نی زار : نماینده در فرهنگ معین به معنای”وکیل” و ” کسی که از طرف کس دیگر برای مذاکره در امری یا انجام کاری معین شده باشد” آمده است. بنابراین نماینده بودن دو وجه دارد: اول انتخاب شدن و دوم موضوع مذاکره. پس وقتی کسی به نمایندگی از کسی یا جمعی پیگیر موضوعی می شود باید موکلین او را برای همان موضوع خاص انتخاب کرده باشند، در غیر اینصورت اصل نمایندگی بلاموضوع است. گاهی مدعی نمایندگی حداقل از فرآیندی شفاف و با اجماع موکلین پیگیر امری می شود و گاهی صرفا به دلیل ذی نفع بودن و عضو جامعه بودن.

طرفه آن که در فرهنگ سیاسی جامعه ها نوع سومی از نمایندگی نیز مرسوم گردیده و از قضا صدای آنان نیز از صدای نمایندگان منتخب اکثریت جامعه بلند تر است. کسانی که در فرآیند وزن کشی سیاسی، حائز کمترین وزن می شوند اما کماکان اصرار بر نمایندگی جامعه دارند، نمایندگان خودخوانده.

روی سخنمان کلان جامعه نیست. بهانه سخن نامه ای است که تعدادی از اساتید دانشگاه زابل به نمایندگی از طرف جامعه علمی این دانشگاه نگاشته اند. نگاهی به اسامی ذیل نامه، فارغ از محتوای آن، نشان از فعالیت گروهی نماینده خودخوانده دارد. کمتر ازدو هفته قبل در دانشگاه زابل انتخاباتی برگزار گردید که در آن اعضاء هیات ممیزه بعنوان امنای علمی دانشگاه انتخاب شدند. تعدادی از افراد شاخص امضاء کننده این نامه نیز در زمره کاندیداهای هیات ممیزه بودند و جالب است ذکر شود که اکثراً فقط یک رای داشتند، یعنی نماینده خودخوانده. کس دیگری ۳ رای و در بهترین وضعیت ۱۲ رای. سئوال اینجاست که کسانی که در فرآیندهای شفاف و در انتخاباتی آزاد حتی رای یک نفر از اساتید دانشگاه نیز پشتوانه نمایندگی آنان نبوده، چگونه به یکباره در قامت نمایندگان اساتید دانشگاه کلیت دانشگاه را زیر سئوال برده، تمامی دستاوردهای مدیران، اعضاء هیات علمی دانشگاه، کارکنان شریف و دانشجویان عزیز آن را آماج حملات ناجوانمردانه قرار می دهند.

“والعاقبه للمتقین”
جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه زابل

  1. فرهاد

    با سلام
    این أسامی که منتشر کننده نامه و نماینده خَیل عظیم جامعه دانشگاهی خود را معرفی کرده اند کسانی جز مدیران دانشگاه در زمان ریاست قبلی دانشگاه هستند -دکتر مشهدی رییس دانشکده ادبیات که بعد از ده سال تودیع شده است ٢-دکتر راشکی رییس دانشکده دامپزشکی٣- اقای دکتر داشاب مدیر تحصیلات تکمیلی۴-دکتر سنچولی مدیر جذب دانشگاه۵- دکتر سلوکی رییس پژوهشگاه دانشگاه که کماکان در این پست حضور دارند۶-دکتر ملایی نیا رییس دانشکده فنی مهندسی ۵-دکتر مهران مهری معاون پژوهشگاه و…در اخر خانم دکتر نه خانم مهندس که بعد از چهار سال هنوز مدرک دکتری خود رو آرائه نکرده پس اینان بیطرف یا نماینده جامعه عظیم دانشگاهی نیستند بلکه حافظ منافع خود هستند و حکایت در دانشگاه زابل همچنان باقیست

  2. کامران

    با سلام
    بله اینان مدیران معزول حکومت قبل هستند و نماینده جامعه دانشگاهی نیستند بلکه نماینده یک عده افراد بی نشانی که در گروهها و فضای مجازی هویت خود را مخفی کرده و سعی در بر هم زدن نظم و جلوگیری از پیشرفت دانشگاه را دارند همنهایی که با ای دی تلگرامی شناخته می شوند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد