی شان بصدا در نیامده باشد که با عطشی سیری ناپذیر بدنبال توشه ی سیاسی و اجتماعی پس از بازنشستگی هستند، از فرماندارنی بر می آید که آفتاب پرست نباشند که سوداگرانه هر سو قدرتی باشد متمایل شوند و در این چرخش و گردشها محور منافع شخصی شان است نه منافع مردمی.
از دولت روحانی و استاندار میخواهیم به یمن پیروزی آقای روحانی دموکراسی را به مردم سیستان برگرداند و سایه تهدید و ارعاب را از سر مردم و مسئولین کم‌ کند.

درخت استوار سیستان با ریشه چند هزار ساله با تابش دموکراسی میوه عقلانیت و پویایی و شادابی را خواهد چشید، کمترین نتیجه رهایی از بند تهدیدها و ارعاب مجال رویشی دوباره و بالا آمدن تفکر و عقلانیت خواهد بود.

همه کشور غرق در شادی حماسه تغییر و نو شدن هستند ما در ماتم ماندن در گذشته، نه بدلیل سستی بلکه بدلیل ناتوانی در فایق آمدن بر قدرتهایی است که قاعده رقابت را بهم میزنند. انحصار طلبانی که نیتشان فتح سنگر!! است و پس از آن هیچ احساس مسئولیتی در قبال ویرانی منطقه نمیکنند و نهایت سود دو سویه میبرند یکبار در تعیین تکلیف برای جامعه نفع میبرند و بار دیگر با آدرس غلط دادن به مردم در مقصر نشان دادن دولت در ویرانی سیستان.

جناب آقای استاندار آن فرماندار و مدیری که بدلیل ناتوانی فرمانبری بی چون و چرا و بدون ایده است و گردنی کج میکند مقابل جنابعالی، مطمین باشید در مقابل سایر قدرتها تا کمر خم خواهد شد و نتیجه عدم توان مقاومت برای صیانت از آزادی مردم و دموکراسی است.

جناب استاندار پیشنهاد میکنیم یا کلیه امور این منطقه را به طیفی واگذار کنید که توان دارد چنین سرنوشت را رقم زند تا خود پاسخگوی اعمال باشد هر چند به قدرتمندانی که در عدم رعایت قواعد چنین عمل میکنند هیچ اعتمادی نیست که در پاسخگویی بهتر عمل کنند ولی حداقل این است که دولت از مظان اتهام در کوتاهی خدمت به منطقه خارج میشود و یا با تمرکز بر منطقه و اعمال مدیریتی قوی بر منطقه سیستان و حاکم کردن اصول دموکراسی و مردم سالاری امکان نمایان شدن چهره واقعی و زیبای سیستان را مهیا نمایید تا عقلای سیستان مجال ظهور یابند.

 1. سید محسن طباطبایی زاده

  سلام و خدا قوت بر جناب کشته گر عزیز و کلیه همکاران نیزار.
  شاید بتوان گفت تمدن و اقتدار سیستان در شهر سوخته مدفون گردیده و در آنجا باید جست.
  چهره های مذهبی ، سیاسی سیستان بجای روشنگری افکار عمومی و پیروی از حقایق مسلم،روی به بازی با شعور سیاسی مردم آورده اند و الحمد الله تا این لحظه موفق بوده اند.
  اینکه یک کاندیدای خاص در هر نوع انتخابات به قوم….. وابستگی دارد یا اصالتا سیستانی می باشد بزرگترین عوام فریبی است و باید در محضر خدای متعال پاسخ گوی اعمال سودجویانه خودشان باشند.
  انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شورای شهر در زابل نیز از این قاعده مستثنی نبود. تا زمانی که مردم برای انتخاب خودشان خود مختار نباشند اوضاع از این هم بد تر خواهد شد.
  شعار های پوچ و واهی کاندیداها از یک سو و از سوی دیگر مشکلات زیست محیطی و اشتغال باعث گردیده تا مردمان سیستان رای به این وعده های پوشالی کاندیداها داده و سرنوشت خود،فرزندان و منطقه را در خطر بیندازند.
  بالا ترین رجال سیاسی سیستان نیز به این موضوع واقف بوده و میدانند که اهالی سیستان به مانند دیگر هموطنان مان مطالبه گر حقوق خود نیستند لذا بر اریکه قدرت تکیه زده و فقط بدنبال منافع پست مورد تصدی هستند.
  تا جایی که استاندار در پیامی ذکر میکند: از نماینده اصولگرای سیستان بخواهید که تا کنون چند نشست در مورد مسائل و معضلات سیستان با اینجانب داشته اند؟
  وقتی در سطح کلان مدیریت کشوری اصولگرا و اصلاح طلب در کنار هم بدنبال خدمت برای مرز و بوم میهن هستند ، بنده دلیلی نمی بینم که کاندیدادی خاص سیستان به صرف اصولگرا بودن در استانداری حاضر نشده و پیگیر حقوق مردم سیستان نباشد !!قیامت را چه میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  سوال میپرسم؟ بازدید از طرح کشت زیتون در دانشگاه زابل آنهم با اسکرت اسلحه به دست آیا درست است؟؟؟
  به مردم فهیم سیستان توصیه میکنم که پس از این گول تبلیغات افراد مورد اعتماشان را نسبت به شخصی بی صلاحت نخورند و در هر انتخاب خورشان نقشی سازنده داشته باشند تا شاهد سیستانی سر افراز باشیم.
  با تشکر (سید محسن طباطبایی زاده)

  • دوستدار ایران

   با سلام خسته نباشی بابت اظهار نظرهیچ کس نمی تواند کم کاری در خصوص سیتان رو فراموش کند.چون مردم از حزب شما حمایت نکردن حق توهین ندارین .مردم عقل دارن که به حرف چه کسی گوش بدن استان رو که اصلاح طلبان زمین بازی دوستان کردن هرجا کم میارن میارن مسجد مکی

 2. موسی پودینه

  با سلام خدمت حضرات صاحب نظر که ادعا زیاد فهمیدن میکن دوست عزیزی که میگه نماینده اصولگرا چند جلسه داشته نماینده اصلاح طلب چند جلسه داشته اصلان کجاس.درک مردم زابل بیشتر از همه این حرفات که عده ای خود فروخته حزب باد درباره ان اظهار نظر بکنن.خود همین اقای اصلاح چطور وارد بهارستان شده .واضح می بینم کسی راحت درمورد در مورد زابل داره نظر خلاف واقعیت میده اصلان ساکن این استان نیست.اقایان در مورد اب زابل مقصر افغانستان را میدانن باتوجه به این که مقصر کسی هست که اب را به زاهدان میفرسته

 3. مجتبی بلقدر

  سلام علیکم
  از دولت روحانی و استاندار میخواهیم به یمن پیروزی آقای روحانی دموکراسی را به مردم سیستان برگرداند و سایه تهدید و ارعاب را از سر مردم و مسئولین کم‌ کند
  یعنی در این چهار سال آقای روحانی دموکراسی نداشته ایم؟و در تهدید و ارعاب بوده ایم؟

 4. خلبل

  سلام،

  هشدار!!
  هیچ حاکمیتی دموکراسی را به مردم نمی دهد. این مردمند که دموکراسی را پایه حکومت می کنند. وقتی مردم دموکرات باشند حاکمیت هم پیرو آنانند.

 5. اسی

  بنده فکر میکنم در حال حاضر سخن گفتن از جنبه منفی یک شخص اهمیتی نداره و باید به قسمت مثبت اون هم اشاره کرد.
  سخن از رای ندادن مردم به روحانی بود ولی دعوا برای تخریب دکتر دهمرده هست.
  پس جای داره که بگم بجای دشمنی کنار هم باید کار کنیم.
  اصولگرا و اصلاح طلب هر دو نیروی خدمتگذار این ملت هستن
  البته متن خبر فقط انتقادی بود و به تخریب خیلی سوق داده نشده است.
  بهتره ما به عنوان روشنفکر دیدگاه های نمایندگان و مسئولان رو به هم نزدیک کنیم تا ناراحتی بین افراد به حداقل برسه.
  امام علی هم یکی از فرماندارانش زیاد ابن ابی بود ولی از هوش بالای اون استفاده کرد.
  به امید تعامل و سازندگی مردم و دولت تدبیر و امید در کنار نمایندگان خوش فکر.

 6. علی ساده

  به نام خدا
  با سلام
  تاریخ نگار :
  10/4/1396
  زمان :
  ساعت 800
  مدت :
  نامحدود فقط خدا می داند !
  مراسم :
  صبح ( شب ) شعر همراه با ( گل ) باران آسمان زاهدان
  مرکز استان سیستان و بلوچستان .
  نمونه ای از شعر یکی از خاطرات شرکت کنندگان در مراسم :
  ﺟﻤﺎﻋﺖ ﮔﺮﭼﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﭼﻮﻥ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ /ﻣﻠﮏ ﺍﯾﺮﺍﻥ
  ﺭﺍ ﻓﻘﻂ ﺩﺭ ﺣﺪ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺍﺯ ﻏﺒﺎﺭ ﻭ ﮔﺮﺩ ﻭ ﺧﺎﮎ ﻭ ﺑﺎﺩ ﻭ ﺷﮑﻦ / ﺩﺭ ﺧﺒﺮﻫﺎ ﮔﺎﻫﯽ ﺍﺯ ﺍﻫﻮﺍﺯ
  ﻭ ﻣﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﮔﺮ ﺷﻮﺩ ﺩﻧﯿﺎ ﺗﻤﺎﻣﺎ ﺩﻓﻦ ﺯﯾﺮ ﮔﺮﺩ ﻭ ﺧﺎﮎ / ﻧﺎﺷﯽ ﺍﺯ ﻓﺴﻖ ﻭ
  ﻓﺠﻮﺭ ﻭ ﻓﻘﺮ ﺍﯾﻤﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﻟﯿﮏ ﺍﮔﺮ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﺳﺪ ﮔﺮﺩﯼ ﻣﯿﺎﻥ ﺁﺳﻤﺎﻥ / ﺍﺯ ﻋﺮﺍﻕ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ
  ﺩﺷﺖ ﻭ ﺑﯿﺎﺑﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﯾﮏ ﻭﺯﯾﺮﯼ ﺳﻮﯼ ﺑﻐﺪﺍﺩ ﻭ ﺩﮔﺮ ﺳﻮﯼ ﺭﯾﺎﺽ / ﺑﺎ ﺗﻠﺴﮑﻮﭖ ﭼﻮﻥ
  ﻏﺒﺎﺭﯼ ﺭﻭﯼ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﻣﻤﻠﮑﺖ ﺗﻌﻄﯿﻞ ﻣﯿﮕﺮﺩﺩ ﺑﻪ ﺣﮑﻤﯽ ﻋﻦ ﻗﺮﯾﺐ /ﭼﻮﻧﮑﻪ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﺍ
  ﮐﻤﯽ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺩﺭ ﺧﺒﺮﻫﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺗﻔﺴﯿﺮ ﻭ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺁﺧﺮﺵ /ﺑﺎﺩ ﺭﺍ ﻣﺴﺌﻮﻝ
  ﻭﺿﻊ ﻧﺎ ﺑﻪ ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﺪ ﺣﻞ ﺷﻮﺩ ﺍﻭﺿﺎﻉ ﺍﯾﻦ ﻭﺿﻊ ﺧﺮﺍﺏ /ﺧﻮﺍﺏ ﺧﻮﺑﯽ
  ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻟﺤﻖ ﮐﺎﯾﻦ ﺭﻓﯿﻘﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺷﺎﯾﻌﻪ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ ﺻﺪ ﺗﺒﺮﮎ ﺍﯾﻦ ﻏﺒﺎﺭ / ﻣﺎ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﺧﻮﺩ
  ﻧﺪﯾﺪﻩ ﺷﺎﯾﺪ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﻻﺯﻡ ﺍﻻﺟﺮﺍ ﻭ ﺗﮑﻠﯿﻒ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺣﮑﻤﯽ ﺑﺮ ﻫﻤﻪ / ﯾﺎ ﻧﺒﯿﻨﯽ ﯾﺎ ﺑﺒﯿﻨﯽ
  ﺁﻧﭽﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺍﻟﻐﺮﺽ ﺍﯾﻦ ﻭ ﺧﺎﮎ ﻭ ﺍﯾﻦ ﮔﺮﺩ ﻭ ﻏﺒﺎﺭ /ﺣﻖ ﮐﻞ ﺷﻬﺮﻫﺎ ﺟﺰ ﺷﻬﺮ
  ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺷﻌﺮ ﻣﻦ ﺩﺭﺩ ﺩﻟﯽ ﻃﻨﺰ ﺍﺳﺖ ﺗﻮﺃﻡ ﺑﺎ ﮔﻠﻪ / ﮔﺮﭼﻪ ﺑﻌﻀﯽ ﻫﺎ ﮐﻤﯽ
  ﺟﺪﯼ ﺗﺮ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ.. #دفن_شدیم

  ﺟﻤﺎﻋﺖ ﮔﺮﭼﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﭼﻮﻥ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ /ﻣﻠﮏ ﺍﯾﺮﺍﻥ
  ﺭﺍ ﻓﻘﻂ ﺩﺭ ﺣﺪ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺍﺯ ﻏﺒﺎﺭ ﻭ ﮔﺮﺩ ﻭ ﺧﺎﮎ ﻭ ﺑﺎﺩ ﻭ ﺷﮑﻦ / ﺩﺭ ﺧﺒﺮﻫﺎ ﮔﺎﻫﯽ ﺍﺯ ﺍﻫﻮﺍﺯ
  ﻭ ﻣﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ ( توی این پازل جای زابل و زاهدان کجاست ) !!!
  ﮔﺮ ﺷﻮﺩ ﺩﻧﯿﺎ ﺗﻤﺎﻣﺎ ﺩﻓﻦ ﺯﯾﺮ ﮔﺮﺩ ﻭ ﺧﺎﮎ / ﻧﺎﺷﯽ ﺍﺯ ﻓﺴﻖ ﻭ
  ﻓﺠﻮﺭ ﻭ ﻓﻘﺮ ﺍﯾﻤﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﻟﯿﮏ ﺍﮔﺮ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﺳﺪ ﮔﺮﺩﯼ ﻣﯿﺎﻥ ﺁﺳﻤﺎﻥ / ﺍﺯ ﻋﺮﺍﻕ ﻭ ﺍﯾﻦ ﻫﻤﻪ
  ﺩﺷﺖ ﻭ ﺑﯿﺎﺑﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ!!!!!
  ﯾﮏ ﻭﺯﯾﺮﯼ ﺳﻮﯼ ﺑﻐﺪﺍﺩ ﻭ ﺩﮔﺮ ﺳﻮﯼ ﺭﯾﺎﺽ / ﺑﺎ ﺗﻠﺴﮑﻮﭖ ﭼﻮﻥ
  ﻏﺒﺎﺭﯼ ﺭﻭﯼ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﻣﻤﻠﮑﺖ ﺗﻌﻄﯿﻞ ﻣﯿﮕﺮﺩﺩ ﺑﻪ ﺣﮑﻤﯽ ﻋﻦ ﻗﺮﯾﺐ /ﭼﻮﻧﮑﻪ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﺍ
  ﮐﻤﯽ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺩﺭ ﺧﺒﺮﻫﺎ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ ﺗﻔﺴﯿﺮ ﻭ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺁﺧﺮﺵ /ﺑﺎﺩ ﺭﺍ ﻣﺴﺌﻮﻝ
  ﻭﺿﻊ ﻧﺎ ﺑﻪ ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﮔﻔﺘﻪ ﻣﯽ ﺷﺪ ﺣﻞ ﺷﻮﺩ ﺍﻭﺿﺎﻉ ﺍﯾﻦ ﻭﺿﻊ ﺧﺮﺍﺏ /ﺧﻮﺍﺏ ﺧﻮﺑﯽ
  ﺑﻮﺩﻩ ﺍﻟﺤﻖ ﮐﺎﯾﻦ ﺭﻓﯿﻘﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺷﺎﯾﻌﻪ ﮔﺮﺩﯾﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ ﺻﺪ ﺗﺒﺮﮎ ﺍﯾﻦ ﻏﺒﺎﺭ / ﻣﺎ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﺧﻮﺩ
  ﻧﺪﯾﺪﻩ ﺷﺎﯾﺪ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﻻﺯﻡ ﺍﻻﺟﺮﺍ ﻭ ﺗﮑﻠﯿﻒ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺣﮑﻤﯽ ﺑﺮ ﻫﻤﻪ / ﯾﺎ ﻧﺒﯿﻨﯽ ﯾﺎ ﺑﺒﯿﻨﯽ
  ﺁﻧﭽﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺍﻟﻐﺮﺽ ﺍﯾﻦ ﻭ ﺧﺎﮎ ﻭ ﺍﯾﻦ ﮔﺮﺩ ﻭ ﻏﺒﺎﺭ /ﺣﻖ ﮐﻞ ﺷﻬﺮﻫﺎ ﺟﺰ ﺷﻬﺮ
  ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ
  ﺷﻌﺮ ﻣﻦ ﺩﺭﺩ ﺩﻟﯽ ﻃﻨﺰ ﺍﺳﺖ ﺗﻮﺃﻡ ﺑﺎ ﮔﻠﻪ / ﮔﺮﭼﻪ ﺑﻌﻀﯽ ﻫﺎ ﮐﻤﯽ
  ﺟﺪﯼ ﺗﺮ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺩﯾﺪﻩ ﺍﻧﺪ.. #دفن_شدیم
  دوبار تکرار کردم تا مثل گرد و غبار خیلی خوب به تن مسئولان بچسبد .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد